Surfaři na přílivové vlně

06. září 2011, 12:53 - Mgr. Dáša Hyklová
06. září 2011, 12:53

Čína fascinuje, novodobá historie však na důkladnou analýzu teprve čeká

Nejen čínským politikům, ale také tamním demokraticky smýšlejícím intelektuálům hodně záleží na tom, jak západní svět vnímá změny, kterými Čína v průběhu posledních tří desetiletí prošla a stále prochází. Nepochopení odlišné kultury, povrchní závěry a vypichování negativ jim vadí. Novinářka a spisovatelka Ča Ťien-jing (v anglické transkripci Jianying Zha) se ve své poslední knize Tide Players přiklání k názoru, že s ekonomickou liberalizací by měly jít ruku v ruce i změny politické. Neříká to však otevřeně. Kolem citlivého tématu našlapuje opatrně. A to přesto, že se osobně účastnila studentských protestů v roce 1989 na náměstí Nebeského klidu (tehdy již jako držitelka doktorského titulu z americké Columbia University). Z jejich násilného potlačení byla zklamaná a také kvůli tomu se do USA vrátila. Odvážné názory na dnešní Čínu a její nedávnou smutnou historii předkládá velice obratně prostřednictvím příběhů šesti lidí. Podobně rafinovaným způsobem analyzuje Mao Ce-tunga, jehož obří portrét stále visí u vchodu do Zakázaného města a jehož činy dosud nebyly v Číně podrobeny důkladnější kritice. „Mao je čínský Hitler,“ cituje autorka názor předního čínského novelisty Chenga. „Vzhledem k počtu obětí byl však Mao mnohem horší než Hitler a jeho genocida. Podle některých odhadů zemřelo (především kvůli jeho politice) v průběhu hladomoru v letech 1960 až 1962 přibližně 30 až 45 milionů lidí, což bylo dohromady více než obětí všech hladomorů v celé historii Číny,“ připojuje již svoji vlastní myšlenku.

Šestice zajímavých

Příběhy jednotlivých aktérů knihy Tide Players – tří byznysmenů a tří intelektuálů – by jinde vydaly na několik životů. Ča neopomněla zdůraznit, že se s většinou z nich osobně zná. Vesměs jde o pragmatické a úspěšné lidi: podnikatel-miliardář, manželský developerský pár, léčitel, univerzitní profesor a bývalý ministr, nyní spisovatel. Ti všichni dokázali využít možností nové doby a tzv. přílivovou vlnu, která ji doprovází. Tomuto termínu odpovídá také název knihy. Ča si jej vypůjčila od Pchan Langa, poety dynastie Severní Sung (vládla od roku 960 až 1127), který kdysi napsal: „Hráči přílivu surfují na proudech a jejich rudé zástavy, jež drží vysoce vztyčené, se nikdy nenamočí.“ Výjimkou je Ča Ťien-kuo, nevlastní bratr autorky. Někdejší obdivovatel Maa a propagátor jeho myšlenek v mládí dobrovolně odjel do zaostalé provincie Vnitřní Mongolsko, kde prožil několik zbytečných let jako obyčejný rolník. Po návratu do Pekingu a po masakru na náměstí Nebeského klidu se začal angažovat při zakládání nové politické strany, za což byl poslán na devět let do vězení. I když neodpovídá na otázku, zda se její bratr zachoval pouze naivně, nebo je skutečným hrdinou, má autorka v zásadní věci jasno: ti, kteří jej poslali za mříže, stojí na „špatné straně barikády“. A tak se podle ní zapíšou i do historie země. Nejdojemnějším je příběh miliardáře Čang Ta-čunga, který se k úctyhodnému majetku vypracoval z totální bídy, a to vlastní pílí a bez podvodů, což není v Číně pravidlem. Ani bohatství však nedokázalo zacelit ránu, kterou utrpěl ještě jako dítě. Jeho matka byla kvůli kritice politiky Maa perzekuována a poté odsouzena k smrti. Režimu vzdorovala do posledního momentu. Policisté nebyli schopni ji dostat na místo popravy, a tak ji uškrtili přímo na korbě nákladního auta, které vezlo odsouzence na stadion, kde již čekalo publikum.

Příběh navíc

Stín Mao Ce-tunga se objevuje téměř ve všech kapitolách. Spisovatelka Ča otevírá a nakusuje nejcitlivější témata novodobé Číny. Nepochybně tím upoutá zvídavé a přemýšlivé čtenáře, a to nejen ty, kteří se o tamní dění zajímají. Knize lze vytknout jediné, a sice nudnější odstavce týkající se reformy Pekingské univerzity, autorčiny alma mater. I ty jsou však vykompenzovány bonusem v podobě tradičních čínských přísloví a přirovnání.
Ča prožila dětství v Maově Číně. Pamatuje šedé oprýskané budovy Pekingu, zoufalé poměry na vesnici, ale také hrůzostrašné příběhy sousedů, kteří raději skočili ze střechy domu, než aby se nechali odvléct rudými gardisty. Sama měla štěstí: vystudovala prestižní Pekingskou univerzitu a následně jako první studentka z kontinentální Číny absolvovala magisterské studium na americké univerzitě v Jižní Karolíně. Říká, že se cítí být Pekingčankou a také Newyorčankou. Čínský původ autorky a její americké zkušenosti představují zajímavý mix – přidanou hodnotu, která se odrazila v kvalitě a hloubce knihy. Vývoj v Číně popisuje autenticky a díky několikaletému pobytu ve Spojených státech také s nadhledem a důležitým odstupem.

Tide Players. The Movers and Shakers of a Rising China Hráči přílivu. Ti, kteří posunují a mění rostoucí Čínu

Autor Jianying Zha
Vydal The New Press, New York, 2011
Rozsah 228 stran

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilní zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít