Šumák Paroubek, kapříci a exodus

31. května 2012, 14:09 - Petr Kolář
31. května 2012, 14:09

politický diář

Jiří Paroubek prý své spolupracovníky peskuje za to, že jeho novou stranu Národní socialisté – LEV 21 nikdo příliš nezná. Strana tedy oznámila spuštění „reklamní kampaně v médiích, na billboardech a na internetu“ v řádech milionů korun. Na celé věci jsou pozoruhodné dva motivy. Za prvé, kde Paroubek ony miliony na kampaň vezme? Že by rozkmotření s pražskými šedými eminencemi Tomášem Hrdličkou a „kolibříkem“ Romanem Janouškem nebylo až tak fatální, jak se dnes „lvi“ snaží tvrdit? Anebo opět pomůže kmotr jeho dcery a jeden ze dvojice oficiálně přiznaných sponzorů, ústecký Petr Benda? Za druhé je pozoruhodné, že si Paroubek nezájem o vlastní osobu vysvětluje tím, že lidé neznají jeho nový politický subjekt. Znají. Podle průzkumů volebních preferencí jsou ale lidem Paroubek, jeho strana i jeho „zásadní“ myšlenky úplně šumák. Z avizované kampaně tak mají zřejmě největší radost socialisté. Jak jeden z nich poznamenal, prý jim aspoň vzrostou preference, když budou lidé ujišťováni, že už Paroubek v ČSSD není.

Všimli jste si v uplynulých čtyřech letech reklamy, která by se vám snažila vnutit, že máte jíst sladkovodní ryby? Že nikoliv? To je tedy pozoruhodné! Ministerstvo zemědělství totiž od roku 2008 do dneška zaplatilo za takovou reklamní kampaň firmě Dorland 150 milionů korun. A ačkoli propagaci kaprů a spol. téměř nikdo neviděl, je ministerstvo natolik spokojené, že podle Hospodářských novin hodlá kampaň prodloužit až do roku 2015 a zaplatit za ni z evropských fondů dalších 62 milionů. O tom, kam peníze poputují, rozhodne „férové“ výběrové řízení. Leccos ovšem napovídá už fakt, že se do soutěže kromě jiných přihlásila i firma Dorland. Tedy společnost, o jejíž aktivity ve státním podniku Lesy ČR se zajímala policie, která pomáhala ODS s kampaní před volbami a udržuje s představiteli nejsilnější vládní strany úzké vazby.

Třináct z dvaceti tuzemských miliardářů přesunulo svá sídla do zahraničí, informovaly uplynulou středu Lidové noviny. Podle listu jsou mezi nimi Petr Kellner a jeho Česká pojišťovna, Zdeněk Bakala s těžební firmou OKD, Karel Komárek s Moravskými naftovými doly nebo Ivo Lukačovič s portálem Seznam. Minulý měsíc k nim přibyl i významný developer Dušan Kunovský, který bude nadále Central Group vlastnit prostřednictvím kyperské firmy. Politikům přesuny firem do daňových rájů vadí. Může se ale podnikatelům při pohledu na tuzemskou politickou scénu a zdejší „pravidla“ někdo divit?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít