Syndikované půjčky zamrzly

15. července 2009, 18:09 - Petra Pelantová
15. července 2009, 18:09

Banky odmítají riziko lídra miliardového úvěru

Obřím půjčkám, které poskytuje více bank jedinému subjektu, odzvonilo. Alespoň pro letošní rok. O takzvané syndikované úvěry kvůli finanční krizi není zájem. Nechtějí je banky ani klienti. „Dochází k odklonu od klasických syndikovaných úvěrů, a naopak k nárůstu klubových úvěrů, kde mají všechny finanční instituce již předem jasně definovanou pozici, zejména s ohledem na podíl na celkovém objemu transakce. Přípravu úvěru technicky koordinuje jedna banka, zpravidla vztahově nejbližší klientovi,“ konstatoval šéf syndikovaných úvěrů ČSOB Jan Nývlt. Podle odborníků na sebe banky nechtějí brát riziko lídra půjčky. „Přechod od úvěrování několika bilaterálními úvěry na formu klubového financování je mnohem více než v minulosti vyžadován i ze strany klientů,“ pokračuje Nývlt.
Další banky situaci potvrzují. „Několik případů z poslední doby totiž ukázalo, že při potížích klienta je pro banky složité dohodnout se na společném postupu,“ vysvětluje pokles zájmu o syndikované úvěry mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. „Všechny banky se nyní chovají zdrženlivěji a na trhu došlo ke znatelnému ochlazení. Příklon ke klubovému financovaní rovněž vnímáme, částečně je to však dané tím, ze banky obecně poskytuji menši úvěry. Odhad dalšího vývoje je v tuto chvíli obtížný,“ doplňuje Margaret Dvorak, ředitelka strukturovaného financování Commerzbank.
Pokles objemu syndikovaných úvěrů prý byl znatelný již během loňského roku. Ve výroční zprávě za rok 2008 Česká spořitelna napsala, že u těchto půjček se banka výrazně posunula od klasických syndikací k více klientsky orientovaným klubovým půjčkám. Nyní tvrdí, že hodnocení vývoje v letošním roce je zatím předčasné. Podle informací týdeníku EURO ale spořitelna rozhodnutí o syndikovaném financování některých projektů raději odložila.

Jen pro velké hráče

Syndikované půjčky se obvykle pohybují v řádech stovek milionů či miliard korun. Jde o specializovanou formu financování, která je určena výhradně pro velkou korporátní klientelu, města a obce, státní, finanční a nadnárodní instituce. „Banky mají v současné době vyšší averzi k riziku a nejsou moc ochotné vstupovat do velkých projektů, jejichž ziskovost je navíc mnohdy kvůli finanční krizi velmi nejistá,“ domnívá se analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička a pokračuje: „V případě syndikovaných úvěrů sice banka rozloží kreditní riziko, jenže v případě neschopnosti věřitele úvěr splácet či potenciálního rizika nesplácení může mít banka či agent, který úvěr spravuje, jiný názor na řešení situace než ostatní banky. Právě tato nižší pružnost může také banky od tohoto způsobu financování odrazovat.“ Podle Lávičky je dalším důvodem propadu objemu poskytovaných syndikovaných úvěrů také nižší počet projektů, což je však ve velké míře spojeno s horším přístupem k financování, soudí Lávička.
Banky celkové objemy poskytnutých syndikací sdělovat nechtějí. Jeden ze známých případů tohoto úvěru je půjčka 2,5 miliardy korun, kterou loni na podzim získala logistická skupina C.S. Cargo od UniCredit Bank, České spořitelny a Komerční banky. Syndikovaný úvěr si pořídily také České aerolinie. Půjčku ve výši necelé půl miliardy dolarů aranžovala v roce 2006 ČSOB. Další velký hráč – ING Wholesale Banking – financoval před dvěma lety touto formou nákup společnosti Radiokomunikace skupinou investorů.

BOX
Není půjčka jako půjčka Syndikovaný úvěr - Velký úvěr v řádech stovek milionů či miliard.
- Podstatou je rozložení rizika dlužníka mezi více bank.
- Jedna banka úvěr upíše a poté nabízí účast dalším bankám. - Je ale možné se předem dohodnout na spoluúčasti, ale vždy je jedna banka lídrem půjčky a nese vyšší rizika.
- Financování je určeno pro korporátní klientelu, města a obce, státní, finanční a nadnárodní instituce.
Klubový úvěr - Varianta syndikovaného úvěru, na financování klienta se dohodnou pouze dvě banky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít