Superúřad u ledu

01. února 2008, 17:11 - Anna Klepalová
01. února 2008, 17:11

Projekt Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu byl pozastaven

Ambiciózní plán na centrální úřad zaměstnávající šestnáct tisíc lidí ministru práce a sociálních věcí Petru Nečasovi nevyšel. Po dlouhém jednání jeho ministerstvo přerušilo přípravu vzniku Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu (NÚZSS). Nečas si od něj sliboval zastřešení výplat všech sociálních dávek a sladění sociálně-právní ochrany dětí. Instituce měla začít fungovat již od prvního ledna příštího roku (EURO 40/2007).
Proti projektu se postavili ředitelé úřadů práce, zastupitelé obcí a překvapivě také hejtmani, kteří z valné většiny pochází ze stejného politického tábora jako ministr Nečas. Odpůrci vznik centrálního úřadu označili za plýtvání peněz a považují jej za krok zpět v rámci decentralizace státní správy. „Hejtmani vnímají, že kraje vznikly jako produkce decentralizace státu. Z tohoto pohledu mají kraje výhrady vůči tomu, když se má zpětně vytvářet nějaká jedna centrální organizace pro jakékoliv téma,“ objasnil pro ČTK námitky krajů olomoucký hejtman Ivan Kosatík (ODS). Ministerstvo připomínky vyslyšelo. „Vzali jsme v potaz všechny výhrady. Jít do takového projektu bez podpory krajů a obcí by nebylo šťastné. Byl by to projekt z donucení, a to my nechceme,“ řekl týdeníku EURO náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek, jenž má reformu sociální správy na starosti.
„Rozhodnutí pana ministra Nečase zastavit v tuto chvíli projekt NÚZSS si velmi cením. Učinil tak po velmi obsáhlé diskusi s hejtmany, z níž vyplynulo, že není v zájmu krajů zakládat nový centrální úřad. Projekt, který by měl převzít odpovědnost za vyplácení podpory v nezaměstnanosti i za agendu státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi, dávek sociální péče pro těžce zdravotně postižené občany, příspěvku na péči a sociálně-právní ochrany dětí, není nejlepší cestou,“ tvrdí jeden z největších kritiků instituce Evžen Tošenovský, hejtman Moravskoslezského kraje a předseda Asociace krajů. Tošenovský má za to, že regionální orgány jsou vzhledem ke znalosti místních podmínek a potřeb schopny vykonávat danou činnost lépe a efektivněji než centralizovaný úřad.
Ambice na reformu se však ministerstvo nevzdalo. „Stále připravujeme ucelený vícestupňový systém. Chceme provázat informace o různých dávkách tak, aby byly rychlé a přesné. Zapojeny budou i krajské složky. Nyní se hledá nejúčinnější metoda řízení,“ ubezpečuje Hošek.
Ministerstvu vadí především roztříštěnost vyplácení různých dávek. Superúřadem mělo vyjít vstříc obcím, ze kterých by tuto povinnost sejmulo. Právě obce dnes obstarávají dávky pomoci v hmotné nouzi a sociální péči pro zdravotně postižené. Státní sociální podpora je vyplácena na úřadech práce, ovšem mimo Prahu, kde náleží agendě městských částí. Také tato asymetrie je ministerstvu trnem v oku.
Podporu NÚZSS vyjádřili například odborníci na práva dětí, kteří si od něj slibovali pozitivní změnu a zkoordinování celé problematiky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít