Svěží energie z Východu

09. září 2010, 14:02 - -pic-
09. září 2010, 14:02

Východ slunce, čistá obloha. Uprostřed zelené přírody stojí dívka v bílém. Má zavřené oči a je plně ponořená do svého nitra. Přesně takhle vypadá Tai-Chi v praxi. Dost možná je to i vaše představa ideálního startu do nového dne.

Tai-Chi Chuan vzniklo podle legendy ve 12. století v Číně jako výsledek dlouhodobého vývoje bojových umění. Tai je ekvivalentem tvrdé pěsti, Chi znamená energii v těle a Chuan můžeme přeložit jako box nebo taky zápas. Jde tedy vlastně o kombinaci přesných pohybů těla s hlubokým dýcháním při využití energií jin a jang. Za zdánlivou křehkostí pohybů se ale v daném případě skrývá nečekaná tvrdost a síla, se kterou bojovníci dokázali zasazovat svým protivníkům údery. Dnes oceníme spíš to, že cvičení Tai-Chi zlepšuje fyzickou i psychickou kondici a pomáhá pracovat s vnitřní energií a mentální proměnou. Další výhodou je, že se díky němu naučíte skvěle koordinovat svůj dech.

Splynout s přírodou

V dnešní uspěchané době je občas nutné vypnout, oprostit se od každodenních starostí a zklidnit mysl. Tai-Chi se pro tyto účely hodí přímo ideálně. Naučí vás koncentrovat se nejen na své tělo, ale i myšlení a jakoby splynout s přírodou. Pravidelné cvičení vám přinese vnitřní harmonii, mír a klid, které jsou nezbytnými předpoklady k meditaci.

Na rozdíl od řady jiných bojových umění nejsou základem Tai-Chi rychlé výpady ani trhavé pohyby, ale plynulý tah, při kterém je nejdůležitější přenos váhy. Při cvičení si dokonale protáhnete celé tělo, zejména svaly, klouby a vazy. Tai-Chi si pochvalují i terapeuti. Pomáhá totiž při bolestech hlavy a zad. Nezapomenutelným zážitkem je zejména cvičení venku, kde je pocit splynutí člověka s přírodou ještě intenzivnější.

Trpělivost a čas

Cvičení Tai-Chi probíhá v sestavách, které mají až 124 forem, a trvá osm až čtyřicet minut. Kompletní sestavu ale zvládnou jen zkušení. Začátečnická sestava má přibližně 24 pohybů. Tempo si samozřejmě určujete sami. Rozhodně byste ale neměli zkoušet cvičit podle knížek nebo videa. Právě v září otvírá většina škol Tai-Chi kurzy pro začátečníky. Na začátku je totiž důležitý zkušený instruktor, který vám pomůže odhalit chyby. Tai-Chi není rozhodně vhodné pro jedince, kteří potřebují rychle shodit kila nebo vybít energii – těm bude vyhovovat spíš aerobik. Tai-Chi naopak podle asijských mistrů vyžaduje trpělivost a čas. Ovládnout základní pohyby vám může trvat i několik měsíců. Výsledkem ale bude intenzivní pocit očisty duše i těla.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít