Světlík naředil sporný podíl

25. června 2010, 16:59 - Vadim Fojtík
25. června 2010, 16:59

Vítkovice Holding

Podnikatel Jan Světlík vyhrál další kolo souboje o nadvládu ve firmě Vítkovice Holding. Průmyslník, který aktuálně kontroluje přímo nebo prostřednictvím dalších firem 50 procent akcií holdingu, prosadil navýšení kapitálu společnosti z 63 milionů na 252 milionů korun. Zvýšení základního kapitálu pravomocně povolil Krajský soud v Ostravě, který současně zamítl žalobu na vyslovení neplatnosti valné hromady, jež o navýšení rozhodla. Navýšení kapitálu se kromě Světlíka a s ním spřízněných firem zúčastnila i společnost Reyford Limited. Tu údajně ovládá podnikatel David Beran. Světlík tím elegantně vyřešil spor o 45 procent akcií, které si kromě jeho osoby nárokuje i společnost KKCG. Posledně zmíněná firma patří byznysmenovi Karlu Komárkovi mladšímu. Po navýšení kapitálu se totiž sporný, původně 45procentní podíl, smrskl na 11,25 procenta ve firmě Vítkovice Holding. Spor o 45 procent akcií se táhne již několik let. V roce 2008 je arbitrážní soud přiřkl Světlíkovi, od té doby leží v soudní úschově, kam je uložil jejich původní vlastník, podnikatel David Beran. Loni ale mezinárodní rozhodčí soud v Paříži rozhodl, že Beran musí 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding vrátit Komárkově firmě KKCG.
Akcie si nárokují obě strany. Důležité ale je, že stále leží v soudní úschově, takže je žádná ze stran nemohla použít k navyšování kapitálu. Toho využil Světlík a pomocí hlasovacích práv k 50 procentům akcií holdingu, které prokazatelně drží, prosadil navýšení kapitálu a touto operací naředil vliv sporných akcií na dění ve firmě.
Rozhodnutí soudu vyvolalo slovní přestřelku mediálních zástupců znesvářených stran. Mluvčí KKCG Dan Plovajko označil navýšení kapitálu za protiprávní a v rozporu s dobrými mravy. Světlík dle něj pouze účelově zneužil situace, kdy je zabráněn výkon akcionářských práv k 45 procentům akcií společnosti Vítkovice Holding, které jsou stále v soudní úschově. Plovajko upozornil, že pětiprocentní podíl ve Vítkovicích Holdingu, který vlastní skupina KKCG, tímto krokem není ohrožen. KKCG je rozhodnuta navýšení základního kapitálu zvrátit u českých i mezinárodních soudů. „Skupina KKCG záměrně uvádí v omyl obchodní partnery společnosti Vítkovice Holding a veřejnost, když tvrdí, že došlo k protiprávnímu navýšení kapitálu. Vítkovice Holding zvýšily základní kapitál se svolením soudu,“ zareagovala na prohlášení KKCG mluvčí firmy Vítkovice Holding Eva Kijonková.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít