Svaz průmyslu navrhuje snížit daně a zrušit majetkové daně

24. ledna 2005, 00:00 - ČTK
24. ledna 2005, 00:00

Svaz průmyslu a dopravy přišel s vlastním návrhem radikální reformy daní. Navrhuje v něm mimo jinévýrazně snížit daně lidem i firmám, zrušit majetkové daně azvýšit základní sazbu DPH na devět procent.

Malým podnikatelům byměl stát umožnit vést místo účetnictví jen daňovou evidenci.Reforma by snížila roční příjmy státu o 55 až 63 miliard korun,řekl dnes na tiskové konferenci prezident svazu Jaroslav Míl.

Návrh operuje se sazbami daně z příjmu ve výši devíti a 19procent. Lidé i podnikatelé by svůj daňový základ do milionukorun ročně zdanili devíti procenty, zároveň by se však zrušilyvšechny odečitatelné položky vyjma úlevy na děti. Příjmy lidí nadmilion korun by byl zdaněný 19 procenty, což by byla i sazba daněspolečností.

Podnikatelé s tržbami do 15 milionů korun by nemuseli véstpodvojné účetnictví, ale pouze daňovou evidenci. Náklady byuplatňovali paušálem ve výši 50 až 80 procent. Podvojnéúčetnictví by však bylo podmínkou pro úlevy například na vzdělánínebo vědu a výzkum.

Součástí návrhu je také rozdělení zákona o dani z příjmu nadva samostatné zákony, z nichž jeden by byl pro fyzické osoby adruhý pro firmy. Míl u firem rovněž doporučuje zrušit většinuodečitatelných položek a zachovat pouze ty, které podporujívzdělání nebo výzkum a vývoj.

Zcela zrušit by se prý měly majetkové daně, tedy daň znemovitostí, převodu nemovitostí, daň darovací a dědická. Stát byměl výrazně omezit byrokracii a státní správu. „Jsem přesvědčený,že těch chybějících 60 miliard lze ušetřit snížením nákladů nastátní správu,“ řekl Míl. Stát by měl podle něj okamžitě zavéstpovinnost finančních úřadů jednoznačně vydat stanoviska k dotazůmpodnikatelů a zavést závazné lhůty pro správce daně.

Snížená sazba DPH by měla vzrůst z pěti na devět procent, aleměly by se do ní vrátit všechny položky, u kterých to umožňujeEvropská unie. Poměr plateb sociálního a zdravotního pojištění byse měl obrátit tak, aby 35 procent platil zaměstnanec a 12,5procenta zaměstnavatel, což by prý zvýšilo transparentnostsystému. Podnikatelé by platili 100 procent minimálního zákonnéhosociálního a zdravotního pojištění.

Reforma by podle Míla zjednodušila současný nepřehlednýdaňový systém a podpořila malé a střední podnikání. Vedla by prýtaké k omezení šedé ekonomiky.

Svaz se návrhem zapojil do široké diskuse o daňových změnáchv ČR. Vládní ČSSD plánuje změny v dani z příjmu, jejich konkrétnípodobu však zatím tají. Opoziční ODS navrhuje rovnou daň z příjmua jednu sazbu DPH ve výši 15 procent. S rovnou daní souhlasí takévětšina ekonomů. Ti také poukazují na rekordně vysoké odvody nasociální a zdravotní pojištění. Jejich snížení je však podle Mílamožné jen ruku v ruce s reformou důchodů a zdravotnictví.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít