Superúřad u ledu

01. února 2008, 17:11 - Anna Klepalová
01. února 2008, 17:11

Projekt Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu byl pozastaven

Ambiciózní plán na centrální úřad zaměstnávající šestnáct tisíc lidí ministru práce a sociálních věcí Petru Nečasovi nevyšel. Po dlouhém jednání jeho ministerstvo přerušilo přípravu vzniku Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu (NÚZSS). Nečas si od něj sliboval zastřešení výplat všech sociálních dávek a sladění sociálně-právní ochrany dětí. Instituce měla začít fungovat již od prvního ledna příštího roku (EURO 40/2007).
Proti projektu se postavili ředitelé úřadů práce, zastupitelé obcí a překvapivě také hejtmani, kteří z valné většiny pochází ze stejného politického tábora jako ministr Nečas. Odpůrci vznik centrálního úřadu označili za plýtvání peněz a považují jej za krok zpět v rámci decentralizace státní správy. „Hejtmani vnímají, že kraje vznikly jako produkce decentralizace státu. Z tohoto pohledu mají kraje výhrady vůči tomu, když se má zpětně vytvářet nějaká jedna centrální organizace pro jakékoliv téma,“ objasnil pro ČTK námitky krajů olomoucký hejtman Ivan Kosatík (ODS). Ministerstvo připomínky vyslyšelo. „Vzali jsme v potaz všechny výhrady. Jít do takového projektu bez podpory krajů a obcí by nebylo šťastné. Byl by to projekt z donucení, a to my nechceme,“ řekl týdeníku EURO náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek, jenž má reformu sociální správy na starosti.
„Rozhodnutí pana ministra Nečase zastavit v tuto chvíli projekt NÚZSS si velmi cením. Učinil tak po velmi obsáhlé diskusi s hejtmany, z níž vyplynulo, že není v zájmu krajů zakládat nový centrální úřad. Projekt, který by měl převzít odpovědnost za vyplácení podpory v nezaměstnanosti i za agendu státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi, dávek sociální péče pro těžce zdravotně postižené občany, příspěvku na péči a sociálně-právní ochrany dětí, není nejlepší cestou,“ tvrdí jeden z největších kritiků instituce Evžen Tošenovský, hejtman Moravskoslezského kraje a předseda Asociace krajů. Tošenovský má za to, že regionální orgány jsou vzhledem ke znalosti místních podmínek a potřeb schopny vykonávat danou činnost lépe a efektivněji než centralizovaný úřad.
Ambice na reformu se však ministerstvo nevzdalo. „Stále připravujeme ucelený vícestupňový systém. Chceme provázat informace o různých dávkách tak, aby byly rychlé a přesné. Zapojeny budou i krajské složky. Nyní se hledá nejúčinnější metoda řízení,“ ubezpečuje Hošek.
Ministerstvu vadí především roztříštěnost vyplácení různých dávek. Superúřadem mělo vyjít vstříc obcím, ze kterých by tuto povinnost sejmulo. Právě obce dnes obstarávají dávky pomoci v hmotné nouzi a sociální péči pro zdravotně postižené. Státní sociální podpora je vyplácena na úřadech práce, ovšem mimo Prahu, kde náleží agendě městských částí. Také tato asymetrie je ministerstvu trnem v oku.
Podporu NÚZSS vyjádřili například odborníci na práva dětí, kteří si od něj slibovali pozitivní změnu a zkoordinování celé problematiky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít