Světová ekonomika: letos (snad) vyšší růst

20. ledna 2003, 00:00 - (pb)
20. ledna 2003, 00:00

Válka na Středním východě by očekávaný růst výrazně ohrozila Světová ekonomika nabere dech v druhém pololetí tohoto roku a díky tomu se její růst zvýší z loňských 1,7 na 2,75 %. Experti OSN ale v těchto souvislostech upozorňují na četná rizika, která hospodářské oživení ohrožují.

Válka na Středním východě by očekávaný růst výrazně ohrozila

Světová ekonomika nabere dech v druhém pololetí tohoto roku a díky tomu se její růst zvýší z loňských 1,7 na 2,75 %. Experti OSN ale v těchto souvislostech upozorňují na četná rizika, která hospodářské oživení ohrožují.

Prognóza zmiňuje na prvním místě ekonomické faktory, které budou ovlivňovat vývoj ve vyspělých zemích. Špatná situace na trzích cenných papírů (jejichž kurzy jsou podle citované prognózy stále nadhodnocené) a s tím spojená ochablá investiční aktivita může zrychlení růstu do značné míry podlomit. Totéž platí pro narůstající obchodní a rozpočtový deficit USA, které nadále zůstávají motorem světové ekonomiky. Významnou neznámou přitom zůstává vývoj kurzu americké měny - značná část světového obchodu se realizuje v dolarech, pohyby jeho směnné hodnoty proto vždy mají zásadní význam. V politické sféře prognóza OSN považuje za nejzávažnější nebezpečí válečného konfliktu na Středním východě - válka s Irákem by totiž, kromě jiného, s největší pravděpodobností vyhnala směrem vzhůru ceny ropy a negativně ovlivnila celosvětové hospodářské klima. Střední východ tak i nadále zůstává nejproblematičtějším regionem současného světa, jehož vývoj má globální ekonomické důsledky. Rozvojové a transformující se ekonomiky budou podle prognózy kromě jiného zápolit s potížemi fiskálního rázu, tedy zejména rozpočtovými schodky. Jejich hospodářství v mnoha případech budou ohrožovat také deficity platebních bilancí, hlavně jako důsledek nižšího přílivu zahraničních investic a pravděpodobného poklesu světových cen neropných komodit. Těmito potížemi trpí také rovněž ekonomiky Číny a Ruské federace, nicméně právě pro ně by tento rok měl být obdobím pokračujícího oživení, jehož závislost na vnějších faktorech je navíc relativně slabá. Čína má být i letos největším příjemcem přímých zahraničních investic - dlouholetý primát USA v této oblasti prolomila už v loňském roce. Přes všechny zmíněné rizikové okolnosti ale prognóza OSN počítá s nárůstem světového obchodu o 6 %, což po loňském 2% přírůstku a celkovém poklesu v roce 2001 představuje razantní zlepšení. Dopady zvýšené světové obchodní výměny ovšem nebudou jednoznačné, a to vzhledem k tomu, že by měly být výsledkem kombinace několika faktorů: vyšší ceny ropy, tlaku na snížení cen ostatního zboží a nejspíše nižšího kurzu dolaru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít