Šumavě klinká umíráček

29. října 2009, 13:19 - Tomáš Jirsa
29. října 2009, 13:19

V bezzásahových zónách se množí kůrovec, příští rok možná opět padne rekord v těžbě

V článku Smrku klinká umíráček (EURO 41/2009) se Čestmír Klos dopustil několika nepřesností, pokud jde o současnou situaci na Šumavě. Hlavní problém se skrývá v jeho větě: „Správa národního parku svůj koncept úspěšně brání. Má oporu v ministrovi, náměstkovi a řediteli odboru národních parku. Co se bude dít, až ministr Miko složí úřad a vrátí se do bruselské exekutivy, dnes nepředpoví nikdo.“

Mnoho odpůrců

Exministr životního prostředí Martin Bursík, jeho bývalý náměstek Ladislav Miko a jejich spolupracovníci zahájili na Šumavě experiment, v jehož rámci ponechali rozsáhlé smrkové monokultury napospas kůrovci. Nezískali však pro něj předem společenský konsensus. Proti konceptu „bezzásahovosti“ („divočiny“) protestují šumavské obce, které na Bursíka podaly správní žalobu, bývalí hejtmani plzeňského a jihočeského kraje (za ODS) i ti současní (za ČSSD), několik expředsedů vlád (Petr Pithart, Jan Stráský, Miloš Zeman), mnoho poslanců a senátorů a v neposlední řadě prezident Václav Klaus.
V parlamentu leží petice s více než deseti tisíci podpisy požadující zastavení devastace šumavských lesů. Odpůrců šumavského experimentu je mnoho a na ministerstvu životního prostředí (MŽP) se oprávněně obávají, co bude po volbách.

Škody

Za nepochopení problému považuji Klosovo konstatování: „Cestu k názorovému sblížení lesníků a přírodovědců však v létě velice zkomplikovalo ustavení tendenční expertní skupiny, kterou bez jakéhokoli předem dojednaného statutu vyslal do národního parku jihočeský hejtman Jiří Zimola. Byla složena na základě jednotného uniformního pohledu pouze z lesníků se zkušenostmi z hospodářských lesů.“ Klos správně popisuje, že 21 plus devět procent plochy národního parku (NP) je bezzásahových či v přechodném stavu, na zbývajících 70 procentech se však standardně lesnicky zasahuje.
Hejtmani Zimola a Milada Emmerová dostávali z těchto oblastí rozporuplné zprávy. Správa NP tvrdila, že má kůrovce pod kontrolou, místní lesníci a starostové však informovali oba kraje o opaku. Aby hejtmani zjistili skutečný stav, sestavili komisi lesnických odborníků. A tu poslali do lokalit, v nichž by se mělo proti kůrovci lesnicky zasahovat. Zpráva je k dispozici na internetových stránkách jihočeského kraje a konstatuje, že v zásahových zónách je kůrovcová kalamita, kterou lze nazvat pandemií. Tvrdí-li ředitel odboru národních parků Vladimír Dolejský, že „nikde nemají na jednotku plochy tolik opatření proti kůrovci jako na Šumavě“, neříká nic o tom, zda jsou účinná. Říká to expertní hejtmanská zpráva – nejsou.
„Přátelé Miloše Zemana přiměli penzionovaného prognostika, aby spočítal ztráty utržené na ztrouchnivělém dřevě. Namáhal se zbytečně,“ píše Klos. Zeman však používal čísla ze znaleckých posudků, které má k dispozici Policie ČR a státní zastupitelství v souvislosti s trestními oznámeními. Soudní znalci nepočítali „škody na ztrouchnivělém dřevě“, ale na životním prostředí, tedy na mimoprodukčních funkcích lesa. Dokonce použili metodiku doporučenou MŽP. Čísla, která z otevřených zdrojů použil Zeman, vykazují škodu na životním prostředí ve výši šestnácti až třiceti miliard korun.

Současná situace

Letošní těžby na územích NP s lesnickým zasahováním předčily veškeré prognózy MŽP. Ještě nedávno jeho mluvčí napsal, že letošní těžba kůrovce bude něco málo přes 130 tisíc metrů kubických. Hluboce se mýlil. Dnes je zřejmé, že se vytěží 300 tisíc metrů kubických, což bude rekord v historii NP. Tato těžba s sebou přinese i nežádoucí holiny o rozloze zhruba 800 hektarů. K tomu je třeba přičíst plochy mrtvého lesa, na nichž se nezasahuje – za letošní rok přibude také zhruba o 800 hektarů. Celkem tedy letos ubude zhruba 1600 hektarů lesa. Dle všech odhadů vznikají v NP největší plochy holin a úbytek lesa v Evropě. Správa NP je však nepoučitelná. V bezzásahových zónách si stále kůrovec množí, aby k jeho potlačení o kilometr dál masivně kácela a vytvářela holiny. Pokud se nic nezmění, překoná NP příští rok opět všechny rekordy v odumírání stromů i v jejich těžbě. Chceme takovou Šumavu?

Reakce

Diskusi o Národním parku Šumava se týdeník EURO věnoval už v minulosti (EURO 49/2007, 1/2008, 7/2008, 10/2008, 13/2008). Dnes na článek Čestmíra Klose Smrku klinká umíráček (EURO 41/2009) zareagoval senátor Tomáš Jirsa (ODS).

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít