Svatý muž, krteček a sojka

25. května 2012, 11:32 - Petr Kolář
25. května 2012, 11:32

politický diář

Svatý muž ověnčený několika protikorupčními cenami Libor Michálek opět zaúřadoval. Jen několik desítek hodin poté, co státní zastupitelství odložilo kauzu údajného pokusu exministra životního prostředí Pavla Drobila uplatit ho náměstkovskou funkcí, se Michálek rozpomněl, že vlastně od Drobila dostal jiný úplatek. Jak napsaly Lidové noviny, mělo jít o 150 tisíc korun, které Michálek dostal jako odměnu za působení ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP) krátce před osudnou schůzkou s Drobilem. Podle Michálka šlo o „nepřímé uplácení“. Drobil s náměstkem ministra Tomášem Vrbíkem ale tvrdí, že šlo o „standardní roční odměnu stanovenou na základě násobku jeho průměrného platu, kterou dostává všech třináct dalších ředitelů resortních organizací“. Michálek měl původně dostat 400 tisíc, Drobil mu nechtěl kvůli nespokojenosti s jeho prací dát nic, Vrbík ale exministra přesvědčil, že by to mohlo vyvolat konflikt.
Celá věc má několik rovin. Zaprvé je pozoruhodné načasování, kdy si Michálek na věc náhle „vzpomněl“. A také otázka, proč už dříve neinformoval policii, že měl být uplacen, byť „jen“ sto padesáti tisíci. Mohl dát peníze třeba do obálky a odnést je detektivům. Takový postup se v jiném případě zřejmě stane osudný Vítu Bártovi. Tedy mozku Věcí veřejných, kterým Michálek pomáhal s protikorupčním programem. Připomeňme také, že šéfem VV a tehdejším ministrem vnitra Radkem Johnem se nechal s podezřením z korupce poslat nikoliv na policii, ale za novinářem Jankem Kroupou. Od Bárty i Johna později Michálek dostával nabídky na zaměstnání a jejich problém s nahrávkou Jaroslava Škárky, ječ nakopla potíže véček, coby zdatný tajný nahrávač komentoval slovy: „Minimálně to vnímám jako problematické z etického hlediska.“
Druhou rovinou problému pak je fakt, že ministři mající plné pusy řečí o šetření, vyplácejí stopadesátisícové odměny i úředníkům, se kterými nejsou spokojeni. Namísto aby je odvolali a nahradili výkonnějšími. A to jen proto, aby s nimi neměli problémy. Sir Humphrey by musel zajásat.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg by lva a orlici v českém národním znaku nahradil tunelujícím krtečkem a sojkou práskačkou z Krkonošských pohádek. Nejen v kontextu předchozích řádků zajímavý příspěvek do diskuze. Tak hlavně pozor na přechodech a na nenadálé průjmy!

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít