Světlík naředil sporný podíl

25. června 2010, 16:59 - Vadim Fojtík
25. června 2010, 16:59

Vítkovice Holding

Podnikatel Jan Světlík vyhrál další kolo souboje o nadvládu ve firmě Vítkovice Holding. Průmyslník, který aktuálně kontroluje přímo nebo prostřednictvím dalších firem 50 procent akcií holdingu, prosadil navýšení kapitálu společnosti z 63 milionů na 252 milionů korun. Zvýšení základního kapitálu pravomocně povolil Krajský soud v Ostravě, který současně zamítl žalobu na vyslovení neplatnosti valné hromady, jež o navýšení rozhodla. Navýšení kapitálu se kromě Světlíka a s ním spřízněných firem zúčastnila i společnost Reyford Limited. Tu údajně ovládá podnikatel David Beran. Světlík tím elegantně vyřešil spor o 45 procent akcií, které si kromě jeho osoby nárokuje i společnost KKCG. Posledně zmíněná firma patří byznysmenovi Karlu Komárkovi mladšímu. Po navýšení kapitálu se totiž sporný, původně 45procentní podíl, smrskl na 11,25 procenta ve firmě Vítkovice Holding. Spor o 45 procent akcií se táhne již několik let. V roce 2008 je arbitrážní soud přiřkl Světlíkovi, od té doby leží v soudní úschově, kam je uložil jejich původní vlastník, podnikatel David Beran. Loni ale mezinárodní rozhodčí soud v Paříži rozhodl, že Beran musí 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding vrátit Komárkově firmě KKCG.
Akcie si nárokují obě strany. Důležité ale je, že stále leží v soudní úschově, takže je žádná ze stran nemohla použít k navyšování kapitálu. Toho využil Světlík a pomocí hlasovacích práv k 50 procentům akcií holdingu, které prokazatelně drží, prosadil navýšení kapitálu a touto operací naředil vliv sporných akcií na dění ve firmě.
Rozhodnutí soudu vyvolalo slovní přestřelku mediálních zástupců znesvářených stran. Mluvčí KKCG Dan Plovajko označil navýšení kapitálu za protiprávní a v rozporu s dobrými mravy. Světlík dle něj pouze účelově zneužil situace, kdy je zabráněn výkon akcionářských práv k 45 procentům akcií společnosti Vítkovice Holding, které jsou stále v soudní úschově. Plovajko upozornil, že pětiprocentní podíl ve Vítkovicích Holdingu, který vlastní skupina KKCG, tímto krokem není ohrožen. KKCG je rozhodnuta navýšení základního kapitálu zvrátit u českých i mezinárodních soudů. „Skupina KKCG záměrně uvádí v omyl obchodní partnery společnosti Vítkovice Holding a veřejnost, když tvrdí, že došlo k protiprávnímu navýšení kapitálu. Vítkovice Holding zvýšily základní kapitál se svolením soudu,“ zareagovala na prohlášení KKCG mluvčí firmy Vítkovice Holding Eva Kijonková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít