Světová ekonomika: letos (snad) vyšší růst

20. ledna 2003, 00:00 - (pb)
20. ledna 2003, 00:00

Válka na Středním východě by očekávaný růst výrazně ohrozila Světová ekonomika nabere dech v druhém pololetí tohoto roku a díky tomu se její růst zvýší z loňských 1,7 na 2,75 %. Experti OSN ale v těchto souvislostech upozorňují na četná rizika, která hospodářské oživení ohrožují.

Válka na Středním východě by očekávaný růst výrazně ohrozila

Světová ekonomika nabere dech v druhém pololetí tohoto roku a díky tomu se její růst zvýší z loňských 1,7 na 2,75 %. Experti OSN ale v těchto souvislostech upozorňují na četná rizika, která hospodářské oživení ohrožují.

Prognóza zmiňuje na prvním místě ekonomické faktory, které budou ovlivňovat vývoj ve vyspělých zemích. Špatná situace na trzích cenných papírů (jejichž kurzy jsou podle citované prognózy stále nadhodnocené) a s tím spojená ochablá investiční aktivita může zrychlení růstu do značné míry podlomit. Totéž platí pro narůstající obchodní a rozpočtový deficit USA, které nadále zůstávají motorem světové ekonomiky. Významnou neznámou přitom zůstává vývoj kurzu americké měny - značná část světového obchodu se realizuje v dolarech, pohyby jeho směnné hodnoty proto vždy mají zásadní význam. V politické sféře prognóza OSN považuje za nejzávažnější nebezpečí válečného konfliktu na Středním východě - válka s Irákem by totiž, kromě jiného, s největší pravděpodobností vyhnala směrem vzhůru ceny ropy a negativně ovlivnila celosvětové hospodářské klima. Střední východ tak i nadále zůstává nejproblematičtějším regionem současného světa, jehož vývoj má globální ekonomické důsledky. Rozvojové a transformující se ekonomiky budou podle prognózy kromě jiného zápolit s potížemi fiskálního rázu, tedy zejména rozpočtovými schodky. Jejich hospodářství v mnoha případech budou ohrožovat také deficity platebních bilancí, hlavně jako důsledek nižšího přílivu zahraničních investic a pravděpodobného poklesu světových cen neropných komodit. Těmito potížemi trpí také rovněž ekonomiky Číny a Ruské federace, nicméně právě pro ně by tento rok měl být obdobím pokračujícího oživení, jehož závislost na vnějších faktorech je navíc relativně slabá. Čína má být i letos největším příjemcem přímých zahraničních investic - dlouholetý primát USA v této oblasti prolomila už v loňském roce. Přes všechny zmíněné rizikové okolnosti ale prognóza OSN počítá s nárůstem světového obchodu o 6 %, což po loňském 2% přírůstku a celkovém poklesu v roce 2001 představuje razantní zlepšení. Dopady zvýšené světové obchodní výměny ovšem nebudou jednoznačné, a to vzhledem k tomu, že by měly být výsledkem kombinace několika faktorů: vyšší ceny ropy, tlaku na snížení cen ostatního zboží a nejspíše nižšího kurzu dolaru.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít