Svěží zámek s věží

25. února 2008, 00:00 - Robert Šimek
25. února 2008, 00:00

BŘEZOVICE U CHROUSTOVIC - Východočeská obec Březovice leží při silnici z Chrudimi na Vysoké Mýto. Kdysi v ní stávaly dvě tvrze, z nichž mladší se později změnila v zámek. V současnosti je na prodej.

V Čechách existují tři obce s názvem Březovice. První leží u Mladé Boleslavi, druhá je součástí východočeských Hořic a třetí spadá pod městys Chroustovice nedaleko Chrudimi.

Na jižním okraji poslední zmíněné obce stojí malý pseudogotický zámek obklopený hospodářským dvorem. Jedná se o patrovou obdélnou budovu, která vznikla pravděpodobně na základech původní gotické tvrze. Dnešní podoba zámku pochází z roku 1869, válcová věž v jihovýchodním průčelí je ale zřejmě starší.

Po částečné rekonstrukci v 90. letech 20. století má objekt 16 místností a obytnou plochu přes 800 m2. Roku 1994 byl zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek, zatím je ale prázdný a nevyužitý. Současní majitelé (dvě fyzické osoby) oživení zámku neplánují a rozhodli se budovu raději prodat. Cena je vzhledem k dobrému stavu objektu 20,6 milionu korun.

Zámek na tvrzi

Historie tvrzí v Březovicích není zcela objasněna. Z literárních pramenů vyplývá, že místní vladykové se v 15. století jmenovali Kroměšínové z Březovic a byli husitskými hejtmany. Dále jsou zmiňováni Příbkové z Otoslavic, kteří zde sídlili v 16. století, kdy je poprvé připomínána místní tvrz.

Roku 1543 už se objevují tvrze dvě – „hořejší“ a „dolejší“. Dolní, pravděpodobně starší tvrz drželi Příbkové do roku 1608 a horní mladší tvrz do roku 1653. V polovině 18. století zřejmě obě tvrze zanikly a na místě mladšího objektu vznikl jednoduchý zámek s dvorem.

Na koně i na golf

POPIS OBJEKTU

  • *název - zámek Březovice místo - Chroustovice kraj - Pardubický adresa - č. p. 1 typ - zámek stav - dobrý využití - žádné kult. památka - od roku 1994 nabízí - Faraon reality cena - 20,6 milionu Kč kontakt **- www.faraon.cz

Poslední úpravy proběhly ve druhé polovině 19. století za Ferdinanda Kinského, který dal budově pseudogotický ráz. Došlo k romantické úpravě fasád a změnilo se i okolí zámku.

Po druhé světové válce byl zámek účelově využíván a jeho stav se rychle zhoršoval. V 90. letech 20. století tedy musela přijít alespoň nejnutnější rekonstrukce, která budovu zachránila před zkázou.

V současnosti je objekt již opět obyvatelný a je připravený k okamžitému využití. Podle realitní kanceláře Faraon reality by v budoucnu mohl sloužit například jako pension s chovem koní (dvůr je možné upravit na stáje) nebo s golfovým hřištěm.

Případný zájemce si navíc může přikoupit dalších zhruba 70 hektarů polností, jejichž součástí je i rybník, a několik hospodářských budov. Březovice by se tedy v brzké době mohly stát vyhlášeným rekreačním střediskem celého kraje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít