Svěží zámek s věží

25. února 2008, 00:00 - Robert Šimek
25. února 2008, 00:00

BŘEZOVICE U CHROUSTOVIC - Východočeská obec Březovice leží při silnici z Chrudimi na Vysoké Mýto. Kdysi v ní stávaly dvě tvrze, z nichž mladší se později změnila v zámek. V současnosti je na prodej.

V Čechách existují tři obce s názvem Březovice. První leží u Mladé Boleslavi, druhá je součástí východočeských Hořic a třetí spadá pod městys Chroustovice nedaleko Chrudimi.

Na jižním okraji poslední zmíněné obce stojí malý pseudogotický zámek obklopený hospodářským dvorem. Jedná se o patrovou obdélnou budovu, která vznikla pravděpodobně na základech původní gotické tvrze. Dnešní podoba zámku pochází z roku 1869, válcová věž v jihovýchodním průčelí je ale zřejmě starší.

Po částečné rekonstrukci v 90. letech 20. století má objekt 16 místností a obytnou plochu přes 800 m2. Roku 1994 byl zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek, zatím je ale prázdný a nevyužitý. Současní majitelé (dvě fyzické osoby) oživení zámku neplánují a rozhodli se budovu raději prodat. Cena je vzhledem k dobrému stavu objektu 20,6 milionu korun.

Zámek na tvrzi

Historie tvrzí v Březovicích není zcela objasněna. Z literárních pramenů vyplývá, že místní vladykové se v 15. století jmenovali Kroměšínové z Březovic a byli husitskými hejtmany. Dále jsou zmiňováni Příbkové z Otoslavic, kteří zde sídlili v 16. století, kdy je poprvé připomínána místní tvrz.

Roku 1543 už se objevují tvrze dvě – „hořejší“ a „dolejší“. Dolní, pravděpodobně starší tvrz drželi Příbkové do roku 1608 a horní mladší tvrz do roku 1653. V polovině 18. století zřejmě obě tvrze zanikly a na místě mladšího objektu vznikl jednoduchý zámek s dvorem.

Na koně i na golf

POPIS OBJEKTU

  • *název - zámek Březovice místo - Chroustovice kraj - Pardubický adresa - č. p. 1 typ - zámek stav - dobrý využití - žádné kult. památka - od roku 1994 nabízí - Faraon reality cena - 20,6 milionu Kč kontakt **- www.faraon.cz

Poslední úpravy proběhly ve druhé polovině 19. století za Ferdinanda Kinského, který dal budově pseudogotický ráz. Došlo k romantické úpravě fasád a změnilo se i okolí zámku.

Po druhé světové válce byl zámek účelově využíván a jeho stav se rychle zhoršoval. V 90. letech 20. století tedy musela přijít alespoň nejnutnější rekonstrukce, která budovu zachránila před zkázou.

V současnosti je objekt již opět obyvatelný a je připravený k okamžitému využití. Podle realitní kanceláře Faraon reality by v budoucnu mohl sloužit například jako pension s chovem koní (dvůr je možné upravit na stáje) nebo s golfovým hřištěm.

Případný zájemce si navíc může přikoupit dalších zhruba 70 hektarů polností, jejichž součástí je i rybník, a několik hospodářských budov. Březovice by se tedy v brzké době mohly stát vyhlášeným rekreačním střediskem celého kraje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek.…
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Opel Crossland X dostal originální verzi na LPG. Sportovec to ale nebude
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít