Svatby na klíč jdou na dračku

12. února 2007, 00:00 - (jas)
12. února 2007, 00:00

MARTINA BATALOVÁ, MAJITELKA SPOLEČNOSTI L’ ARMONIA:Martina Batalová přišla jako první v Česku s konceptem „svatby na klíč“. Dnes již má početnou konkurenci. Přesto jí zákazníci nadále přibývají a tržby rostou. Dokonce má i své stálé klienty.

MARTINA BATALOVÁ, MAJITELKA SPOLEČNOSTI L’ ARMONIA: Martina Batalová přišla jako první v Česku s konceptem „svatby na klíč“. Dnes již má početnou konkurenci. Přesto jí zákazníci nadále přibývají a tržby rostou. Dokonce má i své stálé klienty.

Přestože se počet svateb za posledních deset let snížil o dvacet tisíc, svatebních agentur přibývá a jejich tržby rostou. První firmou nabízející na českém trhu „svatby na klič“ byla pražská společnost L’armonia podnikatelky Martiny Batalové, která zahájila činnost už v roce 1995.

„Stačí, když mi klienti dodají patřičné úřední doklady a už se nemusí o nic starat. Zákazníci si mohou také objednat pouze dílčí služby, například vyřízení svatebních formalit, kompletní květinový servis či zhotovení fotografií a videozáznamu. Půjčujeme a prodáváme rovněž svatební šaty,“ představuje svoji firmu Batalová.

OSUDOVÉ RÁDIO NA CHALUPĚ

Nápad provozovat svatební servis prý přišel na chalupě. „Poslouchala jsem tam rádio a o podobném podnikání tam vyprávěla televizní hlasatelka Marie Retková,“ vzpomíná na své začátky. Batalová nastartovala podnikání inzerátem ve Zlatých stránkách a kanceláří ve vlastním bytě. Zanedlouho si však koupila zavedenou půjčovnu svatebních šatů a začala z Itálie dovážet zcela jiný typ svatebního oblečení. „Místo princeznovské róby se spoustou ozdob a volánků jsem nabídla střízlivou eleganci,“ uvádí majitelka. Společnost L’armonia se na trhu postupně úspěšně etablovala a i v dnešní zostřené konkurenci dokáže zvyšovat tržby i počet zákazníků.

Svateb na klíč podle ní od počátku využívali a stále využívají převážně podnikatelé, a to z časových důvodů. „Dalšími klienty jsou smíšené páry, kdy si česká žena či muž bere cizince. Žijí v zahraničí a nemají možnost na dálku si sami svatbu zorganizovat. V posledních letech se zvýšil zájem párů, kdy jsou oba cizinci. Jedná se hlavně o americké, anglické a japonské dvojice,“ dodává podnikatelka.

UPUSTILA SVATEBNÍ

DAR Zažila přesto na „svých“ svatbách nějaký trapas? „Tak dlouho mě maminka nevěsty na svatební den říkala, že jsem dceři zničila vlasy a běhala za mnou, až jsem z toho stresu upustila svatební dar, který byl samozřejmě ze skla. Nakonec to dopadlo dobře. Novomanželé si řekli, že střepy přinášejí štěstí a vzali to s humorem. S tím to však nevzala samozřejmě maminka,“ vypráví Batalová.

Někteří klienti jsou se službami společnosti L’armonia tak spokojeni, že se rozhodnou využít agentury znovu, ale již s jiným partnerem. Problémem není pro Martinu Batalovou ani zařídit svatbu v cizině, ať už je to ve Francii, na Seychelách, Havaji či v Thajsku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít