Švejkujem, švejkujem, možná na to dojedem

27. června 2013, 12:00 - Miroslav Zámečník
27. června 2013, 12:00

„Copak se smí střílet do vagonů Červeného kříže?“ rozčiloval se kuchař Jurajda. „Nesmí, ale může,“ odpověděl Švejk. „Ono je vůbec moc věcí na světě, který se nesmějí dělat, ale můžou se provádět. Šusa to byla dobrá a von se pak každej vomluví, že v tý tmě nebyl ten červenej kříž vidět.“

Nelze pochybovat o tom, že Miloše Zeman strávil mnoho večerů ve svém exilu na Vysočině četbou české klasické humoristické literatury. Ostatně není sám. Tuto větu zná v její praktické aplikaci na nevkusnou situaci autor od jiného znalce českých reálií - Karla Schwarzenberga - jako vysvětlení toho, proč se některé věci u nás dějí, ačkoli všichni dobře vědí, že by neměly. Pravda, tehdy byla použita v kontextu neochotného placení účtů některými spoluaktéry dávno zapomenuté „Dřevíčské výzvy“ a ve srovnání s její dnešní aplikací šlo o prkotinu.

Do konvencí pořád ještě neusazené české parlamentní demokracie Miloš Zeman nasadil přesně tu „šusu“, která vede na slovo vzaté experty na ústavní právo k vyjádření podivu nad ohnutím ducha Ústavy, ale nikoli přímočarým porušením její litery. A zatímco prezident švejkuje, kdekdo má pravdu.

Pravdu má Miroslav Kalousek, když říká, že vláda designovaného premiéra Jiřího Rusnoka bude v mnoha případech vládou kamarádů Miloše Zemana, ačkoli musí připustit, že může zároveň jít o technicky v daném oboru zdatné osobnosti, chcete-li odborníky. Pravdu mají i ostatní představitelé koalice, kteří konstatují, že jim nemělo být upřeno zvykové právo „ 101 podpisů“, a prezident měl premiérkou jmenovat Miroslavu Němcovou.

Všichni mají pravdu a chaos trvá

Pravdu má i sociální demokracie, jež ústy Bohuslava Sobotky vidí za Rusnokovým kabinetem svým způsobem báječně efektivní kampaň na zviditelnění budoucích lídrů „zemanovců“, chcete-li formálně SPOZ. Ostatně pravdu má svým způsobem i místopředseda dolní komory, sociální demokrat Lubomír Zaorálek, který vidí za autonomním postupem Miloše Zemana možnost pro alespoň částečnou rehabilitaci pravice. Pravdu má i Miloš Zeman, který prezidentskou kampaň postavil na sloganu, že je proti „Nečasově vládě“. Zřejmě ani on sám netušil, jak rychle dostane příležitost to předvést.

Všichni mají svým způsobem pravdu, chaos je ovšem nezměrný a veřejnost zmatená. Autorovi absolutně není známo, zda německý prezident Joachim Gauck má dobře přečteného Švejka, ale jeho projev je asi to neuvážlivější a nejjemněji vyjádřené slovo, které Němec může k současné situaci v Česku říci. Je to krásná řeč, ostatně nejlíp vystihující to, o co doopravdy běží.

V naší současné nepřehledné situaci Gauck vlastně nejlépe říká, oč v tomto sporu běží. Miloš a Joachim si nastavují metriku vzájemných vztahů na příštích pár let. Gauck je zdvořilý, ale zároveň kultivovanými slovy, jež by šla tesat do kamene, říká, co si myslí. Netřeba je překládat, ostatně kdo neumí ani takhle německy, je buran, buranem zůstane a co k tomu již dodat. Zvýrazněna by měla být pouze vybraná slova: „Dabei wird ein Präsident gerade in stürmischen politischen Zeiten moderierend und ausgleichend wirken. Dafür muss ein Präsident die leisen Töne beherrschen und darf nicht polemisieren. Er soll gesellschaftliche Gräben überwinden und die Nation einen.“ Jo, zvládnout tiché tóny, to je umění zkušeného hudebníka. Mít takového, bylo by v Česku lépe.


Čtěte další komentáře Miroslava Zámečníka:

Povodně trochu jinak

Málo jsme se snažili

Propad nekončí. Konkurenceschopnost Česka dusí vysoké sociální odvody, byrokracie a korupce


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít