světová ekonomika

26. května 2003, 00:00 - (čtk)
26. května 2003, 00:00

Toyota chce zvýšit výrobu v Británii a ve FranciiJaponský výrobce aut Toyota Motor Corp hodlá rozšířit výrobu ve svých továrnách v Británii a ve Francii. Cílem tohoto kroku je podpořit další růst automobilky v Evropě, informovala minulý týden společnost. V Británii Toyota v současnosti zaměstnává 4600 osob.

Toyota chce zvýšit výrobu v Británii a ve Francii

Japonský výrobce aut Toyota Motor Corp hodlá rozšířit výrobu ve svých továrnách v Británii a ve Francii. Cílem tohoto kroku je podpořit další růst automobilky v Evropě, informovala minulý týden společnost. V Británii Toyota v současnosti zaměstnává 4600 osob. Po plánovaném zvýšení kapacity výroby o 20 procent na 270 000 vozů vznikne 1000 nových pracovních příležitostí. Toyota v zemi vyrábí modely Corolla a Avensis, které hodlá jako první modely vyráběné v Evropě dodávat do Japonska. Ve Francii největší japonská automobilka produkuje malý model Yaris a zaměstnává 2600 osob. Po zvýšení kapacity výroby na 210 000 ze současných 184 000 vozů počet zaměstnanců vzroste o 500. Toyoty se budou vyrábět také u Kolína v dobudovávané automobilce konglomerátu TPCA.

BSE tvrdě postihla Kanadu

Výskyt nemoci šílených krav v Kanadě otřásl potravinářským průmyslem v celé severní Americe. Pro Kanadu je nákaza o to bolestnější, že země pociťuje i hrozbu smrtelného onemocnění SARS, které postihlo okolí Toronta. Nákaza BSE dokonce otřásla i kurzem kanadského dolaru. Kanada minulý týden oznámila první výskyt nemoci šílených krav od roku 1993, kdy byla nemoc zjištěna u krávy dovezené z Británie. Nákaza se tentokrát poprvé týkala kanadské krávy, která pocházela z provincie Alberta. Ta je klíčovou provincií chovu hovězího a na celkové produkci Kanady se podílí asi ze 60 procent. Zpráva otřásla potravinářským průmyslem v celé Severní Americe, protože dočasný zákaz dovozu hovězího okamžitě oznámily sousední Spojené státy. K zákazu sáhlo také Japonsko a Jižní Korea, tedy třetí a čtvrtý největší trh pro kanadské hovězí. Jižní Korea ale nebude dovážet ani mléčné výrobky. Do České republiky se kanadské hovězí podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna nedováží.

Irsko omezí reklamu na alkohol

Irsko omezí reklamu na alkohol. Oznámil to minulý týden ministerský předseda Bertie Ahern. Vláda je stále více znepokojena novým trendem přehnaného pití. Chce proto zakázat reklamy na alkohol v autobusech, vlacích, kinech a na sportovištích. V televizi by taková reklama nesměla být před 22. hodinou.

Na nehody v Paksi se podívají experti MAAE

Do vyšetřování série nehod v maďarské jaderné elektrárně v Paksi se v průběhu června zapojí také experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Informoval o tom minulý týden šéf národního úřadu pro atomovou energii József Rónaky. Nehody sice byly menšího charakteru, avšak do okolního prostředí při nich unikly radioaktivní látky.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít