Svěřte své pohledávky odborníkům

28. srpna 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
28. srpna 2006, 00:00

Obchodní pohledávky mohou tvořit až 40 procent nebo více celkových aktiv firmy. Britské firmy utratí přes 12 miliard korun ročně za řízení úvěrů. Vedle pokladní hotovosti jsou to nejlikvidnější aktiva, která společnost má. Jsou to peníze, které čekají, až je někdo zvedne, oddělení úvěrů a inkasa je perspektivní zdroj zisku.

Přesto je to velmi často nejméně pochopená, nevyužívaná a podhodnocená sféra podnikání.

Tak to je jen pár vět z přednášky, která zazněla na posledním semináři společnosti Atradius ve Velké Británii z úst Abeho WalkingBear Sancheze, vizionářského vůdce ziskového proúvěrového a inkasního hnutí.

Podle zúčastněných je Abe WalkingBear Sanchez charismatický a nenapodobitelný řečník, guru v oblasti řízení úvěrů především v USA. Pro zajímavost, je to potomek indiánského kmene Pueblo z Taos v Novém Mexiku. Vyvinul kromě jiného ziskový systém řízení úvěrů a inkasa, model obrácené pyramidy neplatičů nebo model úvěrového cyklu.

Ponechme stranou spekulace o tom, zda své jméno získal díky svému chování, nebo jím jen dává najevo, jak se mají majitelé firem chovat. Svými přednáškami totiž jasně říká především to, že podnikatel se nemá chovat jako medvěd, který na svých pohledávkách sedí, nýbrž má s nimi pracovat, respektive nechat s nimi pracovat odborníky.

„Trik spočívá v tom, naučit se nedobytné pohledávky řídit, ne se jim vyděšeně vyhýbat,“ to je poselství Abeho Walkingbeara Sancheze, jež lze jednoznačně poslat i českým podnikatelům, kteří se zatím chovají ke správě pohledávek i řízení rizika spíše jako ti sedící medvědi. Pro řadu z nich jsou termíny inkasní společnost, správa a pojištění pohledávek nebo faktoring španělskou vesnicí. Maximálně umějí najít nějakou medvědí tlapu, která jejich dlužníkům připomene, že mají zaplatit.

Přitom nejde o to, a ani to v našich podmínkách není moc možné, podnikat tak opatrně, aby se firma do žádného rizika nedostala. „Pokud nebudete riskovat vznik nedobytné pohledávky, promeškáte příležitost prodat něco navíc,“ vzkazuje podnikatelům WalkingBear Sanchez.

Jde tedy o to seznámit se s produkty, které na řízení a správu pohledávek náš trh nabízí, pochopit jejich princip a především je začít používat. Rozhodně je lepší předejít riziku vzniku nedobytné pohledávky například využíváním standardních služeb faktoringové společnosti a zaplatit jí za ně, než mít v účetnictví založeny nezaplacené faktury a sedět na nich.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít