Švýcarsko

16. srpna 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ, VŠE Praha,JANA HÁJKOVÁ, ZUZANA VLČKOVÁ
16. srpna 2004, 00:00

Švýcaři jsou pořádkumilovní a vyrovnaní, ale také více rezervovaní a značně konzervativní. Při navazování nových obchodních kontaktů potřebují dost času. Své obchodní partnery si Švýcaři vybírají opatrně. Rozhodování je většinou dlouhodobější proces. Nemá proto cenu na své švýcarské partnery spěchat.

Švýcaři jsou pořádkumilovní a vyrovnaní, ale také více rezervovaní a značně konzervativní. Při navazování nových obchodních kontaktů potřebují dost času. Své obchodní partnery si Švýcaři vybírají opatrně. Rozhodování je většinou dlouhodobější proces. Nemá proto cenu na své švýcarské partnery spěchat. V žádném případě nelze používat taktik založených například na stanovení ultimáta či poslední nabídky. PRECIZNÍ PŘÍPRAVA

Švýcaři při jednání neimprovizují, snaží se připravit si vše předem od podkladů až k přesně ujasněným požadavkům. Přijdou precizně připraveni a totéž očekávají i od druhé strany. Jsou odborníky ve své profesi a vyznají se v projednávané problematice, mají bohaté zkušenosti s vyjednáváním s cizinci. Pokud má druhá strana jen povrchní znalost problému, nemá jednání dlouhého trvání. Termín schůzky se domlouvá několik dní dopředu. Sjednanou schůzku Švýcaři neruší, zrušení na poslední chvíli je výrazem neserióznosti.

TŘI RŮZNÉ MENTALITY Při jednání se švýcarskými obchodníky bychom měli mít na paměti, že tato země je tvořena třemi částmi: německou, francouzskou a italskou. Zatímco v německé části je tendence se hned po zahájení jednání pustit do práce a přejít k samotnému obsahu jednání, ve francouzské a italské se nejdříve vede krátký společenský rozhovor. Obecně vzato jsou jednání se švýcarskými obchodníky korektní, racionální, ale zdrženlivá a neosobní. Jednání vedou logicky, postupují podle předem naplánovaných bodů. Formální a upjaté chování není výrazem neúcty a nepřátelství. Nemají rádi dlouhé, vzletné projevy a zdržování nepodstatnými věcmi. Odlišnější je to v italské části Švýcarska, kde nejsou výjimkou až dramatická jednání. Švýcaři dávají přednost jednoznačným, jasným a přímým stanoviskům, a to i negativním. Není pro ně problém říci „ne.“ Vytáčky, okliky či výmluvy nemají rádi. Důležité je předložení referencí a výsledků. DŮRAZ NA PODROBNOSTI

Nabídka by měla být konkurenceschopná, kompletní, přesná, jasná, podrobně zpracovaná, včetně dokumentace či vzorků. Nabízená cena se musí blížit ceně, která je později sjednaná čí kterou očekáváte jako konečnou. Švýcarští obchodníci neradi dlouho smlouvají. Při stanovování nabídkových cen se berou v úvahu ivyšší distribuční náklady, náklady na zástupce, prodejce či propagaci apod. Cena se nejčastěji uvádí ve švýcarských francích nebo v eurech. Samotná realizace obchodu ze strany Švýcarů nebývá problematická. Kontrakty bývají podrobné a přesně vypracované. Každý obchod musí mít řád, musí být do detailu promyšlený a zorganizovaný. Závazky a termíny jsou přesně dodržovány. Při zahájení obchodních kontaktů se švýcarskými firmami se používají zajišťovací platební instrumenty jako dokumentární akreditiv či dokumentární inkaso. Po delší spolupráci nebo mezi známými partnery se používá dodávka proti hotovému placení se skontem 3-5 % do 5 dnů po obdržení zásilky. V případě malých zásilek se poskytuje odklad platby 30 až 60 dnů, u větších obchodů se vyžaduje platba 90 dnů po dodání.

PŘESNÍ JAK HODINKY

Dochvilnost se ve Švýcarsku považuje za samozřejmost. Narozdíl například od Rakušanů, kteří tolerují pětiminutové zpoždění, jsou Švýcaři skutečně přesní. Zdržení považují za prohřešek, který téměř vždy negativně ovlivní atmosféru jednání. Delší zdržení pak obvykle vede ke zrušení dohodnutého termínu.

KONTAKTY:

Obchodní komora Švýcarsko-Česká republika HST

Záhřebská 577/33, 120 00 Praha 2

Tel.: 222 516 614

E-mail: info@hst.cz  

Obchodní rejstřík

www.zefix.admin.ch

SECO StandortSchweiz

stránka o podnikání ve Švýcarsku

http://www.standortschweiz.ch

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít