Supermarkety chudých zaplaví Česko

18. listopadu 2009, 02:23 - Tomáš Fránek, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
18. listopadu 2009, 02:23

Diskontní prodejny, ve kterých před dvěma lety nakupovalo 40 procent Čechů dávajících přednost nízkým cenám před nákupním komfortem, odnesly pád tržeb nejvíc ze všech obchodů. Teď ale chystají protiofenzívu.

Autor: Martin Siebert

Nové obchody zamíří do stále menších měst, kde cítí šanci obsadit poslední volné lokality a využít jich, až zase tržby začnou růst.

Jenom Lidl chce postavit desítky nových obchodů, konkurenční síť diskontních prodejen Penny Market jich do tří až pěti let plánuje rovných sto.

Bojuje se o dobré místo

„Máme za úkol hledat nové lokality a vhodné pozemky s tím, že musíme předejít konkurenci,“ řekl deníku Aktuálně.cz zástupce jedné z firem, která pro diskontní řetězce řeší hledání a obsazování nových míst.

Lidl tak například bude stavět svůj další obchod ve Velkém Meziříčí (asi 11 tisíc obyvatel), kde je místo v areálu bývalého Svitu. „Nový provoz nabídne pracovní místa a přispěje tak ke zvýšení zaměstnanosti,“ píše firma ve své žádosti úřadům. Penny Market zase chce mít prodejnu v Libochovicích, kde žijí necelé čtyři tisícovky obyvatel.

„Výstavbou a provozem obchodního centra dojde k rozšíření stávající obchodní sítě města i vzniku nových pracovních příležitostí pro místní obyvatele. Stavba je navržena v blízkosti městského centra města a je umístěna dostatečně blízko potenciálním zákazníkům,“ uvedli zástupci developerské firmy zastupující diskont v jednání s úřady.

Penny Market už minulý týden otevřel obchod v Třebechovicích, které mají pět tisíc obyvatel.

Ne všude ale lidé expanzi dalších obchodů vítají. Lidé z Veselí nad Lužnicí v místním referendu o víkendu odmítli stavbu supermarketu Lidl ve středu města. Přes 70 procent hlasujících si nepřeje, aby město prodávalo pozemky u kulturního domu pro výstavbu obchodního centra. Nový obchod se nelíbí ani v Přešticích. Lidé tam sepsali petici, nelíbí se jim, že by měli přijít o velkou část hlavního parku, který navíc je v těsném sousedství historického centra.

Expanze neskončí

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky sice diskonty trpí ze všech obchodů krizí nejvíce, svoji expanzi mají naplánovánu dlouhodobě a mají na ni i dostatek peněz. „Nečekám proto, že by se expanze diskontních prodejen utlumila. Navíc krize přeje těm, kteří mohou investovat a to diskonty jsou. A obsazují se lokality, kde zatím konkurence není tak ostrá,“ řekl deníku Aktuálně.cz.

Více na Aktuálně.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít