Světový pojistný trh trvale roste

19. dubna 2004, 00:00 - (pb)
19. dubna 2004, 00:00

VE VŠECH STÁTECH SVĚTA SE V ROCE 2002 NA POJISTNÉ VŠEHO DRUHU VYDALA ČÁSTKA 2627 MLD. DOLARŮ (USD). Z TOHO DRTIVÁ ČÁST PŘIPADLA NA PRŮMYSLOVĚ VYSPĚLÉ ZEMĚ - V NICH DNES SICE ŽIJE POUHÝCH 15 % SVĚTOVÉ POPULACE, ALE JEJICH PODÍL NA POJIŠTĚNÍ ČINÍ TAKŘKA 90 %.

Nejvíce pojištěným národem na světě jsou Jihoafričané VE VŠECH STÁTECH SVĚTA SE V ROCE 2002 NA POJISTNÉ VŠEHO DRUHU VYDALA ČÁSTKA 2627 MLD. DOLARŮ (USD). Z TOHO DRTIVÁ ČÁST PŘIPADLA NA PRŮMYSLOVĚ VYSPĚLÉ ZEMĚ - V NICH DNES SICE ŽIJE POUHÝCH 15 % SVĚTOVÉ POPULACE, ALE JEJICH PODÍL NA POJIŠTĚNÍ ČINÍ TAKŘKA 90 %.

Největší regionální pojistný trh představuje Severní Amerika, západní Evropa a tichomořská oblast (Japonsko, Austrálie, Nový Zéland). Zajímavé je, že poměr mezi životním a neživotním pojištěním je v těchto oblastech, na první pohled ekonomicky i sociálně poměrně homogenních, různý. Zatímco například v USA se zákazníci více zajímají o pojištění majetku, v západoevropských zemích se vynakládá výrazně více prostředků, na životní pojistky když např. v Japonsku je tento rozdíl více než trojnásobný ve prospěch pojištění života. Ve „zbytku“ světa platí s jistými výjimkami zhruba to, co na našem pojistném trhu: v souladu s tím, jak společnost bohatne, zájem pojistníků se postupně posouvá od pojištění neživotního k životnímu v souladu s tím, jak se mění hierarchie životních hodnot obyvatelstva. Z hlediska absolutního jsou nejopatrnějším a nejobezřetnějším národem na světě Švýcaři, z nichž každý v roce 2002 na pojistky různých typů vydal částku 4922 USD (z toho 63 % připadlo na životní pojištění). V relativním vyjádření - poměrem pojistného k HDP - jsou rekordmany „zadních koleček“ obyvatelé Jihoafrické republiky. Jejich pojistné výdaje v uvedeném roce představovaly ekvivalent 18,8 % HDP této země, když vysoký zájem o životní pojištění nejspíš odráží nepříliš utěšené poměry v této zemi, projevující se v rasových nepokojích a celkově velmi vysoké kriminalitě. JAR je ovšem jinak na africkém kontinentu takřka unikátní výjimkou - v Africe jako světadílu totiž na jednoho jejího obyvatele připadá pouhých 29 USD pojistného, zatímco třeba v Japonsku je to takřka 3500 USD a v Severní Americe jen o málo méně. Stejně velký kontrast poskytují údaje o národním trhu pojištění v Evropě. V jeho západní části předloni občan vydal na pojistky ze svých příjmů průměrně 1732 USD, zatímco na „V ýchodě“ to bylo pouhých 75 USD. Lze ovšem předpokládat, že zejména v zemích přistupujících k Unii v květnu letošního roku budou tyto diference poměrně rychle mizet. Mimo jiné iproto, že v posledních letech největší tempa růstu pojistného vykazují právě „nové ekonomiky“. Často přitom jde o enormní vzestupy, což má obvykle původ v tom, že některé typy pojištění se v těchto zemích teprve zavádějí. Tak třeba v Litvě předloni v meziročním srovnání neživotní pojištění stouplo o 70 %, a to díky zavedení povinného pojištění za škodu z provozu vozidel.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít