SVĚTOVÁ EKONOMIKA

20. října 2003, 00:00 - admin
20. října 2003, 00:00

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices (AMD) snížil ve třetím čtvrtletí čistou ztrátu na 31 milion dolarů z 254,2 milionu ve stejném loňském období. Výsledky byly podpořeny vysokou poptávkou po mikroprocesorech, pamětích pro mobilní telefony a dalších spotřebitelských produktech.

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices (AMD) snížil ve třetím čtvrtletí čistou ztrátu na 31 milion dolarů z 254,2 milionu ve stejném loňském období. Výsledky byly podpořeny vysokou poptávkou po mikroprocesorech, pamětích pro mobilní telefony a dalších spotřebitelských produktech.

Čínská ekonomika se zotavuje z poklesu, který jí způsobila epidemie smrtícího viru SAR. Tempo jejího růstu však vyvolává obavy z přehřátí. HDP rostl v třetím čtvrtletí o 9,1 % proti stejnému období loni. Údaj byl na horní hranici očekávání analytiků a lze předpokládat, že se bude dál zvyšovat.

Slovenské aerolinie (SA) prodají tři letadla TU-154M ruské výroby firmě TKC Praha za 9,05 milionu dolarů (asi 250 milionů Kč). TKC Praha vyhrála tendr na nákup těchto letadel, která nesplňují normy EU a SA by s nimi v příštím roce nemohly létat do zemí unie.

Letecké společnosti Air France a KLM formálně podepsaly konečnou dohodu o fúzi v hodnotě 784 miliony eur (asi 25 miliard korun). Spojením francouzského a nizozemského vlajkového přepravce vzniká největší letecká společnost v Evropě a třetí na světě.

Slovenská vláda a Fond národního majetku v tisku vyzvaly uchazeče o 49 % největšího výrobce elektřiny Slovenské elektrárne (SE), aby do 7.10. vyjádřily zájem o nabízený balík u privatizačního poradce PriceWaterhouseCoopers. Současně s menšinovým podílem vláda a FNM nabídly také manažerskou kontrolu nad SE.

Celosvětový prodej osobních počítačů vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 15,7 procenta na 38,4 milionu. O prvenství nadále ostře soupeřila dosavadní jednička Dell Computer se společností Hewlett-Packard.

Evropa a USA se budou v zimě potýkat s nízkými zásobami topného oleje. To by mohlo vést k prudkému růstu jeho ceny, pokud nastane mrazivé počasí, obávají se experti. „Domníváme se, že dodávky topného oleje nebudou dostatečné na to, aby zajistily stejnoměrné pokrytí trhu,“ uvedla ve zprávě společnost Barclays Capital Research.

Mezi Maďarskem a ČR se bude rozhodovat jihokorejská automobilka Hyundai-Kia při výběru místa pro svou novou montážní továrnu. Napsal to maďarský deník pro ekonomii Napi Gazdaság s odvoláním na dobře informované obchodní zdroje.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít