Summit EU-Čína má přinést užší spolupráci

27. listopadu 2009, 04:09 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
27. listopadu 2009, 04:09

Představitelé EU a Číny podepíší novou dohodu o spolupráci v oblasti vědy a techniky. Stát by se tak mělo příští týden na summitu EU – Čína ve městě Nanjing, na němž budou mezi hlavní témata patřit také klimatické změny, hospodářská krize a energetika.

Autor: Isifa.cz

Od 12. summitu EU s Čínou se očekává, že po mírném ochlazení vzájemných vztahů v roce 2008 budou mít nyní obě strany opět zájem o další prohlubování bilaterální spolupráce.

K výraznému pokroku došlo již na uzavřených jednáních o nové dohodě o partnerství a spolupráci (PAC) mezi EU a Čínou. Summit v Nanjingu by měl přinést další posun v těchto jednáních a očekává se, že by finální podobu dokumentu mohly obě strany podepsat příští rok.

Současná dohoda o spolupráci pochází z roku 1985 a obě strany ji považují za zastaralou. Nová dohoda by měla otevřít další dimenzi vzájemných vztahů v celé řadě oblastí včetně obchodu, vědy a životního prostředí.

Navzdory pozitivním hlasům přicházejícím jak z Bruselu, tak z Pekingu, stále existují témata, která obě strany rozdělují. Mezi ně patří například zbrojní embargo, problémy týkající se lidských práv a Tibetu či otázka přisouzení statusu tržní ekonomiky Číně.

Užší spolupráce ve vývoji nových technologií

Nehledě na některá sporná témata, nové dohodě o spolupráci v oblasti vědy a techniky by již nic zabránit nemělo. Průlom se očekává také při projednávání pozastaveného projektu na redukci emisí oxidu uhličitého. Jeho součástí je plán na vybudování elektrárny s využitím čistých technologií.

Otázka přejímaní čistých technologií Čínou patří zejména s ohledem na blížící se kodaňskou konferenci taktéž mezi ožehavá témata. Čína usilovně žádá o finanční a technickou podporu, ale na druhou stranu se až do dnešního dne zdráhala uvést konkrétní cíle při snižování emisí, k čemuž jí vyzývala Unie. K posunu došlo právě dnes, kdy Čína následovala USA a sdělila své závazky na snižování emisí (EurActiv 26.11.2009).

Nedořešené otázky v obchodních vztazích

Protekcionismus a ochrana práv duševního vlastnictví jsou klíčovými tématy evropských firem působících v Číně, stejně tak jejich potíže se získáváním veřejných zakázek. Evropské firmy si stěžují zejména na dopad masivních fiskálních stimulů, které Čína zavedla na podporu domácích výrobců během hospodářské krize. Ačkoliv představitelé Číny tvrdí, že na výhody z tohoto balíčku dosáhnou i firmy se zahraniční účastí, EU se obává, že „přespolní“ firmy jsou v Číně v nevýhodě.

Čína zřejmě na summitu přijde také s požadavkem, aby jí EU přisoudila status tržní ekonomiky, ačkoliv se v tomto bodě žádná velká změna neočekává. EU trvá na tom, že přidělení tohoto statusu je technickou záležitostí, Čína za tím ovšem vidí politickou motivaci EU.

Embargo na prodej zbraní evropských výrobců Číně, které bylo zavedeno v roce 1989, je pro Čínu také dlouhodobý, zejména symbolický, problémem a často se Evropy táže na „skutečný důvod” těchto sankcí.

Více na EurActiv.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít