Švýcarsko se chystá hlasovat o „zfušovaném“ konci jádra. Umí jej nahradit?

16. května, 06:06  -  frn
16. května, 06:06

Nový švýcarský energetický zákon počítá s tím, že alpská země odstoupí od jádra. Švýcaři o něm mají rozhodovat v referendu 21. května. Už loni v listopadu rozhodovali o okamžitém odstoupení od jádra, které navrhla strana zelených, ale návrh neprošel. Nyní se čeká, že by nový zákon bez jasných termínů projít mohl.

Aktuální energetický zákon počítá s tím, že se nové jaderné elektrárny nebudou ve Švýcarsku stavět. Stávajících pět pak musí dokládat jadernému úřadu Ensi (Eidgenössisches Nuklearsicherheitsinspektorat) svou bezpečnost a technologickou vyspělost, uvedl německý týdeník Die Zeit.

Elektrárna Mühleberg by měla být odstavena v roce 2019, další pak v následujících letech, konkrétní termíny ale zákon neobsahuje.


Čtěte o nečekaných problémech korejského jaderného konglomerátu KEPCO:

Zázrak se nekoná. Ani Korejci nedokážou jaderné reaktory stavět podle plánu


Výpadek po jaderných reaktorech mají Švýcaři vyřešit především úsporami. Do roku 2035 má osobní spotřeba energie každého Švýcara klesnout o 13 procent. Celkově by se energetická spotřeba země měla do roku 2035 snížit dokonce o 43 procent, uvedl švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Deník přitom s novým zákonem silně nesouhlasí. „Jedná se o dirigistický a zfušovaný zákon. Neobsahuje žádnou strategii, jak zlovolně zvolených cílů dosáhnout,“ napsal NZZ.

Podobně jako v Německu zákon počítá s podporou výstavby obnovitelných zdrojů – větru, slunce, biomasy, geotermálních elektráren. Do roku 2020 by měly tyto zdroje produkovat 4,4 terawatthodin elektřiny, což odpovídá 6 procentům celkové produkce, v roce 2035 by to mělo být už 11,4 terawatthodin.

Jak vypadá švýcarský energetický mix
Vodní elektrárny 59,9 %
Jaderné elektrárny 33,5 %
Obnovitelné zdroje 4,3 %

Zdroj: nzz.ch

Dalším z opatření má být snížení produkce skleníkových plynů. To by se mělo dotknout trhu s automobily. Produkce CO2 u osobních aut má klesnout pod 95 gramů CO2 na ujetý kilometr, což odpovídá maximální spotřebě 4,1 litru benzínu na sto kilometrů. To je o čtvrtinu méně než v současné době.

Deník Neue Zürcher Zeitung s odklonem od jádra nesouhlasí

Majitelé domů pak mají být daňově zvýhodněni, pokud sníží energetickou náročnost svých obydlí. Přitom vytápění v zemi spotřebovává 40 procent energie. Náklady na lepší izolaci a tepelná čerpadla si budou moci obyvatelé Švýcarska odečíst z daní.

Slunce a vítr. Národní zájem

Výstavba solárních a větrných parků se má stát národním zájmem. Jejich budování by mělo být usnadněno na úkor legislativy pro ochranu přírody, upozornil NZZ.

Proč budou o novém zákoně, který má nastavit energetickou koncepci Švýcarska do roku 2050, hlasovat občané kantonů opět ve všelidovém hlasování?

Navrhla to nejsilnější strana v zemi - Švýcarská lidová strana (SVP). Té se nový energetický zákon, který už prošel parlamentem, nelíbí. V dolní komoře byl schválen poměrem hlasů 120 ku 72. V horní komoře pak 35 k 6 hlasům.

Obrovské náklady

Odpůrci změn tvrdí, že v následujících 30 letech by energetický obrat přišel bohatou alpskou zemi na 200 miliard švýcarských franků (4,9 bilionu korun). Čtyřčlenná domácnost by si tak ročně připlatila 3200 franků (77 600 korun). Zákon je podle SVP příliš direktivní, zbytečně byrokratický a ohrožuje bohatství řadových Švýcarů.

Průzkumy veřejného mínění zatím ukazují, že příznivci nového zákona převažují nad odpůrci. Pro nový zákon je 56 procent dotázaných, proti naopak 37 respondentů. Nerozhodnutých je 7 procent.

Reaktory ve Švýcarsku
název rok spuštění
Beznau I 1969
Beznau II 1971
Mühleberg 1971
Gösgen 1979
Leibstadt 1984

Už loni v listopadu Švýcaři hlasovali o konci jaderných elektráren. Návrh zelených počítal s uzavřením tří elektráren už během tohoto roku, poslední reaktor měl být odpojen v roce 2029.

Švýcarsko má nyní nejstarší jaderné elektrárny na světě. Od roku 1984 se v zemi nepostavil žádný nový reaktor. Nejdéle slouží reaktor Beznau I, který byl spuštěn už v roce 1969.

Související články:

Nostalgie po atomu: německé jádro bylo nejlepší, říká šéf odstavené elektrárny

V Černobylu se bude opět vyrábět elektřina. Ale ze slunce

Bavoři se bojí svarů v Temelíně. Chtějí novou kontrolu


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít