Šumavské obce politikům: Povolte kácení, nebo zrušte národní park

29. července 2011, 16:55 - MediaFax
29. července 2011, 16:55

Všech 22 obcí uvnitř šumavského parku vyzvalo české a evropské politiky a příslušné úřady k zastavení experimentování se Šumavou a k povolení k zásahům v lesích. V opačném případě mají šumavský národní park zrušit, řekl v pátek agentuře Mediafax Antonín Schubert (nez.), starosta Modravy.

Foto: archiv Profit

Šumavští starostové vyzvali politiky formou dopisu, který v pátek posílají prezidentovi, předsedovi vlády, poslancům, senátorům, ministrům i všem předsedům politických stran a do Evropského parlamentu ve Štrasburku a evropským úřadům do Bruselu. S tvrdým požadavkem souhlasilo v dopise všech 22 starostů obcí v území parku.

Žádáme, abyste se svojí státní a politickou vahou zasadili o ukončení nebezpečného polovědeckého experimentu, kvůli kterému je ničena a devastována přírodní kulturní šumavská krajina,“ uvádí starostové v dopisu s tím, že úřady by měly brát ohledy i na lidi, kteří v parku žijí.

Pokud úřady situaci nezačnou ihned řešit, žádají starostové o zrušení Národního parku Šumava. “Trpěliví jsme byli dvacet let, po celou tu dobu dávají politici Šumavě nesrozumitelné a nereálné sliby a teď je Šumava v bezvýchodné situaci. Krajina je devastovaná takovým způsobem, že podmínky pro život lidí začínají být neúnosné,“ řekl Schubert, který je členem komise, která dopis napsala.

V lokalitě Na Ztraceném u Modravy probíhá blokáda proti kácení kůrovcem napadených stromů už 14 dní, park však i přes blokádu kácí. „Musíme pokácet všech téměř 5000 stromů v lokalitě do 12 dnů, pak z nich vyletí kůrovec a napadne další stromy. Gradace kůrovce z jednoho stromu napadne deset dalších, kůrovec se tak šíří lavinovitě,“ říká mluvčí parku Pavel Pechoušek.

„Dosud jsme od pondělka pokáceli 1200 stromů a dalších 500 jsme jich oloupali na stojato,“ uvedl Jan Bečvář, vedoucí správy parku na Modravě.

Pracovníky parku, dřevaře a zasahující policisty podpořili lidé z okolních obcí pátečním pochodem z Modravy na lokalitu Na Ztraceném, aktivisté slibují blokovat kácení během pátečního odpoledne.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít