Švýcarský byznys dorazil do Prahy

11. října 2007, 20:32 - Kateřina Menzelová
11. října 2007, 20:32

Privátní bankovnictví

Český trh privátního bankovnictví se rozrostl o dalšího hráče. Svou pobočku a první zastoupení ve střední Evropě otevřela Lombard Odier Darier Hentsch & Cie. Společnost je nejstarší privátní finanční institucí v Ženevě a jednou z největších v Evropě. „Česká republika zažívala v několika uplynulých letech nebývalý ekonomický růst. Díky tomu zde vyrostla i řada prosperujících soukromých podniků,“ říká Arnaud Leclercq, partner švýcarské banky.
Zástupci úspěšných podnikatelů jsou prý jejich typickými klienty. „Manažeři, jejichž majetek může dosahovat až několika milionů eur, si kladou otázky, jak toto vlastnictví spravovat, jak ho diverzifikovat či jak jej co nejlépe uchovat pro dědice,“ tvrdí Leclercq s tím, že privátní banky poskytují takovým lidem osobní finanční poradenství. Privátní bankéři zdůrazňují, že každému klientovi připraví investiční plán na míru. „Má-li dotyčný například pouze nemovitosti v Česku a zatím neinvestoval do technologií, zdravotnictví nebo na asijských trzích, doporučíme mu diverzifikovat aktiva,“ dodává Thierry Lombard, vedoucí partner Lombard Odier Darier Hentsch & Cie. Klienti privátních bank nejsou omezeni jen na jeden typ investičních instrumentů. „Jsou investice, které vyžadují čas, aby zhodnotily vložené peníze. Například investice do private equity jsou vhodné na pět či deset let, ale likvidní investice jsou kratší. Pro nás je důležité zjistit, kdy bude klient potřebovat kapitál, zda zítra, nebo za několik let. Nejsme distributory nějakých konkrétních produktů,“ vysvětluje Lombard.
Nedávná hypoteční krize, která vypukla v USA a rozšířila se na všechny kapitálové trhy světa, zasáhla i privátní bankovnictví. Ztráty například ohlásila německá soukromá banka Sal. Oppenheim. Ale Lombard tvrdí: „Nás se hypoteční krize vůbec nedotkla. V roce 1990 propukly ve Švýcarsku finanční potíže, s nimiž jsme měli zkušenosti a byli jsme na ty americké lépe připraveni. Během naší dvousetleté historie jsme zažili řadu krizí. Například splasknutí internetové bubliny na konci 90. let. Když jsme tuto situaci analyzovali, došli jsme k tomu, že stejný vývoj probíhal již v roce 1840 v souvislosti s rozvojem železnice v Anglii.“
Lombard Odier Darier Hentsch & Cie není jedinou privátní bankou, která se zajímá o českou klientelu. Jako první sem roku 2005 vstoupila banka Sal. Oppenheim a mezi ty, které se chtějí v Česku prosadit, patří například Banque Privéé Edmond de Rothschild Europe, Bankprivat AG či rakouská Constantia Privatbank AG. „Konkurence je vždy zdravá,“ odpovídá Lombard na otázku, jak silná je dle jeho názoru konkurence mezi privátními bankami v ČR. Pražskou pobočku Lombard Odier Darier Hentsch & Cie povede Nicolas Fitaire, jenž má desetiletou zkušenost s finančními trhy ve střední Evropě.
Sílící poptávku po službách soukromých bank registrují finanční instituce po celém světě. „V současné době je největší potenciál v oblastech, kde dochází k hospodářskému růstu. A tedy ke tvorbě majetku,“ vysvětluje Lombard. Mezi nejperspektivnější regiony řadí střední Evropu, Jižní Ameriku a Asii. V Evropě navíc byla po druhé světové válce založena řada rodinných podniků. Nyní se rozhoduje, zda potomci zakladatelů tyto společnosti budou řídit, nebo zda je prodají. Lombard uzavírá: „Když se rozhodnou pro prodej, my jim můžeme poradit, jak s financemi naložit.“

Banky pro boháče Privátní banky, které chtějí v Česku expandovat

  • Lombard Odier Darier Hentsch & Cie
  • Sal. Oppenheim
  • Banque Privéé Edmond de Rothschild Europe
  • Bankprivat AG
  • Constantia Privatbank AG

Pramen: týdeník EURO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít