Světová ekonomika: letos (snad) vyšší růst

20. ledna 2003, 00:00 - (pb)
20. ledna 2003, 00:00

Válka na Středním východě by očekávaný růst výrazně ohrozila Světová ekonomika nabere dech v druhém pololetí tohoto roku a díky tomu se její růst zvýší z loňských 1,7 na 2,75 %. Experti OSN ale v těchto souvislostech upozorňují na četná rizika, která hospodářské oživení ohrožují.

Válka na Středním východě by očekávaný růst výrazně ohrozila

Světová ekonomika nabere dech v druhém pololetí tohoto roku a díky tomu se její růst zvýší z loňských 1,7 na 2,75 %. Experti OSN ale v těchto souvislostech upozorňují na četná rizika, která hospodářské oživení ohrožují.

Prognóza zmiňuje na prvním místě ekonomické faktory, které budou ovlivňovat vývoj ve vyspělých zemích. Špatná situace na trzích cenných papírů (jejichž kurzy jsou podle citované prognózy stále nadhodnocené) a s tím spojená ochablá investiční aktivita může zrychlení růstu do značné míry podlomit. Totéž platí pro narůstající obchodní a rozpočtový deficit USA, které nadále zůstávají motorem světové ekonomiky. Významnou neznámou přitom zůstává vývoj kurzu americké měny - značná část světového obchodu se realizuje v dolarech, pohyby jeho směnné hodnoty proto vždy mají zásadní význam. V politické sféře prognóza OSN považuje za nejzávažnější nebezpečí válečného konfliktu na Středním východě - válka s Irákem by totiž, kromě jiného, s největší pravděpodobností vyhnala směrem vzhůru ceny ropy a negativně ovlivnila celosvětové hospodářské klima. Střední východ tak i nadále zůstává nejproblematičtějším regionem současného světa, jehož vývoj má globální ekonomické důsledky. Rozvojové a transformující se ekonomiky budou podle prognózy kromě jiného zápolit s potížemi fiskálního rázu, tedy zejména rozpočtovými schodky. Jejich hospodářství v mnoha případech budou ohrožovat také deficity platebních bilancí, hlavně jako důsledek nižšího přílivu zahraničních investic a pravděpodobného poklesu světových cen neropných komodit. Těmito potížemi trpí také rovněž ekonomiky Číny a Ruské federace, nicméně právě pro ně by tento rok měl být obdobím pokračujícího oživení, jehož závislost na vnějších faktorech je navíc relativně slabá. Čína má být i letos největším příjemcem přímých zahraničních investic - dlouholetý primát USA v této oblasti prolomila už v loňském roce. Přes všechny zmíněné rizikové okolnosti ale prognóza OSN počítá s nárůstem světového obchodu o 6 %, což po loňském 2% přírůstku a celkovém poklesu v roce 2001 představuje razantní zlepšení. Dopady zvýšené světové obchodní výměny ovšem nebudou jednoznačné, a to vzhledem k tomu, že by měly být výsledkem kombinace několika faktorů: vyšší ceny ropy, tlaku na snížení cen ostatního zboží a nejspíše nižšího kurzu dolaru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít