Survivalový závod znamená přežít!

02. června 2003, 00:00 - Jakub Turek, www.horydoly.cz
02. června 2003, 00:00

Přírodní víceboj kombinuje kolo, loď, lano i mapuDolomiten Man, Raid Corsica, Salomon Adventure, Camel Trophy - exotická jména extremních závodů. Těch nejznámějších se zúčastňují mistři světa, nejlepší z nejlepších. Zkusit "přežít" můžete ale i vy!

Přírodní víceboj kombinuje kolo, loď, lano i mapu

Dolomiten Man, Raid Corsica, Salomon Adventure, Camel Trophy - exotická jména extremních závodů. Těch nejznámějších se zúčastňují mistři světa, nejlepší z nejlepších. Zkusit „přežít“ můžete ale i vy!

Můžete se například stát součástí některé ze štafet, kde použijete jen svoji specializaci, ale mnohem těžší je se dostat do cíle tak zvaného survivalu. Zde dvojice závodníků spolu bojuje o co nejlepší umístění, ale také se svým vyčerpáním, únavou a mnohdy i technikou. Na všechny disciplíny jsou totiž samy. Závody survivalu, nebo-li přežití, které se v Č esku pořádají, jsou otevřené pro veřejnost. V ýjimkou jsou závody vojenských a policejních hlídek, které mají trochu jiná pravidla a jednotlivé disciplíny berou ohled na válečnou techniku. Civilní soutěže obvykle trvají celý víkend. Standard před deseti lety nastavilo několik ročníků, které pořadatelé z fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy nazvali Závod zkušených. Nešlo v nich o to, zda někdo rychle jezdil například na kole, ale zda ovládal veškeré sporty v přírodě. Jak tedy takový závod vypadá?

Let přes řídítka

Startujeme kolem sedmé ráno. Fasujeme turistickou mapu a zakreslujeme si body pro orientační závod na kolech. To ještě netušíme, že ten den ujedeme osmdesát kilometrů po silničkách i v těžkém terénu. Během dopoledne začíná pršet, v poledne už lije nepřetržitě. Kola kloužou řídkým bahnem. Na zřícenině Borotín probíháme po značené trase hradem, navzájem si pomáháme do vysokých oken a prolézáme sklepením. Některé dvojice mají velké potíže s přelézáním mokrého padlého stromu přes údolíčko. A zase na kolo. Čeká nás rychlostní vložka, na které lze vymazat ztracené minuty. Několik závodníků vylétá v ostrých serpentinách ze silnice, nás to potkává až na polní cestě. Parťák Pavel neudrží bicykl na mokré trávě a letí přes řídítka.

Pořadí se neustále mění

Občas předjede někdo nás, jindy jsme vepředu my. V jedné vesnici na nás mávají kamarádi, že končí. Prý rozbili přehazovačku. Po závodě přiznávají, že to byla záminka, prostě už nemohli. O kousek dál nás předjíždí dvě kamarádky. Druhý den stanou na stupních vítězů. Pozdě odpoledne nás čeká klasický desetikilometrový orientační běh. „Tyhle vyhrály letos mistrovství Evropy,“ ukazuje Pavel na nenápadnou dvojici. Odkládáme kola a držíme se jich, co nám síly stačí. Když se nás zbaví, musíme dohledávat kontroly sami.

Padáme vyčerpáním

Na kole dojíždíme k Lužnici. Pavel sedá do kanoe a kormidluje v proudu pod třicetimetrový Bechyňský most. V yrážíme do vln. Hladina se díky neustávajícímu dešti zvedá a všechny jezy jedeme bez prohlížení. Kanoe se stává neovladatelnou - je už zpola plná vody. Třeseme se chladem, ale po deseti kilometrech dorážíme k určenému přístavišti. Běžíme nazpátek podél řeky k opuštěným lomům, kde nás čekají dvě horolezecké cesty. Ačkoliv máme lezení v praxi, několikrát padáme, než se konečně dostaneme na vrchol. Už nemůžeme! Poslední úsek sotva zvládáme a na tábořišti padáme do spacáků.

Bojovka v nočním

Táboře Těsně po setmění jdeme do historického centra Tábora. Čeká nás hodinový orientační závod úzkými uličkami. Co si asi myslí táborští o lidech, kteří v deset hodin večer běhají s lampičkami po městě a hledají červené lampiony ukryté za popelnicemi? Ráno se jede sprinterská etapa. Závodníci už vědí, jaké mají mezi sebou rozestupy, a tak dělají, co mohou. Začínáme přeplaváním místního rybníka Jordán, potom běžíme korytem potoka, nasedáme na kola a znovu šlapeme podél Lužnice. Brodíme se ke kontrole, která měla být na ostrůvku uprostřed řeky, ale kvůli zvednuté hladině je zatopená. Ženská družstva se musejí vzájemně podepírat, aby odolala proudu po pás ve vodě. Cyklosprint končí až ve městě, kde se pro uklidnění střílí lukem. Komu se nepodaří trefit cíl, přičítá si trestné minuty. Jako lahůdka na závěr čeká jez. Musíme ho přeběhnout a neuklouznout při tom do vody. Některým se to nedaří a do cíle musejí doplavat. Padáme do trávy vedle ostatních závodníků. Končíme třicátí šestí z jedenapadesáti mužských dvojic. „Už nikdy,“ slibujeme si. Příští rok ovšem stojíme na startu Závodu zkušených znovu.

Co je co

Survival -etapová soutěž v mnoha disciplínách, všechny překážky zdolává najednou jedno družstvo, používá se též označení přírodní víceboj Extrémní štafetový závod - štafetu si předávají specializovaní závodníci, obvyklé disciplíny jsou běh do vrchu, paragliding, divoká voda a horská kola

Otevřené závody v Česku

14.-15. června, Vítkov u Opavy, Závod skoro zkušených - survival mládeže 28. června, Špindlerův Mlýn,

Adrenalin cup - štafeta 22.-24. srpna, Survival Adventure, Poněšice u Hluboké - survival

20. září, Jestřebí hory, Brendy - survival mládeže

11. října, Litovel, Bobr cup - štafeta 25.-26. října, Krkonoše, Outdoorman-survival

V survivalových závodech nejde o to vynikat v jedné disciplíně, závodník by měl ovládat veškeré sporty v extrémních podmínkách přírody.

ILUSTRAČNÍ FOTO: SEVEN DAYS (3x)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít