Světlá budoucnost GSM

22. února 2008, 12:13 - Ondřej Hergesell
22. února 2008, 12:13

Telekomunikace

Ačkoliv světová ekonomika očekává hospodářskou recesi v USA a zpomalení růstu v ostatních zemích, telekomunikace, především ty mobilní, se žádných velkých dopadů obávat nemusí. Tvrdí to nejnovější studie konzultační firmy Deloitte, která odhaduje nejvýznamnější trendy v telekomunikačním byznysu pro letošní rok. Největším a také nejrychleji rostoucím oborem na globálním trhu telekomunikací je GSM, tedy mobilní sítě druhé a dvouapůlté generace, jejichž podíl je odhadován na 85 procent. To z telekomunikací učinilo nezastupitelné odvětví – GSM technologie každý den vydělají tři miliardy dolarů, tedy přes 51 miliard korun, což odpovídá přibližně 1,36 procenta denního HDP na světě. Navíc vládám tento typ podnikání vynese na daních půl miliardy dolarů denně. „Zanedbatelný není rovněž multiplikační efekt GSM, dle našich výzkumů se v rozvojových zemích odrazí navýšení penetrace trhu mobilních komunikací o deset procent v 1,2procentním zvýšení HDP. V Evropě zase na sebe technologie GSM váže zhruba tři miliony pracovních míst,“ říká Jiří Batěk, manažer české pobočky Deloitte pro telekomunikace.
Konzultační firma odhaduje, že během letošního roku klesne průměrná cena mobilního telefonu ze zhruba 50 dolarů na polovinu. V příštím roce by se mohly objevit přístroje s cenou kolem deseti dolarů. Snížení cen mobilních telefonů by mohlo pomoci k ještě většímu rozvoji telekomunikačního provozu v rozvojových zemích. „V současnosti je zhruba 80 procent světové populace pokryto mobilním signálem, ale polovina z těchto lidí žije za méně než dva dolary na den,“ uvedl Batěk.
GSM technologie oslaví 7. září 2008 své 21. narozeniny. Podle studie Deloitte bude v té době v provozu více než 700 sítí GSM, ve kterých bude během toho dne provoláno 16 miliard minut telefonních hovorů a přeneseno šest miliard textových zpráv. „Počet účastníků GSM sítí vzroste o 1,2 milionu a bude vyrobeno šest milionů nových mobilů,“ vypočítává Batěk.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít