Světovým podnikatelem roku 2011 je Olivia Lumová ze společnosti Hyflux

06. června 2011, 18:20 - Profit, TZ
06. června 2011, 18:20

Olivia Lumová, generální ředitelka a prezidentka singapurské společnosti Hyflux Limited, byla v sobotu večer na slavnostním ceremoniálu v Monaku vyhlášena Ernst & Young Světovým podnikatelem roku 2011. Uspěla mezi 49 finalisty – vítězi národních kol soutěže Podnikatel roku z celého světa.

Foto: Ernst&Young

Spolu s ní ve finále bojovalo dalších pět žen – nejvíc v jedenáctileté historii této soutěže. Za Českou republiku ve světovém finále soutěžili Adam, Mariusz a Valdemar Walachové, zakladatelé společnosti WALMARK, a.s., a držitelé ocenění Ernst & Young Podnikatel roku 2010 České republiky, kteří se slavnostního vyhlášení s manželkami osobně zúčastnili.

Olivia Lumová založila společnost Hyflux v roce 1989 s pouhými dvěma zaměstnanci a základním kapitálem 15 tisíc dolarů. Dnes patří tato společnost s ročním obratem 450 milionů dolarů a více než 2 300 zaměstnanci mezi nejvýznamnější dodavatele technologií pro odsolování vody. Její akcie se obchodují na burze a působí nejen v jihovýchodní Asii, ale také v Číně, Indii, na Středním východě a v severní Africe.

Díky svému podnikatelskému entuziasmu a velkému společenskému přínosu, který její práce má, je Olivia dalším z řady výjimečných vítězů soutěže Světový podnikatel roku,“ řekl předseda poroty Tan Sri Francis Yeoh Sock Ping, generální ředitel skupiny YTL.

Jsem velice ráda, že mohu toto ocenění převzít jménem všech zaměstnanců společnosti Hyflux. Utvrzuje mě to v přesvědčení, že neexistují překážky, které by nešlo překonat, když bojujete proti hladu a chudobě,“ prohlásila Olivia Lumová. „Fakt, že jsem byla vybrána mezi tolika úžasnými podnikateli, je pro mě obrovská čest.

Na základě reakcí poroty a schůzek, které jsme měli v průběhu klání, jsem pevně přesvědčen, že jsme obstáli velmi dobře v tak silné konkurenci, která v Monaku byla. Celé čtyři dny během soutěže byly pro nás velmi inspirativní – jednání s porotou, schůzky s dalšími národními vítězi. Věřím,  že i my jsme byli inspiraci pro ostatní,“ říká Adam Walach, zakladatel společnosti WALMARK, a.s, a dodává: „Vítězství Olivie Lum nám udělalo radost. Vyhrála skromnost, píle a pokora před většími giganty. Tato nenápadná a skromná žena se k nám sama přihlásila a upřímně se zajímala o Walmark a náš příběh. Avšak nejvíce mne zasáhlo, když se po vyhlášení vítěze pani Lum otevřeně přiznala, že je oddanou křesťankou. To jsou hodnoty, které sdílím i já.

Jako první vítězka soutěže Světový podnikatel roku je Olivia skvělým vzorem nejen pro všechny podnikatele, ale především pro ženy Asie i celého světa. Jistě to přispěje k posílení celosvětového trendu, kdy stále více žen stojí za vynikající firmou,“ prohlásila Maria Pinelliová, víceprezidentka Ernst & Young pro strategické trhy. 

Letos to bude čtvrtstoletí, co se uskutečnila první soutěž Podnikatel roku v historii – tehdy v roce 1986 se konala jen v jediném americkém městě,“ připomněl Jim Turley, předseda představenstva a CEO Ernst & Young. „Během uplynulých 25 let udělali právě podnikatelé víc než kterákoli jiná část společnosti pro podporu inovací, vytváření nových pracovních míst a posilování prosperity, a to nejen v období hospodářského růstu, ale i v náročných ekonomických podmínkách. Olivia je skvělým příkladem vize a odhodlání, tak typickým pro podnikatele. Titul Světový podnikatel roku 2011 je v dobrých rukách.

Myslím, že bratři Walachové ze společnosti WALMARK reprezentovali podnikatele z České republiky, ale i za region střední Evropy více než úspěšně. Jejich zajímavý podnikatelský příběh a mezinárodní působení jim přinesly zájem zahraničních médií i porotců,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young v České republice a dodává: „Zároveň jsem ráda, že letošní ročník soutěže Světový podnikatel roku vyhrála poprvé v historii žena. Olivia Lum vstoupila s minimálním kapitálem do oboru, kterému donedávna dominovali pouze muži, a uspěla. Věřím, že její podnikatelský příběh a úspěch budou inspirací pro další ženy, aby v podnikání bojovaly o nejvyšší mety.

Olivia Lumová založila společnost Hyflux v roce 1989 s pouhými dvěma zaměstnanci a základním kapitálem 15 tisíc dolarů. Dnes patří tato společnost s ročním obratem 450 milionů dolarů a více než 2 300 zaměstnanci mezi nejvýznamnější dodavatele technologií pro odsolování vody. Její akcie se obchodují na burze a působí nejen v jihovýchodní Asii, ale také v Číně, Indii, na Středním východě a v severní Africe. Společnost Hyflux si vybudovala vynikající strategické předpoklady, které jí umožňují využít růst klíčových trhů. Její inovativní a podnikatelský duch vytváří ty nejlepší podmínky pro technologický rozvoj, komerční uplatňování aplikací, řízení investičních projektů a provoz a údržbu technologických zařízení. Singapurský hydrologický úřad si ji nedávno vybral jako hlavního uchazeče ve výběrovém řízení na výstavbu druhého největšího odsolovacího zařízení v zemi.

Společnost Hyflux v čele s Olivií Lumovou sponzoruje a propaguje celou řadu obecně prospěšných projektů zaměřujících se na ochranu životního prostředí, vzdělávání a sociální aspekty. V loňském roce se podílela na financování četných akcí, mimo jiné v oblasti ochrany volně žijící zvěře, péče o staré lidi či v oblasti vzdělávání. Navíc v rámci humanitární pomoci zapůjčila přenosné membránové vodní filtry do oblastí postižených přírodními katastrofami ve střední Číně a na Haiti. Její zaměstnanci v Alžírsku zorganizovali „úklidový den“ na tamějších plážích, zaměstnanci v Singapuru zase udělali radost dětem ze sociálně slabých rodin vánoční besídkou. Olivia Lumová byla tři roky poslankyní singapurského parlamentu. Je členkou správních rad celé řady organizací, včetně ekonomických a obchodních rad a organizací věnujících se sociální odpovědnosti.

Adam, Mariusz a Valdemar Walachové, WALMARK, a.s.

Firmu WALMARK zakládali s cílem podnikat v počítačích, ale s otevřením trhů zjistili, že se dá obchodovat naprosto se vším. Nikdy ale nechtěli být jen obchodníci, kteří vozí zboží tam a zpět. Jejich cílem bylo vždy dodávat i nějakou přidanou hodnotu a proto vybudovali vlastní výrobní závody v Česku i na Slovensku. V rámci firmy WALMARK tak založili divizi nápojů (značka Relax), farmaceutickou (obchoduje a vyrábí především doplňky stravy a léky) a třetí byla divize zemědělských produktů. Hnacím motorem však byla vize stát se největší firmou v oblasti doplňků stravy v regionu střední a východní Evropy a proto se rozhodli soustředit jen na farmaceutickou divizi. Došlo k prodeji Nápojové divize (značky Relax), utlumení zemědělské divize a veškerá činnost a finance se soustředily na posílení farmaceutické divize a dalších investic do výroby potravinových doplňků a léčiv. Od Marťánků po Proenzi – portfolio jejich výrobků čítá na  300 položek. Dnes má WALMARK dceřiné společnosti v osmi evropských zemích a exportuje do dalších více než třiceti zemí – celá skupina dosahuje ročního obratu ve výši 100 milionů EUR.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít