Svaz průmyslu navrhuje snížit daně a zrušit majetkové daně

24. ledna 2005, 00:00 - ČTK
24. ledna 2005, 00:00

Svaz průmyslu a dopravy přišel s vlastním návrhem radikální reformy daní. Navrhuje v něm mimo jinévýrazně snížit daně lidem i firmám, zrušit majetkové daně azvýšit základní sazbu DPH na devět procent.

Malým podnikatelům byměl stát umožnit vést místo účetnictví jen daňovou evidenci.Reforma by snížila roční příjmy státu o 55 až 63 miliard korun,řekl dnes na tiskové konferenci prezident svazu Jaroslav Míl.

Návrh operuje se sazbami daně z příjmu ve výši devíti a 19procent. Lidé i podnikatelé by svůj daňový základ do milionukorun ročně zdanili devíti procenty, zároveň by se však zrušilyvšechny odečitatelné položky vyjma úlevy na děti. Příjmy lidí nadmilion korun by byl zdaněný 19 procenty, což by byla i sazba daněspolečností.

Podnikatelé s tržbami do 15 milionů korun by nemuseli véstpodvojné účetnictví, ale pouze daňovou evidenci. Náklady byuplatňovali paušálem ve výši 50 až 80 procent. Podvojnéúčetnictví by však bylo podmínkou pro úlevy například na vzdělánínebo vědu a výzkum.

Součástí návrhu je také rozdělení zákona o dani z příjmu nadva samostatné zákony, z nichž jeden by byl pro fyzické osoby adruhý pro firmy. Míl u firem rovněž doporučuje zrušit většinuodečitatelných položek a zachovat pouze ty, které podporujívzdělání nebo výzkum a vývoj.

Zcela zrušit by se prý měly majetkové daně, tedy daň znemovitostí, převodu nemovitostí, daň darovací a dědická. Stát byměl výrazně omezit byrokracii a státní správu. „Jsem přesvědčený,že těch chybějících 60 miliard lze ušetřit snížením nákladů nastátní správu,“ řekl Míl. Stát by měl podle něj okamžitě zavéstpovinnost finančních úřadů jednoznačně vydat stanoviska k dotazůmpodnikatelů a zavést závazné lhůty pro správce daně.

Snížená sazba DPH by měla vzrůst z pěti na devět procent, aleměly by se do ní vrátit všechny položky, u kterých to umožňujeEvropská unie. Poměr plateb sociálního a zdravotního pojištění byse měl obrátit tak, aby 35 procent platil zaměstnanec a 12,5procenta zaměstnavatel, což by prý zvýšilo transparentnostsystému. Podnikatelé by platili 100 procent minimálního zákonnéhosociálního a zdravotního pojištění.

Reforma by podle Míla zjednodušila současný nepřehlednýdaňový systém a podpořila malé a střední podnikání. Vedla by prýtaké k omezení šedé ekonomiky.

Svaz se návrhem zapojil do široké diskuse o daňových změnáchv ČR. Vládní ČSSD plánuje změny v dani z příjmu, jejich konkrétnípodobu však zatím tají. Opoziční ODS navrhuje rovnou daň z příjmua jednu sazbu DPH ve výši 15 procent. S rovnou daní souhlasí takévětšina ekonomů. Ti také poukazují na rekordně vysoké odvody nasociální a zdravotní pojištění. Jejich snížení je však podle Mílamožné jen ruku v ruce s reformou důchodů a zdravotnictví.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít