Superúřad u ledu

01. února 2008, 17:11 - Anna Klepalová
01. února 2008, 17:11

Projekt Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu byl pozastaven

Ambiciózní plán na centrální úřad zaměstnávající šestnáct tisíc lidí ministru práce a sociálních věcí Petru Nečasovi nevyšel. Po dlouhém jednání jeho ministerstvo přerušilo přípravu vzniku Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu (NÚZSS). Nečas si od něj sliboval zastřešení výplat všech sociálních dávek a sladění sociálně-právní ochrany dětí. Instituce měla začít fungovat již od prvního ledna příštího roku (EURO 40/2007).
Proti projektu se postavili ředitelé úřadů práce, zastupitelé obcí a překvapivě také hejtmani, kteří z valné většiny pochází ze stejného politického tábora jako ministr Nečas. Odpůrci vznik centrálního úřadu označili za plýtvání peněz a považují jej za krok zpět v rámci decentralizace státní správy. „Hejtmani vnímají, že kraje vznikly jako produkce decentralizace státu. Z tohoto pohledu mají kraje výhrady vůči tomu, když se má zpětně vytvářet nějaká jedna centrální organizace pro jakékoliv téma,“ objasnil pro ČTK námitky krajů olomoucký hejtman Ivan Kosatík (ODS). Ministerstvo připomínky vyslyšelo. „Vzali jsme v potaz všechny výhrady. Jít do takového projektu bez podpory krajů a obcí by nebylo šťastné. Byl by to projekt z donucení, a to my nechceme,“ řekl týdeníku EURO náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek, jenž má reformu sociální správy na starosti.
„Rozhodnutí pana ministra Nečase zastavit v tuto chvíli projekt NÚZSS si velmi cením. Učinil tak po velmi obsáhlé diskusi s hejtmany, z níž vyplynulo, že není v zájmu krajů zakládat nový centrální úřad. Projekt, který by měl převzít odpovědnost za vyplácení podpory v nezaměstnanosti i za agendu státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi, dávek sociální péče pro těžce zdravotně postižené občany, příspěvku na péči a sociálně-právní ochrany dětí, není nejlepší cestou,“ tvrdí jeden z největších kritiků instituce Evžen Tošenovský, hejtman Moravskoslezského kraje a předseda Asociace krajů. Tošenovský má za to, že regionální orgány jsou vzhledem ke znalosti místních podmínek a potřeb schopny vykonávat danou činnost lépe a efektivněji než centralizovaný úřad.
Ambice na reformu se však ministerstvo nevzdalo. „Stále připravujeme ucelený vícestupňový systém. Chceme provázat informace o různých dávkách tak, aby byly rychlé a přesné. Zapojeny budou i krajské složky. Nyní se hledá nejúčinnější metoda řízení,“ ubezpečuje Hošek.
Ministerstvu vadí především roztříštěnost vyplácení různých dávek. Superúřadem mělo vyjít vstříc obcím, ze kterých by tuto povinnost sejmulo. Právě obce dnes obstarávají dávky pomoci v hmotné nouzi a sociální péči pro zdravotně postižené. Státní sociální podpora je vyplácena na úřadech práce, ovšem mimo Prahu, kde náleží agendě městských částí. Také tato asymetrie je ministerstvu trnem v oku.
Podporu NÚZSS vyjádřili například odborníci na práva dětí, kteří si od něj slibovali pozitivní změnu a zkoordinování celé problematiky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít