Švýcarské koleje na Hanou

15. června 2012, 16:40 - Pavla Kreuzigerová
15. června 2012, 16:40

Po dlouhých peripetiích se v Olomouci konečně staví. Na aktuálně největší staveniště v Česku přispěla i Švýcarská konfederace

Obyvatelé lidnatých sídlišť Povel a Nové Sady mohou slavit. Konečně nebudou muset spoléhat jen na autobusy a vlastní automobily. Během osmnácti měsíců vznikne v Olomouci nová tramvajová trať, která jejich bydliště spojí se zbytkem města. Dvaceti tisícům Olomoučanů se dost uleví.

**Ojedinělá spolupráce**

Nová tramvajová trasa vznikne díky v Česku velmi ojedinělé spolupráci soukromého a veřejného sektoru. Město se totiž spojilo se společností SMC Development. Dalším účastníkem je pak Švýcarská konfederace, která do projektu vložila jedenáct milionů švýcarských franků, tedy 225 milionů korun. Jde o tzv. švýcarské fondy, což je příspěvek pro méně rozvinuté státy Evropské unie, který platí také Norsko a Lichtenštejnsko. Důvodem je fakt, že ač tyto země nejsou členy Evropské unie, využívají řady výhod, jako by jimi byli. Prioritou v rámci švýcarsko-české spolupráce je životní prostředí. Olomoucký magistrát byl proto vyzván Ministerstvem životního prostředí, aby se o fondy ucházel. „Ač byl náš projekt finančně nejnáročnější, uspěli jsme v konkurenci zhruba 230 dalších,“ říká náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL). Celkové náklady na výstavbu mají dosáhnout 470 milionů korun. Zároveň s novou tratí vzniká nedaleko historického centra Olomouce zbrusu nová čtvrť zvaná Šantovka, kterou zamýšlená tramvajová trať protne. Staví ji už zmíněný investor SMC Development, a to je také důvodem, proč přispívá na tramvajové spojení. Výstavba začala v areálu zaniklé továrny Milo a obsáhne celkem jedenáct hektarů plochy. Investor nejprve postaví nákupní galerii Šantovka – ta své brány otevře už v říjnu následujícího roku. Poté má vzniknout nová rezidenční čtvrť a také administrativní centrum.

**Dopisy do Švýcarska**

Kromě nadšených zastánců výstavby tramvajové trati, kteří ji plánovali celých sedm let, měl projekt i své odpůrce. Možná překvapivě jimi byli ekologové, olomoučtí členové hnutí Duha. Podle nich radnice dostatečně nezvážila, kudy by trať mohla vést. Poslali proto do země helvétského kříže dopis, který měl být pro švýcarskou stranu „podnětem k zamyšlení“. Ekologové by totiž rádi viděli, kdyby trasa vedla jinudy – skrze Polskou a Rooseveltovu ulici. Ta by podle nich byla dvakrát levnější než plánovaná. Švýcaři byli rozsahem podnětů i tím, že byly adresovány přímo jim, překvapeni a začali jednat. „Kontrola ze švýcarské strany byla velmi pečlivá. Nejednali jsme jen s úředníky, kteří měli na starosti administraci peněz, ale přímo se švýcarskými odborníky na výstavbu dopravní infrastruktury. Několikrát v Olomouci osobně byli,“ tvrdí Šnevajs. Nakonec se Švýcaři rozhodli olomoucké radnici přispět a peníze poslali. Výstavba proto mohla minulý týden oficiálně začít.

**Brownfieldy neletí**

Výstavba nové čtvrti v areálu zaniklé továrny Milo je v Česku unikátní nejen svým rozsahem, ale i tím, že jde o regeneraci brownfieldu. „O atraktivitě staveb pracujících s historickým kontextem není sporu a část nájemců hledá originální prostory s přidanou kreativní hodnotou. Proti konverzím ale hovoří vyšší stavební náklady,“ říká Lenka Vodrážková, analytička realitněporadenské společnosti DTZ. Že se developeři takových rekonstrukcí přesto pouštějí, dokládá několika příklady: chystané obchodní centrum Breda & Weinstein v Opavě, dokončený kancelářský komplex Classic 7 v Holešovicích, brněnská Galerie Vaňkovka či chystaný projekt Pivovar Děčín. V zahraničí podobné projekty vznikají daleko častěji; v západní Evropě existují pro výstavbu striktní pravidla a vždy musí být dána přednost revitalizaci před zástavbou nových území.
Galerie Šantovka, která nabídne 46 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch a tisícovku nových pracovních míst, rozhodně nebude prvním velkým nákupním centrem v hanácké metropoli. Z těch velkých má Olomouc momentálně tři: OC Haná, Olympia Olomouc a Olomouc City. Přestavbou Prioru ale vzniká ještě nová Galerie Moritz. Předpovědi realitních analytiků proto nejsou právě optimistické. „Až budou tyto dva nové projekty dokončeny, bude trh z hlediska nabídky nákupních center přesycen. Po Liberci půjde o druhou největší nasycenost trhu v České republice,“ uzavírá Ondřej Vlk, analytik realitněporadenské společnosti Jones Lang LaSalle.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít