Svěřte své pohledávky odborníkům

28. srpna 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
28. srpna 2006, 00:00

Obchodní pohledávky mohou tvořit až 40 procent nebo více celkových aktiv firmy. Britské firmy utratí přes 12 miliard korun ročně za řízení úvěrů. Vedle pokladní hotovosti jsou to nejlikvidnější aktiva, která společnost má. Jsou to peníze, které čekají, až je někdo zvedne, oddělení úvěrů a inkasa je perspektivní zdroj zisku.

Přesto je to velmi často nejméně pochopená, nevyužívaná a podhodnocená sféra podnikání.

Tak to je jen pár vět z přednášky, která zazněla na posledním semináři společnosti Atradius ve Velké Británii z úst Abeho WalkingBear Sancheze, vizionářského vůdce ziskového proúvěrového a inkasního hnutí.

Podle zúčastněných je Abe WalkingBear Sanchez charismatický a nenapodobitelný řečník, guru v oblasti řízení úvěrů především v USA. Pro zajímavost, je to potomek indiánského kmene Pueblo z Taos v Novém Mexiku. Vyvinul kromě jiného ziskový systém řízení úvěrů a inkasa, model obrácené pyramidy neplatičů nebo model úvěrového cyklu.

Ponechme stranou spekulace o tom, zda své jméno získal díky svému chování, nebo jím jen dává najevo, jak se mají majitelé firem chovat. Svými přednáškami totiž jasně říká především to, že podnikatel se nemá chovat jako medvěd, který na svých pohledávkách sedí, nýbrž má s nimi pracovat, respektive nechat s nimi pracovat odborníky.

„Trik spočívá v tom, naučit se nedobytné pohledávky řídit, ne se jim vyděšeně vyhýbat,“ to je poselství Abeho Walkingbeara Sancheze, jež lze jednoznačně poslat i českým podnikatelům, kteří se zatím chovají ke správě pohledávek i řízení rizika spíše jako ti sedící medvědi. Pro řadu z nich jsou termíny inkasní společnost, správa a pojištění pohledávek nebo faktoring španělskou vesnicí. Maximálně umějí najít nějakou medvědí tlapu, která jejich dlužníkům připomene, že mají zaplatit.

Přitom nejde o to, a ani to v našich podmínkách není moc možné, podnikat tak opatrně, aby se firma do žádného rizika nedostala. „Pokud nebudete riskovat vznik nedobytné pohledávky, promeškáte příležitost prodat něco navíc,“ vzkazuje podnikatelům WalkingBear Sanchez.

Jde tedy o to seznámit se s produkty, které na řízení a správu pohledávek náš trh nabízí, pochopit jejich princip a především je začít používat. Rozhodně je lepší předejít riziku vzniku nedobytné pohledávky například využíváním standardních služeb faktoringové společnosti a zaplatit jí za ně, než mít v účetnictví založeny nezaplacené faktury a sedět na nich.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít