Svatby na klíč jdou na dračku

12. února 2007, 00:00 - (jas)
12. února 2007, 00:00

MARTINA BATALOVÁ, MAJITELKA SPOLEČNOSTI L’ ARMONIA:Martina Batalová přišla jako první v Česku s konceptem „svatby na klíč“. Dnes již má početnou konkurenci. Přesto jí zákazníci nadále přibývají a tržby rostou. Dokonce má i své stálé klienty.

MARTINA BATALOVÁ, MAJITELKA SPOLEČNOSTI L’ ARMONIA: Martina Batalová přišla jako první v Česku s konceptem „svatby na klíč“. Dnes již má početnou konkurenci. Přesto jí zákazníci nadále přibývají a tržby rostou. Dokonce má i své stálé klienty.

Přestože se počet svateb za posledních deset let snížil o dvacet tisíc, svatebních agentur přibývá a jejich tržby rostou. První firmou nabízející na českém trhu „svatby na klič“ byla pražská společnost L’armonia podnikatelky Martiny Batalové, která zahájila činnost už v roce 1995.

„Stačí, když mi klienti dodají patřičné úřední doklady a už se nemusí o nic starat. Zákazníci si mohou také objednat pouze dílčí služby, například vyřízení svatebních formalit, kompletní květinový servis či zhotovení fotografií a videozáznamu. Půjčujeme a prodáváme rovněž svatební šaty,“ představuje svoji firmu Batalová.

OSUDOVÉ RÁDIO NA CHALUPĚ

Nápad provozovat svatební servis prý přišel na chalupě. „Poslouchala jsem tam rádio a o podobném podnikání tam vyprávěla televizní hlasatelka Marie Retková,“ vzpomíná na své začátky. Batalová nastartovala podnikání inzerátem ve Zlatých stránkách a kanceláří ve vlastním bytě. Zanedlouho si však koupila zavedenou půjčovnu svatebních šatů a začala z Itálie dovážet zcela jiný typ svatebního oblečení. „Místo princeznovské róby se spoustou ozdob a volánků jsem nabídla střízlivou eleganci,“ uvádí majitelka. Společnost L’armonia se na trhu postupně úspěšně etablovala a i v dnešní zostřené konkurenci dokáže zvyšovat tržby i počet zákazníků.

Svateb na klíč podle ní od počátku využívali a stále využívají převážně podnikatelé, a to z časových důvodů. „Dalšími klienty jsou smíšené páry, kdy si česká žena či muž bere cizince. Žijí v zahraničí a nemají možnost na dálku si sami svatbu zorganizovat. V posledních letech se zvýšil zájem párů, kdy jsou oba cizinci. Jedná se hlavně o americké, anglické a japonské dvojice,“ dodává podnikatelka.

UPUSTILA SVATEBNÍ

DAR Zažila přesto na „svých“ svatbách nějaký trapas? „Tak dlouho mě maminka nevěsty na svatební den říkala, že jsem dceři zničila vlasy a běhala za mnou, až jsem z toho stresu upustila svatební dar, který byl samozřejmě ze skla. Nakonec to dopadlo dobře. Novomanželé si řekli, že střepy přinášejí štěstí a vzali to s humorem. S tím to však nevzala samozřejmě maminka,“ vypráví Batalová.

Někteří klienti jsou se službami společnosti L’armonia tak spokojeni, že se rozhodnou využít agentury znovu, ale již s jiným partnerem. Problémem není pro Martinu Batalovou ani zařídit svatbu v cizině, ať už je to ve Francii, na Seychelách, Havaji či v Thajsku.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít