Superkrach v okresu Jefferson

19. listopadu 2009, 14:20 - Pavel Hanslíček
19. listopadu 2009, 14:20

Alabamský okres dluží 3,2 miliardy dolarů, hrozí...

Celý podtitul:
Alabamský okres dluží 3,2 miliardy dolarů, hrozí největší bankrot samosprávy v dějinách USA

Kouzelné město, tak zní reklamní slogan Birminghamu ve státě Alabama na jihovýchodě USA. Možná by se ale mělo přejmenovat spíše na černokněžnické. Kvůli rozpočtovému kutilství místní vlády totiž čelí občané největšího města v Alabamě i přilehlého okresu Jefferson finanční katastrofě nevídaných rozměrů: na necelých 700 tisíc obyvatel připadá téměř 3,2 miliardy dolarů dluhů, které okres od vzniku finanční krize nedokáže splácet. Pokud se místním úředníkům nepodaří dohodnout s věřiteli, tak se Jefferson County stane největším komunálním krachem v dějinách USA. Dosud tento primát držel kalifornský Orange County, který se v roce 1994 zhroutil kvůli ztrátám z investic do finančních derivátů ve výši 1,6 miliardy dolarů.

FINANČNÍ MAGIE
Co je příčinou situace, kdy má okres s ročním rozpočtem kolem 800 milionů dolarů závazky čtyřnásobně vyšší? Za současnými problémy Jefferson County stojí více než deset let staré rozhodnutí. Tehdy se úředníci rozhodli zásadně vylepšit místní nefungující kanalizaci, a jelikož na to neměli v rozpočtu peníze, začalo se stavět na úvěr. Ten první činil jen 300 milionů dolarů, ale postupně se výše závazků šplhala nahoru. Tomu výrazně napomohl finanční spekulant Charles LeCroy z investiční banky Bear Stearns, jenž přesvědčil místní samosprávu, že díky šikovným finančním schématům dokáže okresu zajistit nízké úroky, a tak není problém si půjčovat stále více. Háčkem celé operace bylo, že ono bankovní řešení představovaly finanční deriváty s názvem úrokové swapy, u nichž výše úroků závisí na vývoji finančních trhů. Princip byl jednoduchý – úrokové swapy udrží úroky dole a ze stočného se postupně výstavba kanalizace zaplatí. Zpočátku model fungoval, a tak se do swapových obchodů s Jefferson County postupně zapojily i další banky – kromě J.P. Morgan, současného vlastníka Bear Stearns, to byly i Bank of America a Lehman Brothers. Zároveň se zdánlivě levný způsob opatřování investičních prostředků rozkřikl a desítky dalších okresů od Floridy až po Kalifornii začaly příklad Jefferson County napodobovat. V Birminghamu se dokonce několik let konaly semináře, kde bankéři a místní politici vychvalovali výhody swapového financování.

STAROSTA V OKOVECH
Fungování swapového modelu se ale začalo významně zadrhávat koncem loňského roku, kdy se propadly americké burzy. V té době také společnosti Financial Guaranty Insurance a XL Capital Assurance, které pojistily swapové obligace Jefferson County, utrpěly rozsáhlé ztráty spojené s investicemi do cenných papírů navázaných na hypotéky. Proto agentury Standard & Poor’s a Moody’s začaly snižovat jejich ratingy, což zase vedlo k poklesu ratingů obligací Jefferson County a k raketovému nárůstu úroků. Ty se od ledna do března zvýšily ze tří procent na rovných deset, což znamenalo nabobtnání měsíčních splátek z devíti milionů dolarů na 23 milionů. Okres, přestože zvedl během posledních deseti let stočné pro občany více než čtyřikrát, tak není schopen platit tyto své závazky, a musel ohlásit dramatické úspory. Téměř třetina z 3600 zaměstnanců místní veřejné správy přijde o místo a masivní šetření nastane i ve zdravotnictví a sociální oblasti. Mezitím se o případ začala zajímat FBI, která již loni v prosinci zatkla někdejšího prezidenta okresní komise a následně starostu Birminghamu Larryho Langforda a obvinila jej z podplácení, zpronevěry, praní peněz a krácení daní. Celkově měl Langford, kterého do soudní síně přivedli v poutech, přijmout úplatky ve výši 235 tisíc dolarů. Hrozí mu vězení v celkové délce 805 let. Potrestání se nevyhnulo ani financujícím bankám: americká Komise pro cenné papíry (SEC) kvůli prokázaným nelegálním platbám nařídila J.P. Morgan zaplatit Jefferson County pokutu 50 milionů dolarů a sama komise obdrží dalších 25 milionů. Kromě toho musí banka dle rozhodnutí SEC alabamskému okresu odpustit 647 milionů dolarů požadovaných za předčasné ukončení úvěrového vztahu, což snížilo závazky Jefferson County z 3,9 miliardy dolarů na oněch 3,2 miliardy. Avšak i tato výše dluhů je pro malý okres z amerického jihovýchodu příliš vysoká a krach může nastat v jakémkoliv okamžiku. „Jsme jako pacient v konečném stadiu. Už nám nepomůže ani morfium,“ řekla agentuře Bloomberg prezidentka okresní komise v Jefferson County Bettye Fineová Collinsová.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít