Svěží doušek Moravy

29. května 2012, 16:26 - Milan Ballík
29. května 2012, 16:26

Arte Vini se už tři roky snaží narušit poklid českého vinařství

V čase, kdy domácí produkce sestávala povýtce z vín vysokých a vyšších jakostních stupňů, kdy pozdní sběry byly základem, pod nějž vinaři nešli, objevila se společnost Arte Vini s nápadem, který se časem ukázal jako báječný. Bylo to v roce 2009 a hned prvním počinem si firma zajistila pozornost.

Jako ve Francii

Veltlínské zelené Green 2008 pořádně rozvlnilo poklidně dřímající hladinu českého vinařského rybníku. Láhev lehce nazelenalého odstínu, jednoduchá etiketa s prostým logotypem a stále ještě ne všemi přijímaný šroubový uzávěr. Víno samo potom bylo stejně příjemným rozšířením nabídky. V již zmíněných trendech tehdejšího času se podařilo vrátit konzumentovi postrádané lehké víno s patrným charakterem odrůdy. Přitom nešlo o nějakou „vodičku“, veltlín měl korpulentní tělo, živoucí průběh chuti, příjemný doběh.
Arte Vini pracuje stejným systémem, jakým ve Francii ti, jimž se říká négociant-éleveur. To jest obstarává a smluvně zajišťuje hrozny z nejlepších lokalit v nejvyšší kvalitě, ty odkoupí a už ve své režii zajistí jejich další zpracování. Toto se odehrává v pískovcových sklepích společnosti v Novém Šaldorfu.
Společnost si stanovila cíl pracovat s vinohradníky respektujícími metody přírodě blízké, což dává záruku optimálních vlastností pěstovaných hroznů. Navíc s odrůdami, které jsou na Znojemsku doma, mají tam dobré podmínky a odvděčují se mimořádnou jakostí hroznů. Tohle vše se dá objevit ve většině z lahví, které dnes šaldorfský sklep opouštějí.
Green však vykazuje jednu zvláštnost – velmi dobře se uchytil v restauracích, kde se prodává i na desítky lahví denně, pro domácí spotřebu jej však zatím pijáci vína neobjevili. Jde přitom o veskrze přívětivý nápoj se slušným poměrem ceny ke kvalitě, jakou za ni dostáváte. Snad se na privátní spotřebitele dostane nyní, kdy se víno plní do lahví magnum o objemu 1,5 litru, což je pro gastronomii v případě žádaných nápojů příjemnější.

Perlička s puncem svěžesti

Seznamme se tedy s etiketou Green 2011 Veltlínské zelené suché – moravské zemské víno, které se tak úspěšně etablovalo na trhu a stalo se téměř synonymem pro bílá rozlévaná vína v překvapivě široké síti podniků nejrůznějšího gastronomického zaměření. Odstín světlého zlata, taková je barva tohoto veltlínu. Kytka nabízí bohatou „šťavnatou“ vůni sadů, proloženou hroznem a lučinami. Prosazují se v ní i stopy jižního ovoce.
V chuti se projeví nezralé zelené jablko. Chuť je umocněna vstupy světlých peckovin, podpořena zdravě sebevědomou kyselinou. Doušek má mimořádně svěží charakter, kde se typická kořenitost odrůdy poněkud skrývá za sotva patrnou, taktak zaznamenatelnou stopou cukru, provázenou lehkým minerálním dotekem. Oboje především nenápadně hladí ostřejší projevy živých kyselin, do chuti ovšem nijak dramaticky nepromlouvá. Živý dojem obstarává drobounká perlička, která nese punc svěžesti do samého odeznění. Alkohol se výrazně neprosazuje, je umně zastřen rozmáchlým ovocitým projevem.
Vnímavě připravené víno si však přes všechen přece jen mírně konfekční projev líbivosti zachovává to základní. A tím je vysoká odrůdová věrnost, velice dobrá pitelnost a svěží, do jisté míry pikantní charakter ne až tak robustního těla.

Green 2011 Veltlínské zelené – suché

Použité odrůdy 100 % Veltlínské zelené
Školení po dvanáctihodinové studené maceraci rozrušených bobulí a následném lisování další zrání na hrubých kalech v inoxových tancích asi deset dní, na kvasnicích potom další zhruba tři měsíce; po stočení poslední krátké ležení na láhvi asi dva tři týdny
Alkohol 12 %
Vývojový potenciál určeno k okamžité konzumaci
Distributor: www.artevini.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít