Svatý muž, krteček a sojka

25. května 2012, 11:32 - Petr Kolář
25. května 2012, 11:32

politický diář

Svatý muž ověnčený několika protikorupčními cenami Libor Michálek opět zaúřadoval. Jen několik desítek hodin poté, co státní zastupitelství odložilo kauzu údajného pokusu exministra životního prostředí Pavla Drobila uplatit ho náměstkovskou funkcí, se Michálek rozpomněl, že vlastně od Drobila dostal jiný úplatek. Jak napsaly Lidové noviny, mělo jít o 150 tisíc korun, které Michálek dostal jako odměnu za působení ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP) krátce před osudnou schůzkou s Drobilem. Podle Michálka šlo o „nepřímé uplácení“. Drobil s náměstkem ministra Tomášem Vrbíkem ale tvrdí, že šlo o „standardní roční odměnu stanovenou na základě násobku jeho průměrného platu, kterou dostává všech třináct dalších ředitelů resortních organizací“. Michálek měl původně dostat 400 tisíc, Drobil mu nechtěl kvůli nespokojenosti s jeho prací dát nic, Vrbík ale exministra přesvědčil, že by to mohlo vyvolat konflikt.
Celá věc má několik rovin. Zaprvé je pozoruhodné načasování, kdy si Michálek na věc náhle „vzpomněl“. A také otázka, proč už dříve neinformoval policii, že měl být uplacen, byť „jen“ sto padesáti tisíci. Mohl dát peníze třeba do obálky a odnést je detektivům. Takový postup se v jiném případě zřejmě stane osudný Vítu Bártovi. Tedy mozku Věcí veřejných, kterým Michálek pomáhal s protikorupčním programem. Připomeňme také, že šéfem VV a tehdejším ministrem vnitra Radkem Johnem se nechal s podezřením z korupce poslat nikoliv na policii, ale za novinářem Jankem Kroupou. Od Bárty i Johna později Michálek dostával nabídky na zaměstnání a jejich problém s nahrávkou Jaroslava Škárky, ječ nakopla potíže véček, coby zdatný tajný nahrávač komentoval slovy: „Minimálně to vnímám jako problematické z etického hlediska.“
Druhou rovinou problému pak je fakt, že ministři mající plné pusy řečí o šetření, vyplácejí stopadesátisícové odměny i úředníkům, se kterými nejsou spokojeni. Namísto aby je odvolali a nahradili výkonnějšími. A to jen proto, aby s nimi neměli problémy. Sir Humphrey by musel zajásat.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg by lva a orlici v českém národním znaku nahradil tunelujícím krtečkem a sojkou práskačkou z Krkonošských pohádek. Nejen v kontextu předchozích řádků zajímavý příspěvek do diskuze. Tak hlavně pozor na přechodech a na nenadálé průjmy!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít