Švédsko

16. srpna 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ, VŠE Praha,JANA HÁJKOVÁ, ZUZANA VLČKOVÁ
16. srpna 2004, 00:00

Švédsko má pověst země s náročným trhem, s náročným importérem a ještě náročnějším spotřebitelem.Při vstupu na švédský trh je možné použít jak přímou, tak i nepřímou obchodní metodu. Pokud exportér vstoupí na švédský trh přes zástupce, počítá se s tím, že ho bude na trhu dlouhodobě zastupovat a švédské firmy budou v kontaktu pouze s ním.

Severské státy kladou v ekonomice velký důraz na technologie šetrné k životnímu prostředí. Příkladem je i jaderná elektrárna Barseback na západě Švédska. 

Švédsko má pověst země s náročným trhem, s náročným importérem a ještě náročnějším spotřebitelem. Při vstupu na švédský trh je možné použít jak přímou, tak i nepřímou obchodní metodu. Pokud exportér vstoupí na švédský trh přes zástupce, počítá se s tím, že ho bude na trhu dlouhodobě zastupovat a švédské firmy budou v kontaktu pouze s ním. Termín schůzky se sjednává dva tři týdny předem a vždy na co nejvyšší úrovni. Je třeba zaslat kompletní a přesně vypracovanou nabídku. Importéři z této nabídky vycházejí a na jejím základě se i rozhodují. V nabídce je nutné předložit nejen cenu, ale i podmínky dodávky včetně minimálního množství (kvůli relativnímu malému rozsahu švédského trhu). POŘÁDNĚ SI VÁS PRO VĚŘÍ

Než dojde k navázání obchodních vztahů s partnerem v zahraničí, snaží se švédská firma vždy prověřit svého potenciálního partnera. Prověřuje jak jeho výrobní možnosti, tak i systém kontroly kvality, vztah k životnímu prostředí, dodržování ekologických norem, možnosti inovace výrobků ifinanční situaci. Při prvním setkání požadují informace o exportérově bankovním statutu, o členství v obchodních asociacích, předchozích exportních aktivitách apod. Švédské firmy raději obchodují s vyzkoušenými partnery. Za nejefektivnější formu navázání kontaktů a získání důvěry je možné považovat osobní setkání. Jestliže česká firma není schopna již při první dodávce splnit závazky, další příležitost nedostane.

CENA SE UŽ NEMĚNÍ Ceny doporučujeme uvádět v eurech, amerických dolarech nebo švédských korunách. Švédové o slevách nejednají dlouho, je proto žádoucí odůvodnitelnou cenu stanovit napoprvé. Po první nabídce nelze cenu měnit a Švédové rozhodně nepočítají s pravidelným zvyšováním cen. Nabídnuté příznivé platební podmínky mohou být v silné konkurenci výhodou. Akreditiv se obvykle praktikuje u neznámých začínajících partnerů. Již ve smlouvě se doporučuje dohodnout i způsob placení. Dnes se používá dokumentární inkaso nebo odložená platba, tj. o 30 až 60 dní po dodání. Švédové mají pověst nezdolatelných vyjednávačů, ale ne přemlouvačů. Nemají smysl pro smlouvání, vždy však budou důsledně prosazovat své zájmy. Pokud jsou v roli kupujícího, bude je zajímat cena včetně zajištění dopravy, všech poprodejních a doprovodných služeb, zajištění kvalitního promptního servisu, rychlost dodávek, propagace. Kupující se zajímají o schopnost exportéra přesně vyrobit a dodat, nikoliv o předvedení samotného vzorku výrobku. Jako kupující vyžadují stoprocentní a kompletní splnění závazků. Trvají na dodávce včas, dodání všech sjednaných položek a na vynikající kvalitě zboží. Kvalita výrobků v jednotlivých dodávkách nesmí kolísat. Požadují veškerý servis spojený s výrobkem okamžitě. JEN FAKTA A VÝSLEDKY Na první schůzku je nutné přinést úplný popis výrobku, technické výkresy, certifikáty, brožury, fotografie, případně vzorky atd. Jestliže se vzorky zasílají, je nutné dohodnout způsob a podmínky dodání předem. Není vhodné nabízet velký sortiment výrobků - specializace na určitou komoditu budí dojem odbornosti. Švédové chtějí znát co nejvíce informací, pak teprve určí směr. Obchodně bývají nepružní. Od partnera očekávají věcné, rychlé a připravené jednání. Zajímají je fakta a výsledky. V nabídce se nesmí přehánět ani projevovat přílišné nadšení. Vyjednávači mají rozhodovací pravomoce. V jednání jsou korektní, reální a seriózní. NA SCHŮZKY CHODÍ VČAS

Písemným kontraktům mohou předcházet předběžná písemná ujednání. N epovažuje se za nezdvořilé stanovit termín pro vyřešení problému, přijetí rozhodnutí nebo sdělení definitivního stanoviska. Rozhodování bývá pomalé, ale samotná realizace obchodu je rychlá a přesná. Vše sjednané či slíbené, ať už písemně nebo ústně, se musí přesně dodržet. Sjednaný termín schůzky i hodinu je nutné přesně dodržet. I při minimálním zpoždění je třeba partnerovi zavolat a omluvit se.

KONTAKTY:

Patent and Registration Office (Patentový a registrační úřad)

SE-851 81 Sundsvall tel.: + 46 60 18 40 00,

e-mail: prv.bolag@prv.se,

web: www.prv.se (anglicky)

The Swedish National Tax Board (Švédský národní daňový výbor)

Tritonvägen 21 SE-171 94 Solna

tel.: + 46 8 764 80 00,

e-mail: servicejouren@rsv.se,

web: www.rsv.se

foto: ČTK

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít