Svěží zámek s věží

25. února 2008, 00:00 - Robert Šimek
25. února 2008, 00:00

BŘEZOVICE U CHROUSTOVIC - Východočeská obec Březovice leží při silnici z Chrudimi na Vysoké Mýto. Kdysi v ní stávaly dvě tvrze, z nichž mladší se později změnila v zámek. V současnosti je na prodej.

V Čechách existují tři obce s názvem Březovice. První leží u Mladé Boleslavi, druhá je součástí východočeských Hořic a třetí spadá pod městys Chroustovice nedaleko Chrudimi.

Na jižním okraji poslední zmíněné obce stojí malý pseudogotický zámek obklopený hospodářským dvorem. Jedná se o patrovou obdélnou budovu, která vznikla pravděpodobně na základech původní gotické tvrze. Dnešní podoba zámku pochází z roku 1869, válcová věž v jihovýchodním průčelí je ale zřejmě starší.

Po částečné rekonstrukci v 90. letech 20. století má objekt 16 místností a obytnou plochu přes 800 m2. Roku 1994 byl zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek, zatím je ale prázdný a nevyužitý. Současní majitelé (dvě fyzické osoby) oživení zámku neplánují a rozhodli se budovu raději prodat. Cena je vzhledem k dobrému stavu objektu 20,6 milionu korun.

Zámek na tvrzi

Historie tvrzí v Březovicích není zcela objasněna. Z literárních pramenů vyplývá, že místní vladykové se v 15. století jmenovali Kroměšínové z Březovic a byli husitskými hejtmany. Dále jsou zmiňováni Příbkové z Otoslavic, kteří zde sídlili v 16. století, kdy je poprvé připomínána místní tvrz.

Roku 1543 už se objevují tvrze dvě – „hořejší“ a „dolejší“. Dolní, pravděpodobně starší tvrz drželi Příbkové do roku 1608 a horní mladší tvrz do roku 1653. V polovině 18. století zřejmě obě tvrze zanikly a na místě mladšího objektu vznikl jednoduchý zámek s dvorem.

Na koně i na golf

POPIS OBJEKTU

  • *název - zámek Březovice místo - Chroustovice kraj - Pardubický adresa - č. p. 1 typ - zámek stav - dobrý využití - žádné kult. památka - od roku 1994 nabízí - Faraon reality cena - 20,6 milionu Kč kontakt **- www.faraon.cz

Poslední úpravy proběhly ve druhé polovině 19. století za Ferdinanda Kinského, který dal budově pseudogotický ráz. Došlo k romantické úpravě fasád a změnilo se i okolí zámku.

Po druhé světové válce byl zámek účelově využíván a jeho stav se rychle zhoršoval. V 90. letech 20. století tedy musela přijít alespoň nejnutnější rekonstrukce, která budovu zachránila před zkázou.

V současnosti je objekt již opět obyvatelný a je připravený k okamžitému využití. Podle realitní kanceláře Faraon reality by v budoucnu mohl sloužit například jako pension s chovem koní (dvůr je možné upravit na stáje) nebo s golfovým hřištěm.

Případný zájemce si navíc může přikoupit dalších zhruba 70 hektarů polností, jejichž součástí je i rybník, a několik hospodářských budov. Březovice by se tedy v brzké době mohly stát vyhlášeným rekreačním střediskem celého kraje.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít