Světlík naředil sporný podíl

25. června 2010, 16:59 - Vadim Fojtík
25. června 2010, 16:59

Vítkovice Holding

Podnikatel Jan Světlík vyhrál další kolo souboje o nadvládu ve firmě Vítkovice Holding. Průmyslník, který aktuálně kontroluje přímo nebo prostřednictvím dalších firem 50 procent akcií holdingu, prosadil navýšení kapitálu společnosti z 63 milionů na 252 milionů korun. Zvýšení základního kapitálu pravomocně povolil Krajský soud v Ostravě, který současně zamítl žalobu na vyslovení neplatnosti valné hromady, jež o navýšení rozhodla. Navýšení kapitálu se kromě Světlíka a s ním spřízněných firem zúčastnila i společnost Reyford Limited. Tu údajně ovládá podnikatel David Beran. Světlík tím elegantně vyřešil spor o 45 procent akcií, které si kromě jeho osoby nárokuje i společnost KKCG. Posledně zmíněná firma patří byznysmenovi Karlu Komárkovi mladšímu. Po navýšení kapitálu se totiž sporný, původně 45procentní podíl, smrskl na 11,25 procenta ve firmě Vítkovice Holding. Spor o 45 procent akcií se táhne již několik let. V roce 2008 je arbitrážní soud přiřkl Světlíkovi, od té doby leží v soudní úschově, kam je uložil jejich původní vlastník, podnikatel David Beran. Loni ale mezinárodní rozhodčí soud v Paříži rozhodl, že Beran musí 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding vrátit Komárkově firmě KKCG.
Akcie si nárokují obě strany. Důležité ale je, že stále leží v soudní úschově, takže je žádná ze stran nemohla použít k navyšování kapitálu. Toho využil Světlík a pomocí hlasovacích práv k 50 procentům akcií holdingu, které prokazatelně drží, prosadil navýšení kapitálu a touto operací naředil vliv sporných akcií na dění ve firmě.
Rozhodnutí soudu vyvolalo slovní přestřelku mediálních zástupců znesvářených stran. Mluvčí KKCG Dan Plovajko označil navýšení kapitálu za protiprávní a v rozporu s dobrými mravy. Světlík dle něj pouze účelově zneužil situace, kdy je zabráněn výkon akcionářských práv k 45 procentům akcií společnosti Vítkovice Holding, které jsou stále v soudní úschově. Plovajko upozornil, že pětiprocentní podíl ve Vítkovicích Holdingu, který vlastní skupina KKCG, tímto krokem není ohrožen. KKCG je rozhodnuta navýšení základního kapitálu zvrátit u českých i mezinárodních soudů. „Skupina KKCG záměrně uvádí v omyl obchodní partnery společnosti Vítkovice Holding a veřejnost, když tvrdí, že došlo k protiprávnímu navýšení kapitálu. Vítkovice Holding zvýšily základní kapitál se svolením soudu,“ zareagovala na prohlášení KKCG mluvčí firmy Vítkovice Holding Eva Kijonková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má…
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Technologie
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít