Article, show

Svatý Jiří Českobudějovický

15. února 2012, 12:51 - Pavel Páral
15. února 2012, 12:51

Palubní deník

Zatažení do vozovny

Na palubě českého byznysu a vysoké politiky zase začíná být pořádně rušno, a tak se do týdeníku Euro vrací oblíbená rubrika Palubní deník, která se bude snažit zachycené ruchy a šumy šířit dál.
Ve vítězné partě na pražském magistrátu začíná docházet k prvním vážnějším neshodám. Radní pro dopravu Josef Nosek si údajně počíná v pražském dopravním podniku způsobem, který znervózňuje blízké spolupracovníky primátora Svobody. Za odvoláním prozatímního ředitele Jaroslava Stůje je prý jeho neochota nahrazovat dostatečně rychle střední management firmy lidmi blízkými Noskovi. Podle tohoto zdroje nervozitu vyvolává skutečnost, že dobrými kontakty s Noskem se chlubí lidé z firmy Oleo Chemical, která spolupracovala s pověstnou společností Cokeville Assets, jíž své služby fakturoval i Ivo Rittig.

Náměstek v offsidu

Martin Tlapa, dlouholetý náměstek ministra průmyslu a obchodu, se údajně dostal do docela složité situace. Stalo se tak zřejmě pod vlivem úspěchu Strategie konkurenceschopnosti, kterou chválil třeba šéf Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj Angel Gurría. Tlapovi nejspíše narostlo sebevědomí a s ministrem průmyslu Martinem Kocourkem v zádech měl tendence zasahovat do kompetencí ostatních náměstků, kteří to nenesli lehce. Jenže Kocourek byl odkloněn a Tlapa je momentálně osamocen. Prostě s novým ministrem přišla chvíle odplaty. Úřad začal prosazovat fúzi CzechInvestu s Czech Tradem, je znovu otevřena bitva s ministerstvem zahraničí o ekonomickou diplomacii a na vysílání „expertů“ do zahraničí na posty v budoucím zfúzovaném celku má extrémní zájem Hospodářská komora. Tlapův vliv je tak systematicky omezován.

Návrat šíbra

Necelé dva týdny trvala iluze, že nová krev ve vedení Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) přinese kromě ekonomické záchrany největšího tuzemského sportovního uskupení i morální očistu ČSTV. Ještě na konci ledna, na volební valné hromadě, sliboval nově zvolený šéf Miroslav Jansta, že všichni bafuňáři spojení s krachem Sazky nemají žádné etické právo rozhodovat o budoucnosti českého sportu. Stačilo pak jedno oficiální zasedání výkonného výboru ČSTV, aby se změnila rétorika. Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek, který si ve statutárních orgánech Sazky za posledních devět let přišel na více než 26 milionů, je najednou osobnost, které si Jansta váží, protože sebekriticky uznal své chyby a po olympiádě v Londýně nebude znovu kandidovat. Ještě více do očí bije jmenování Alexandera Károlyiho do pozice předsedy legislativní komise ČSTV, člena výkonného výboru ČOV, s cílem hledání společné budoucnosti obou organizací. Protřelý bafuňář, ve fotbalovém prostředí často označovaný za šedou eminenci, se proslavil především jako šéf disciplinární komise fotbalového svazu, která vyřešila rozsáhlou korupční aféru před sedmi lety. Jenže Károlyi tehdy neměřil všem stejným metrem, některým se dokonce neměřilo vůbec včetně několika rozhodčích namočených v populárních odposleších „Ivánku, kamaráde“.

Svatý Jiří Českobudějovický

Ministerská kontrola v Budvaru vyvolala vášně. Parta kolem Iva Rittiga se prý snaží ovládnout státní pivovar a odstranit úspěšného ředitele Jiřího Bočka prostřednictvím ministra zemědělství Petra Bendla. Boček dokonce odmítl kontrole předat dokumenty. Ne že bychom uvěřili v nebeskou čistotu Tomáše Jindry, který vede kontrolu, ale státní podnik se kontrolovat má. Zejména když v jeho čele stojí ředitel už více než dvacet let a posledních devět let kontrolován nebyl. K tomu, aby nebylo co kontrolovat, bychom museli věřit, že Jiří Boček je hříchuodolný nejméně jako František z Assisi. A premiér by ho měl udělat přinejmenším ředitelem ČEZ, Českých drah a České pošty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít