Svatostánek má zachránit nadace

04. září 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
04. září 2006, 00:00

KOSTEL SV. JOSEFA V ÚHERCÍCH Kostel sv. Josefa v Úhercích na Plzeňsku je dominantou širokého okolí. Kvůli dlouholetému nezájmu církve a státu byl však až donedávna ve velmi zuboženém stavu a hrozilo jeho zřícení. Jen díky obci a nově založené nadaci je stále naděje na jeho záchranu.

KOSTEL SV. JOSEFA V ÚHERCÍCH Kostel sv. Josefa v Úhercích na Plzeňsku je dominantou širokého okolí. Kvůli dlouholetému nezájmu církve a státu byl však až donedávna ve velmi zuboženém stavu a hrozilo jeho zřícení. Jen díky obci a nově založené nadaci je stále naděje na jeho záchranu.

Západočeská obec Úherce leží necelé dva kilometry jižně od Nýřan a má pouhých 250 obyvatel. Přesto se může pyšnit kostelem, do kterého se vejde až 1200 lidí. Jeho 45 metrů vysoká věž je viditelná z dalekého okolí, k návštěvám bohoslužeb ale již dávno nevábí. Kostel je odsvěcený, prázdný a zchátralý.

Obec sice již kvůli záchraně této významné památky založila nadaci, celková rekonstrukce si však podle odhadů vyžádá nejméně 30 milionů korun, a získat takovou částku nebude snadné. „Snažíme se shánět sponzory a žádat o nejrůznější dotace například ze Státního fondu památkové péče,“ říká starosta Úherců Miroslav Píšek. „Oslovujeme různé sponzory, firmy a objevují se i drobnější dárci mezi místními. Jejich příspěvky sice většinou nejsou vysoké, ale našel se už i dárce, který věnoval sto tisíc korun,“ přibližuje Píšek.

DÁREK OD SEDLÁKŮ První zmínka o Úhercích pochází již ze třináctého století, kostel zde ale vznikl teprve roku 1739. Zasvěcen byl sv. Josefovi a přidělen pod správu nedaleké chotěšovské fary. Nařízená regulace Františka Josefa II. však po roce 1782 umožnila osamostatnění kostela a nedlouho poté získaly Úherce vlastního faráře. Ještě před koncem 19. století přestal ale původní objekt církvi vyhovovat. Kamenná stavba byla rozebrána a provizorně nahrazena dřevěným kostelíkem. Základní kámen nového svatostánku byl položen v březnu 1900 a do jednoho roku vyrostl uprostřed obce současný kostel. Práce probíhaly podle plánů plzeňského architekta Františka Josefa Erharta, oltář zhotovila firma Schreiner z Řezna a malby na oknech umělecký ústav Maier z Mnichova. Stavbu financovali místní bohatí sedláci a celá zakázka je přišla na 140 tisíc tehdejších rakouských korun. V neděli 15. prosince 1901 byly na věž vysazeny čtyři velké zvony, tři z nich však nepřežily první světovou válku. V rámci všeobecného zbrojení byly v roce 1917 sejmuty a roztaveny. O dvanáct let později získal sice kostel tři zvony nové, počátkem druhé světové války se ale historie opakovala a farnost o dar znovu přišla. KRŮČEK PO KRŮČKU Do roku 1939 byl úherecký kostel centrem duchovního života širokého okolí. Konaly se zde svatby, sloužily se mše a pořádaly poutě. Po válce však zájem o církevní akce opadl a po nástupu komunistů utichl docela. Kostel osiřel a od padesátých let byl prázdný. Vlastníkem zůstala církev, do objektu ale nijak neinvestovala a ten rychle chátral. Po roce 1989 devastace pokračovala, střechy se začaly rozpadat a zdálo se, že památce zbývá posledních pár let života. Změna přišla teprve roku 2003, kdy budovu získala obec a ihned začala shánět peníze na rekonstrukci. Nejdříve bylo nutné očistit střechy od masivní vrstvy holubího trusu, který památku rychle rozežíral. Finance se nakonec podařilo získat prostřednictvím sbírky a zbylo i na rekonstrukci apsidy. V budoucnu by obec ráda využívala kostel k pořádání různých kulturních akcí, jiným odpovídajícím objektem totiž nedisponuje. K záchraně kostela sv. Josefa bude ale potřeba ještě mnoho milionů, proto se členové nadace snaží pořádat další benefiční akce i sbírky. „Žádáme také o dotace. Nepočítáme ovšem s tím, že bychom dostali moc peněz najednou,“ říká starosta Píšek. „Musíme zkrátka opravovat postupně,“ dodává. POPIS OBJEKTU

Název Kostel sv. Josefa

Místo Úherce

Kraj Plzeňský

Adresa bez č. p.

Typ kostel

Stav havarijní

Využití žádné

Kult. památka od roku 1958

Vlastník obec Úherce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít