Superstar

17. října 2011, 11:17 - Jaromír Bartůněk
17. října 2011, 11:17

Jak si prohlížím internet, první, co mě napadá, je, že ministr školství Josef Dobeš už na sebe zase strhává pozornost.

Foto: Mediafax/Mikuláš Křepelka

Poté, co skončila šéfka tiskového oddělení Lucie Kubovičová, kterou proslavila více než televizní obrazovka stotisícová vánoční prémie, zvolala adié i šéfka kabinetu ministra a studentka soukromé VŠ Jana Machálková. Ta zase více než odměnou ve výši 145 tisíc korun vešla ve všeobecnou známost díky sličné postavě a seminární práci, kterou za ni měl Dobeš napsat – o sobě samém.

Ponechme stranou, že Machálkovou nahradí Martin Krejza, přezdívaný Vodník Česílko, tedy alespoň na ministerstvu. Namísto toho neopomeňme připomenout dopis, co visel minulou středu jako takzvaný otvírák takřka na všech hlavních zpravodajských serverech. A to šlo prosím jen o veřejné psaní pouhopouhých sedmi středoškolských kantorů.

Vysmáli se Dobešovi tím, že mu před celým národem poděkovali za to, že jim prý slouží jako pomůcka při výkladu náckovství – za „duchaprostou rétoriku, podporu ultrakonzervativních katolíků, mytologických nacionálních klišé a lidí přímo spojených s extremismem“. V ironických narážkách na „Žida Franze Kafku“ nebo „devianta Allena Ginsberga“ tak vyčítali ministrovi hlavně jeho kontroverzního chráněnce Ladislava Bátoru. Tedy vděčné mediální téma.

Učitelé často prý naráželi na problém, jak studentům přiblížit především sociálně patologické jevy či komplikovaná historická období. Jsou proto rádi, jak vyzdvihli, že díky některým českým politikům mají k dispozici tolik praktických příkladů. A Dobešovi také poradili, aby vydal povinný seznam povolených autorů. Jistě podle nich přijde vhod Zkáza Slovanů (kterou Bátora obdivuje). Naopak nedoporučují „nebezpečného masarykovce Ferdu Mravence“.

Nejlepší polistopadový ministr, jak jej označil Klaus, nereagoval, protože z toho onemocněl. Není známo, zda somaticky, či duševně, jen to, že ve čtvrtek ráno nepřišel do práce. A to se přitom stalo něco zcela nečekaného, co ale s onou chorobou zjevně zcela souvisí.

Významné prohlášení

Ministerstvo školství vydalo tiskovou zprávu, která obsahovala text věru nosný: Že se v pátek uskuteční „významné prohlášení Ladislava Bátory, zástupce vrchního ředitele kabinetu ministra“. A to může znamenat jen jediné, usoudili logicky novináři – Bátora, o jehož práci pro školství píší již od února, balí kufry.

Bude to takové shrnující prohlášení,“ řekl na to tajnůstkářsky žurnalistům tento někdejší kandidát nacionalistické Národní strany a později účastník přednášky Vlastenecké fronty, to jest tvrdého jádra českých antisemitů, jenž je nyní předsedou konzervativní iniciativy D.O.S.T., která se postavila například proti sexuální výchově na školách nebo průvodu sexuálních menšin Prague Pride. Jeho vystoupení bude prý souviset mimo jiné s téměř devítiměsíční „mediální kampaní“ proti jeho osobě.

V dubnu jej Dobeš navzdory mnoha protestům zaměstnal jako ekonomického poradce a o prázdninách ho jmenoval šéfem personálního odboru. Bátora pak vyvolal roztržku mezi vládními stranami, když na sociální síti Facebook urazil předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga (ten jej předtím nazval nelichotivě). Na nátlak TOP 09, jejíž ministři odmítli kvůli Bátorovi chodit na jednání vlády, pak Dobeš úředníka přesunul na pozici zástupce Machálkové. Paradoxně ho povýšil.

Dobeš se Bátory několikrát zastal s tím, že dělá svou práci dobře a že je to svědomitý národovec a katolík. Bátoru hájil i Klaus a jeho spolupracovníci. Na jeho podporu vznikl web, kde je uvedeno, že „během posledních týdnů česká veřejnost sleduje nejtvrdší politický útok na občanská práva a svobody od listopadu 1989“.

Slavnější než Bartošová

Dobeš se držel, ale že by byl nyní dopis učitelů poslední kapkou? Marod ministr, o němž je známo, že jedná impulzivně, totiž ve čtvrtek dopoledne rozeslal dopis do redakcí, kde se snažil vysvětlit, že jeho způsob vnímání vlastenectví nemá s náckovstvím pranic společného. Vyjádřil přání, aby naše děti byly hrdé na svoji minulost i přítomnost.

Nevěřme ale příliš politikům. Ve skutečnosti si ministr spíš jen řekl, že nemá už zapotřebí, aby se o něm mluvilo kvůli Bátorovi den co den jako o fašounovi. Že ani jeho děti nemají zapotřebí, aby se takto hovořilo o jejich hodném a milujícím tátovi. Za to mu přece podpora Hradu nestojí! Vždyť bohatě stačí, že jej rektoři označují jako hrobníka vysokého školství za to, že se rozhodl omezit autonomii univerzit tím, že by podle návrhu nového zákona měly o ekonomických záležitostech vysokých škol rozhodovat rady složené z regionálních politiků a podnikatelů.

A tak zlomil v záchvatu zlosti a s pocitem, že se proti němu celý svět spikl, nad Bátorou hůl, aniž by si uvědomil, že kvůli jeho dřívější neústupnosti jej odvolat je dnes tento člověk slavnější než Iveta Bartošová. A to je přece výhodná pozice pro vznik nové euroskeptické a národovecké partaje, blízké Hradu, což je myšlenka, se kterou Bátora jistě koketuje. Zvláště pak v době, kdy veřejnost slyší na jasná, rychlá a účinná řešení.

Teď je pátek, za hodinu Ladislav Bátora nastoupí před televizní kamery. Bez toho, aby za to platil miliony reklamní agentuře, vždyť oni mu za to dávají ještě mzdu na ministerstvu školství. Osobně bych si tipnul, že nakonec odejde se slovy, že už mu nestojí za to, být štvanou zvěří, ale čert ví, třeba se to všechno Dobešovi do rána rozleželo v hlavě a šéf hnutí D.O.S.T. jen zhodnotí svoji několikaměsíční misi, nebo dokonce povýší. Ale z výše uvedeného důvodu už je teď asi jedno, zda odstoupí, či nikoli. Dobeš „svůj úkol“ bohužel splnil – Bátora je superstar.

A zjevně i mučedník, soudě podle toho, jak Bátora vysvětloval, proč na ministerstvech školství po devíti měsících končí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

  • Rekola mění dopravu v českých městech

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít