Šumavské obce politikům: Povolte kácení, nebo zrušte národní park

29. července 2011, 16:55 - MediaFax
29. července 2011, 16:55

Všech 22 obcí uvnitř šumavského parku vyzvalo české a evropské politiky a příslušné úřady k zastavení experimentování se Šumavou a k povolení k zásahům v lesích. V opačném případě mají šumavský národní park zrušit, řekl v pátek agentuře Mediafax Antonín Schubert (nez.), starosta Modravy.

Foto: archiv Profit

Šumavští starostové vyzvali politiky formou dopisu, který v pátek posílají prezidentovi, předsedovi vlády, poslancům, senátorům, ministrům i všem předsedům politických stran a do Evropského parlamentu ve Štrasburku a evropským úřadům do Bruselu. S tvrdým požadavkem souhlasilo v dopise všech 22 starostů obcí v území parku.

Žádáme, abyste se svojí státní a politickou vahou zasadili o ukončení nebezpečného polovědeckého experimentu, kvůli kterému je ničena a devastována přírodní kulturní šumavská krajina,“ uvádí starostové v dopisu s tím, že úřady by měly brát ohledy i na lidi, kteří v parku žijí.

Pokud úřady situaci nezačnou ihned řešit, žádají starostové o zrušení Národního parku Šumava. “Trpěliví jsme byli dvacet let, po celou tu dobu dávají politici Šumavě nesrozumitelné a nereálné sliby a teď je Šumava v bezvýchodné situaci. Krajina je devastovaná takovým způsobem, že podmínky pro život lidí začínají být neúnosné,“ řekl Schubert, který je členem komise, která dopis napsala.

V lokalitě Na Ztraceném u Modravy probíhá blokáda proti kácení kůrovcem napadených stromů už 14 dní, park však i přes blokádu kácí. „Musíme pokácet všech téměř 5000 stromů v lokalitě do 12 dnů, pak z nich vyletí kůrovec a napadne další stromy. Gradace kůrovce z jednoho stromu napadne deset dalších, kůrovec se tak šíří lavinovitě,“ říká mluvčí parku Pavel Pechoušek.

„Dosud jsme od pondělka pokáceli 1200 stromů a dalších 500 jsme jich oloupali na stojato,“ uvedl Jan Bečvář, vedoucí správy parku na Modravě.

Pracovníky parku, dřevaře a zasahující policisty podpořili lidé z okolních obcí pátečním pochodem z Modravy na lokalitu Na Ztraceném, aktivisté slibují blokovat kácení během pátečního odpoledne.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít