Article, show

Světový pojistný trh trvale roste

19. dubna 2004, 00:00 - (pb)
19. dubna 2004, 00:00

VE VŠECH STÁTECH SVĚTA SE V ROCE 2002 NA POJISTNÉ VŠEHO DRUHU VYDALA ČÁSTKA 2627 MLD. DOLARŮ (USD). Z TOHO DRTIVÁ ČÁST PŘIPADLA NA PRŮMYSLOVĚ VYSPĚLÉ ZEMĚ - V NICH DNES SICE ŽIJE POUHÝCH 15 % SVĚTOVÉ POPULACE, ALE JEJICH PODÍL NA POJIŠTĚNÍ ČINÍ TAKŘKA 90 %.

Nejvíce pojištěným národem na světě jsou Jihoafričané VE VŠECH STÁTECH SVĚTA SE V ROCE 2002 NA POJISTNÉ VŠEHO DRUHU VYDALA ČÁSTKA 2627 MLD. DOLARŮ (USD). Z TOHO DRTIVÁ ČÁST PŘIPADLA NA PRŮMYSLOVĚ VYSPĚLÉ ZEMĚ - V NICH DNES SICE ŽIJE POUHÝCH 15 % SVĚTOVÉ POPULACE, ALE JEJICH PODÍL NA POJIŠTĚNÍ ČINÍ TAKŘKA 90 %.

Největší regionální pojistný trh představuje Severní Amerika, západní Evropa a tichomořská oblast (Japonsko, Austrálie, Nový Zéland). Zajímavé je, že poměr mezi životním a neživotním pojištěním je v těchto oblastech, na první pohled ekonomicky i sociálně poměrně homogenních, různý. Zatímco například v USA se zákazníci více zajímají o pojištění majetku, v západoevropských zemích se vynakládá výrazně více prostředků, na životní pojistky když např. v Japonsku je tento rozdíl více než trojnásobný ve prospěch pojištění života. Ve „zbytku“ světa platí s jistými výjimkami zhruba to, co na našem pojistném trhu: v souladu s tím, jak společnost bohatne, zájem pojistníků se postupně posouvá od pojištění neživotního k životnímu v souladu s tím, jak se mění hierarchie životních hodnot obyvatelstva. Z hlediska absolutního jsou nejopatrnějším a nejobezřetnějším národem na světě Švýcaři, z nichž každý v roce 2002 na pojistky různých typů vydal částku 4922 USD (z toho 63 % připadlo na životní pojištění). V relativním vyjádření - poměrem pojistného k HDP - jsou rekordmany „zadních koleček“ obyvatelé Jihoafrické republiky. Jejich pojistné výdaje v uvedeném roce představovaly ekvivalent 18,8 % HDP této země, když vysoký zájem o životní pojištění nejspíš odráží nepříliš utěšené poměry v této zemi, projevující se v rasových nepokojích a celkově velmi vysoké kriminalitě. JAR je ovšem jinak na africkém kontinentu takřka unikátní výjimkou - v Africe jako světadílu totiž na jednoho jejího obyvatele připadá pouhých 29 USD pojistného, zatímco třeba v Japonsku je to takřka 3500 USD a v Severní Americe jen o málo méně. Stejně velký kontrast poskytují údaje o národním trhu pojištění v Evropě. V jeho západní části předloni občan vydal na pojistky ze svých příjmů průměrně 1732 USD, zatímco na „V ýchodě“ to bylo pouhých 75 USD. Lze ovšem předpokládat, že zejména v zemích přistupujících k Unii v květnu letošního roku budou tyto diference poměrně rychle mizet. Mimo jiné iproto, že v posledních letech největší tempa růstu pojistného vykazují právě „nové ekonomiky“. Často přitom jde o enormní vzestupy, což má obvykle původ v tom, že některé typy pojištění se v těchto zemích teprve zavádějí. Tak třeba v Litvě předloni v meziročním srovnání neživotní pojištění stouplo o 70 %, a to díky zavedení povinného pojištění za škodu z provozu vozidel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít