SVĚTOVÁ EKONOMIKA

22. září 2003, 00:00 - admin
22. září 2003, 00:00

popřel, že by společnost nebo její klíčoví akcionáři jednali se zahraničními investory o prodeji podílu ve firmě. Reagoval tak na spekulace tisku, že se americké ropné giganty ExxonMobil a ChevronTexaco chystají předložit předběžné nabídky na koupi 25procentního podílu v ruské společnosti YukosSibněfť.

Ruský ropný gigant Yukos popřel, že by společnost nebo její klíčoví akcionáři jednali se zahraničními investory o prodeji podílu ve firmě. Reagoval tak na spekulace tisku, že se americké ropné giganty ExxonMobil a ChevronTexaco chystají předložit předběžné nabídky na koupi 25procentního podílu v ruské společnosti YukosSibněfť.

Šéf newyorské burzy Richard Grasso pod sílícím tlakem investorů odstoupil ze svých funkcí předsedy správní rady a generálního ředitele. Vedení NYSE již nebylo schopno odolat nevoli veřejnosti nad přemrštěným platem šéfa této samosprávné veřejné organizace. Skandál vyvolala zpráva, podle níž Grasso od NYSE získal na odměnách celkem 140 milionů dolarů (asi 4,2 miliardy Kč).

Největší americká zbrojovka Lockheed Martin koupí za přibližně 1,8 miliardy dolarů americkou firmu Titan, která se zabývá vývojem počítačových systémů, sítí a špionážních zařízení. Lockheed po ní převezme také dluhy za 580 milionů dolarů.

Německý výrobce čipů Infineon Technologies AG chce v Číně do roku 2007 investovat 1,2 miliardy dolarů. Oznámila to společnost s tím, že očekává rapidní růst na tamějším expandujícím trhu mikročipů.

Japonský přední výrobce malých automobilů Suzuki Motor plánuje postavit v Číně továrnu na výrobu motorů. Půjde o společný podnik s místní společností Changhe Aircraft Industry (Group). Obě společnosti vyrábějí komerční vozidla ve společném podniku na jihovýchodě Číny od roku 1995.

Americká divize německé energetické společnosti RWE opustí obchodování s energiemi v Severní Americe a zaměří se na evropský trh. Firma totiž dospěla k závěru, že má v Evropě lepší konkurenční výhody a také příznivou skladbu aktiv.

Společnost Lucent Technologies oznámila víceletou dohodu s A T&T, jejímž cílem je vytvořit progresivní optickou technologii, která bude součástí inteligentní optické sítě nové generace od firmy AT&T.

Zisk největšího hotelového provozovatele na světě InterContinental Hotels Group Plc klesl v první polovině roku o 31 procent ze 133 milionů na 92 milionů liber, tedy 147 milionů dolarů. Jde o zisk před zdaněním. Firma zároveň uvedla, že pozoruje jen malé oživení tržeb.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít