světová ekonomika

19. května 2003, 00:00 - (čtk)
19. května 2003, 00:00

Šéf U.S. Foodservice padl kvůli nadhodnocování ziskuDozorčí rada nizozemské maloobchodní skupiny Ahold minulý týden přijala rezignaci prezidenta a výkonného šéfa americké dceřiné firmy U.S. Foodservice Jima Millera. Ten odstoupil v důsledku skandálu kolem nadhodnocování zisků U.S. Foodservice.

Šéf U.S. Foodservice padl kvůli nadhodnocování zisku

Dozorčí rada nizozemské maloobchodní skupiny Ahold minulý týden přijala rezignaci prezidenta a výkonného šéfa americké dceřiné firmy U.S. Foodservice Jima Millera. Ten odstoupil v důsledku skandálu kolem nadhodnocování zisků U.S. Foodservice. Forenzní audit firmy PricewaterhouseCoopers zjistil, že U.S. Foodservice nadhodnotila zisky od dubna 2000 do konce loňského roku o celkem 880 milionů dolarů. Interní vyšetřování účetních nesrovnalostí a míry zapojení jednotlivých osob do podvodů bude dále pokračovat, uvedl Ahold. Firma kvůli skandálu odložila také zveřejnění výsledků hospodaření za loňský rok.

Předseda Ericssonu se vzdá poloviny prémií

Předseda ztrátového švédského výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson Michael Treschow se rozhodl odmítnout polovinu prémií kvůli kritice ze strany akcionářů. Treschow v rozhovoru pro deník Dagens Nyheter prohlásil, že se vzdá 2,7 milionu švédských korun (338 000 dolarů) z 5,5 milionu, které má v letošním roce obdržet jako bonus za řízení firmy. Treschow byl jmenován předsedou firmy v loňském roce a jeho základní plat činí 2,5 milionu švédských korun ročně, napsala agentura Reuters. Čistá ztráta společnosti Ericsson, která je největším výrobcem mobilních sítí na světě, vzrostla v prvním čtvrtletí na 4,3 miliardy švédských korun ze tří miliard ve stejném loňském období.

Další nehoda na maďarské jaderné elektrárně Paks

Již ke třetí nehodě během jednoho měsíce došlo před týdnem v jaderné části maďarské atomové elektrárny Paks. Do kontrolní jímky u druhého reaktoru elektrárny, odstaveného kvůli předchozím nehodám, prosákla radioaktivní voda špatným těsněním. Závada byla mezitím odstraněna a jímka, v níž voda vystoupala do výše deseti centimetrů, opět vyčerpána a asanována. Protože k nehodě došlo v uzavřeném okruhu, nevzniklo z ní žádné nebezpečí pro personál ani okolní obyvatelstvo.

Commerzbank se obává nepřátelského převzetí

Třetí největší německá banka Commerzbank se stále více obává hrozby nepřátelského převzetí. Prohlásil to minulý týden předseda společnosti Martin Kohlhaussen v rozhovoru pro list Welt am Sonntag. Commerzbank, mezi jejíž hlavní akcionáře patři firmy Munich Re, Generali a WCM, minulý týden oznámila, že v celém letošním roce očekává zisk po loňské ztrátě 298 milionů eur díky snížení nákladů a stabilizaci výdajů souvisejících se špatnými úvěry. Podle bankovních zdrojů nemá o společnost Commerzbank zájem největší německá banka Deutsche Bank.

SARS stál KLM 60 milionů eur

Epidemie smrtícího plicního viru SARS doposud stála nizozemskou leteckou společnost KLM Royal Dutch Airlines 60 milionů eur. Aerolinie totiž kvůli této nemoci omezily lety do Asie. Firma dále minulý týden uvedla, že celkový negativní efekt války v Iráku činil 40 milionů eur.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít