Svět v roce 2050? Deutsche Post DHL zveřejnil studii o budoucnosti

28. února 2012, 10:56 - Profit, TZ
28. února 2012, 10:56

Studie scénářů „Delivering Tomorrow: Logistics 2050“ uvádí pět vizí budoucnosti a jejich dopad na obchod a podnikání, výsledky vycházejí z očekávání a předpovědí 42 odborníků ze široké škály profesních oblastí.

Foto: Profimedia.cz

Ve zveřejněné studii o budoucnosti „Delivering Tomorrow: Logistics 2050“ předkládá společnost Deutsche Post DHL pohled na vývoj obchodu, podnikání a společnosti v daleké budoucnosti. Studie zkoumá pět různých scénářů života v roce 2050. Těchto pět vizí budoucnosti vychází z detailní analýzy nejzákladnějších faktorů – včetně obchodních a spotřebních modelů, technologických a sociálních trendů a klimatických změn – a odhaduje jejich pravděpodobný dopad na chování a hodnoty lidí v roce 2050.

Rychlost změn se v nedávných letech rapidně zvýšila,“ řekl Frank Appel, CEO společnosti Deutsche Post DHL, při představení studie v Berlíně. „V tomto složitém ekonomickém, politickém a sociálním klimatu je prakticky nemožné činit lineární předpovědi. Ve světě, jehož vývoj se dá stále hůře předvídat, musíme rozšířit vlastní horizonty a myslet na alternativy. Odolné strategie a správný směr dokážeme vyvinout a nabrat, pouze pokud dokážeme pochopit nejrůznější pohledy.

Vytvoření studie podpořilo 42 uznávaných odborníků zvučných jmen, například Klaus Töpfer (bývalý německý ministr životního prostředí a ředitel Environmentálního programu OSN ), Fatih Birol (hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii) a Michael ten Hompel (generální ředitel Fraunhoferova ústavu pro tok materiálů a logistiku), ale také přední zástupci organizací, jako jsou Světové ekonomické fórum, Gesellschaft für Konsumforschung (GfK), institut Rocky Mountain, Kodaňský institut budoucích studií CIFS, organizace WBCSD (World Business Council for Sustainable Development) a Greenpeace International.

Hlavní zjištění studie jsou sestavena do ucelené sbírky pěti důvěryhodných vizí budoucnosti. Předkládají, jak různě by svět mohl v roce 2050 vypadat co do stupně globalizace, rozsahu ekonomického a sociálního rozvoje, převládajících technologických standardů a podmínek životního prostředí. Studie popisuje pět dalekosáhlých, někdy i radikálních verzí života v roce 2050. Všechny scénáře mají společný prvek: značně transformovanou roli logistiky. Celková poptávka po logistických službách ve většině z pěti scénářů roste. Ale zvláštní požadavky kladené na logistické společnosti a konkrétní výzvy, kterým čelí, se v každém scénáři značně odlišují.

Studie složená z řady rozmanitých esejí o různých aspektech budoucnosti je třetím zrealizovaným výzkumným projektem z řady projektů Skupiny nazvané „Delivering Tomorrow“. Zveřejněním této průlomové řady studií se společnost Deutsche Post DHL snaží ostatní vtáhnout do dialogu o zásadních otázkách, které budou utvářet svět v budoucích desetiletích. „Jako přední dodavatel v tomto klíčovém průmyslu považujeme rozsáhlé studium sociálních a obchodních otázek, které budou utvářet budoucnost, za součást naší odpovědnosti,“ vysvětlil Appel důvod vzniku této řady studií. Studie byly zahájeny v roce 2009 průzkumem očekávání zákazníků v roce 2020. O rok později se studie věnovaly dalšímu důležitému trendu budoucnosti – posunu k trvale udržitelnější logistice.

Metodickým výchozím bodem vývoje alternativních scénářů budoucnosti v letošní studii byla hloubková analýza klíčových faktorů a jejich souvislost s těmito trendy, které by mohly formovat svět v budoucích desetiletích. Na rozdíl od klasických, izolovaných analýz a prognóz zde použité techniky scénářů vytvořené za pomoci předních odborníků předkládají možné směry nejdůležitějších parametrů a dávají je do souvislosti s těmito scénáři. Tyto možné směry byly diskutovány a hodnoceny během pracovních seminářů. Díky tomuto přístupu lze systematicky a komplexně identifikovat různé cesty vývoje během příštích čtyřech desítek let a několik komplexních obrázků budoucnosti.

Shrnutí pěti scénářů

Scénář 1, Divoká ekonomika - blížící se kolaps

Svět charakterizuje nekontrolovaný materializmus a masivní spotřeba. Tento trvale neudržitelný životní styl pohání neustálé zužitkovávání zdrojů, rozvoj, který vede ke klimatickým změnám a způsobuje rostoucí počet přírodních katastrof. Ve světě charakterizovaném bouřlivým růstem prudce roste poptávka po logistických a přepravních službách. Globální přepravní supersíť zajišťuje rychlou směnu zboží mezi spotřebitelskými centry. Nicméně s klimatickými změnami jsou dodavatelské řetězce častěji narušovány a vývoj vede k dalším problémům, kterým musí logistické společnosti čelit.

Scénář 2: Megaefektivita v megaměstech

Vznikla „megaměsta“, která představují světová centra moci. Jsou hlavními hnacími motory i příjemci výhod modelu přesunu směrem k ekologickému růstu. Ve snaze se vypořádat s problémy způsobenými rozšiřujícími se urbanistickými strukturami, jako jsou zácpy a emise, se megaměsta stala spolupracujícími partnery. Robotika revolucionalizovala svět výroby a služeb. Spotřebitelé změnili své zvyky: Produkty jsou obvykle najímány a nikoli kupovány. Vysoce efektivní koncepty přepravy eliminovaly zácpy. Globální supersíť s mega přepravními zařízeními, včetně kamiónů, lodí a letadel i vesmírných transportérů, umožňují otevřená obchodní spojení mezi megaměsty světa. Logistický průmysl se nyní stará o městskou logistiku, městské služby i systémové služby pro letiště, nemocnice a nákupní střediska.

Scénář 3, Přizpůsobený životní styl

Tento scénář popisuje svět, ve kterém převládá individualizace a osobně uzpůsobená spotřeba. Spotřebitelé mají možnost vytvářet, navrhovat a vyrábět vlastní produkty. Hlavní roli zde hrají nově vyvinuté 3D tiskárny. To vede k nárůstu regionálních obchodních cest, kdy globálně jsou přesunovány pouze suroviny a data. Přizpůsobení a regionální produkce jsou doplněny o decentralizované systémy a infrastruktura distribuce energií. Díky globalizaci hodnotových řetězců patří k důsledkům tohoto vývoje pro logistiku také významně nižší potřeba přepravy hotových produktů a polotovarů do vzdálených destinací. Logistické společnosti organizují celý fyzický hodnotový řetězec. Rovněž se starají o šifrované datové toky potřebné pro přenos stavebních a výtvarných projektů do 3D tiskáren. Díky decentralizované organizaci výroby jsou zásadními faktory úspěchu regionální logistika a vysoce kvalitní lokální síť v destinacích.

Scénář 4, Paralyzující protekcionizmus

Tento scénář popisuje svět, který se v důsledku ekonomického příkoří, rozsáhlých národních a protekcionalistických bariér odvrátil od globalizace. Technologický vývoj stagnuje. Vysoké ceny energií a dramatický nedostatek dodávek vede k mezinárodním konfliktům týkajícím se úložišť. Nejvýznamnějšími dopady na logistiku jsou výzvy způsobené poklesem světového obchodu a následná regionalizace dodavatelských řetězců. Vlády vidí v logistice strategický průmysl. Vztahy mezi některými bloky a zeměmi jsou extrémně napjaté, logistické společnosti v nezávislých zemích jednají jako prostředníci ve zprostředkovávání mezinárodního obchodu.

Scénář 5, Globální pružnost – lokální adaptace

Tento scénář popisuje svět, který zprvu charakterizují vysoká spotřeba díky levné, automatizované produkci. Zrychlené změny klimatu však vedou k častějším katastrofám, které narušují dodavatelské řetězce a struktury štíhlé výroby, což vede k opakovanému selhávání dodávek. Nový ekonomický model se odlišuje přesunem od maximalizace efektivity k eliminaci zranitelnosti a vytvoření odolných řešení. Tento radikální přesun směrem k záložním systémům výroby a přechod z globálních dodavatelských řetězců na regionalizované umožňuje globální ekonomice lépe zvládat obtížné období způsobované výkyvy počasí. Houževnatě odolávající svět v roce 2050 s regionalizovaným obchodem se spoléhá na logistický sektor, který zajišťuje vysoce prioritní bezpečnost dodávek a disponuje záložní infrastrukturou, která garantuje spolehlivou přepravu v nestabilních a nebezpečných dobách. Namísto komplexních procesů dodávek JIT jsou za nutná záložní řešení považovány obrovské skladové areály v blízkosti výrobních závodů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít