Světlík naředil sporný podíl

25. června 2010, 16:59 - Vadim Fojtík
25. června 2010, 16:59

Vítkovice Holding

Podnikatel Jan Světlík vyhrál další kolo souboje o nadvládu ve firmě Vítkovice Holding. Průmyslník, který aktuálně kontroluje přímo nebo prostřednictvím dalších firem 50 procent akcií holdingu, prosadil navýšení kapitálu společnosti z 63 milionů na 252 milionů korun. Zvýšení základního kapitálu pravomocně povolil Krajský soud v Ostravě, který současně zamítl žalobu na vyslovení neplatnosti valné hromady, jež o navýšení rozhodla. Navýšení kapitálu se kromě Světlíka a s ním spřízněných firem zúčastnila i společnost Reyford Limited. Tu údajně ovládá podnikatel David Beran. Světlík tím elegantně vyřešil spor o 45 procent akcií, které si kromě jeho osoby nárokuje i společnost KKCG. Posledně zmíněná firma patří byznysmenovi Karlu Komárkovi mladšímu. Po navýšení kapitálu se totiž sporný, původně 45procentní podíl, smrskl na 11,25 procenta ve firmě Vítkovice Holding. Spor o 45 procent akcií se táhne již několik let. V roce 2008 je arbitrážní soud přiřkl Světlíkovi, od té doby leží v soudní úschově, kam je uložil jejich původní vlastník, podnikatel David Beran. Loni ale mezinárodní rozhodčí soud v Paříži rozhodl, že Beran musí 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding vrátit Komárkově firmě KKCG.
Akcie si nárokují obě strany. Důležité ale je, že stále leží v soudní úschově, takže je žádná ze stran nemohla použít k navyšování kapitálu. Toho využil Světlík a pomocí hlasovacích práv k 50 procentům akcií holdingu, které prokazatelně drží, prosadil navýšení kapitálu a touto operací naředil vliv sporných akcií na dění ve firmě.
Rozhodnutí soudu vyvolalo slovní přestřelku mediálních zástupců znesvářených stran. Mluvčí KKCG Dan Plovajko označil navýšení kapitálu za protiprávní a v rozporu s dobrými mravy. Světlík dle něj pouze účelově zneužil situace, kdy je zabráněn výkon akcionářských práv k 45 procentům akcií společnosti Vítkovice Holding, které jsou stále v soudní úschově. Plovajko upozornil, že pětiprocentní podíl ve Vítkovicích Holdingu, který vlastní skupina KKCG, tímto krokem není ohrožen. KKCG je rozhodnuta navýšení základního kapitálu zvrátit u českých i mezinárodních soudů. „Skupina KKCG záměrně uvádí v omyl obchodní partnery společnosti Vítkovice Holding a veřejnost, když tvrdí, že došlo k protiprávnímu navýšení kapitálu. Vítkovice Holding zvýšily základní kapitál se svolením soudu,“ zareagovala na prohlášení KKCG mluvčí firmy Vítkovice Holding Eva Kijonková.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít