Svatby ve znamení originality

06. října 2009, 11:46 - Renata Lichtenegerová
06. října 2009, 11:46

Obřady na netradičních místech či doprava luxusními limuzínami, to jsou jen některé z aktuálních svatebních trendů. České páry jsou podle podnikatelů z oboru na začátku své cesty manželstvím mnohem kreativnější než dříve.

Autor: Jiří Hlobil

Pražský hotel Mandarin Oriental hostil v září svatební show, na níž agentury, módní návrháři a designéři prezentovali aktuální svatební trendy. „Páry jsou stále kreativnější a cítí více svobody při výběru a rozhodování,“ shrnuje hlavní současný trend Andrea Hanušová, ředitelka svatební agentury Bohemia Events. Velmi módní záležitostí je podle ní určit téma svatby, které se nese celou akcí a promítá se do doplňků, dekorací, květin, darů i fotografií.

V Česku se tak odehrává stále více svateb zahradních, historických, exotických, rustikálních, řeckých či ve stylu zářivých diamantů.

Korzety v barvě šampaňského

Módní kreace pro nevěsty, ženichy a svatebčany předvedly v hotelu Mandarin Oriental svatební salony Romantic Paris, Della Sposa a Magic Helena a návrhářky Marie Zelená a Soňa Hlaváčková.

U šatů nevěst jsou v popředí především modely bez ramínek a korzety. V módě jsou však i šaty empírového či antického střihu. V materiálech vedou lehké látky jako mušelín, organza, satén, šifon. Módní záležitostí jsou šaty barevné, vede champagne, béžová, smetanová, slonovinová, ale i růžová, oranžová, platinová a přes všechny pověry také modrá. Moderní jsou potisky a náročné krajky v kontrastních barvách, třeba i v černé, a flitry s jemnými stříbrnými, zlatými a metalickými odlesky.

Úkolem ženichova oděvu je ladit s nevěstiným. K bílým šatům se podle návrhářů hodí oblek černý nebo šedý, ke smetanovým béžový či hnědý. Pokud má nevěsta šaty barevné, je třeba zvolit košili, vestu, kravatu nebo motýlka ve stejném odstínu. V popředí se drží klasický oblek, letos je v módě jemný proužek a vysoký lesk látky. Sako by mělo být kratší, vypasované, nohavice rovné, spíš užší.

Na obřad v balonu

Ve svatebních účesech, na rozdíl od oděvů, žádné jasné trendy nejsou. „Účes by měl v první řadě ladit s osobností nevěsty. Nosí se vlasy volně rozpuštěné, v romantických vlnách, buď úplně bez ozdob, nebo s drobnými ozdůbkami, ale i výčesy a drdoly,“ říká Hanušová. Vedle živých květin zasazených do účesu jsou prý letos v módě čelenky a korunky.

Ze svatebních dortů pomalu mizejí tradiční figurky. Nahrazují je živé květy, ladící s kyticí nevěsty. Nejběžnějším povrchem dortů je marcipán, lehčí fondán či klasický máslový krém, oblíbené náplně obsahují citron, čokoládu či oříšky.

Většina svatebních kytic je ručně vázaná, ukončená saténovou stuhou. Nejpopulárnější svatební květinou jsou dlouhodobě růže, trendovými záležitostmi jsou pak lilie, pivoňky, hyacinty, tulipány a orchideje. „Zajímavým trendem jsou dekorace na stoly ve stejném barevném tónu, ale v různých velikostech, které dávají recepci zajímavý vzhled. Využívají se vysoké vázy naplněné skleněnými kamínky, ledem či krystaly a čerstvým ovocem, jako pomeranči či limetkami,“ přibližuje Hanušová.

Z dopravních prostředků si snoubenci nejčastěji vybírají historická auta, limuzíny a koňská spřežení. „Nekonvenční páry se pak dostaví na motocyklu, koni či třeba v balonu,“ popisuje Hanušová.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít