Suma Sumárum: Půjčky a úvěry

08. prosince 2011, 10:41 - Profit, TZ
08. prosince 2011, 10:41

Půjčky a úvěry nás lákají na každém rohu. Ráno otevřete oči a už je vidíte, jsou stále při nás. V novinách, v televizi, v rádiu, na plakátech, na rohu vaší i naší ulice.  Člověk by musel být hluchý a slepý, aby někdy nepodlehl  tomu o „výhodné“ půjčce či úvěru alespoň přemýšlet.

Foto: Profimedia.cz

A co teprve, když se ještě k tomu ocitne v nouzi, bez práce, nebo ve složité rodinné situaci. A  peníze vám Ti hodní lidé přinesou až do domu. Někdy dostanete i malý dárek… Příběh paní Boženky je plný lásky. Lásky k dětem, lásky k rodné vesničce, lásky k životu. Ale co když na něj zbývají měsíčně jen čtyři stovky?

Dluhy z lásky

Celý život jsem pracovala,“ vypráví paní Božena z malé vesničky u Rožmitálu. “Vychovala jsem sama čtyři syny,“ říká smutně a kolem jejích nohou se proplétá černý pejsek Borek. „Ale vídám jen jednoho a ten se před pár lety dostal do velkých problémů. Neměl práci a nemohl splácet hypotéku na barák. Bylo mi ho líto,“ říká sedmdesátiletá paní, která by za své děti dala všechno. “Bála jsem se, že přijde o baráček. Já bych ho k sobě ani nemohla vzít, mám jen garsonku v bytovce a ta ještě není ani moje, je obecní. Tak jsem přemýšlela, jak mu pomoci. Taky kdo jiný, než máma?,“  říkala si. „Nikdy jsem žádné dluhy neměla, jen jsem pracovala, syny vychovávala a když přišel důchod, začala se starat o nemocnou maminku. Nebyl nikdo jiný.

Peníze na ruku

Boženka si řekla, že syna v problémech nenechá. V obci se „naštěstí“ objevila jistá paní, která nabízela různé půjčky. „Byla milá, vše za mě vyřídila i v bance. Jen mi přišlo divné, že s mým důchodem 7.200, - korun, šlo vyřízení úvěru jako po másle.  Neptala jsem se, úvěr podepsala a měla pocit, že synovi zachráním střechu nad hlavou. Půjčili mi dokonce devadesát tisíc, což je pro mě obrovská částka. Věděla jsem, že peníze budu muset splácet a moc mi nebylo jasné, kolik vlastně přeplatím. Podstatné bylo, že to pomůže klukovi, který byl v nouzi.

Oči pro pláč

Jenže peníze zadlužený dům nezachránily. Bylo pozdě. Vlastně vyletěly komínem, protože exekuce už byla natolik rozjetá, že i devadestát tisíc bylo málo. Božence zbyly jen oči pro pláč a syn musel stejně dům opustit. Břemeno splátek za podivnou půjčku přes hodnou paní z Rožmitálu ovšem zůstalo na paní Božence. „Nikdy za celý život jsem neměla dluhy, až teď na stáří jsem do toho tak hloupě spadla. Ale poctivě jsem splácela, do doby, než mi před rokem umřela maminka, o kterou jsem pečovala. To jsem nemohla zaplatit tři splátky, neměla jsem na její pohřeb. Syn byl často bez práce a peníze mi dávat nemohl, to je doba, ani mladí nemají práci,“ snaží se zadluženého syna Boženka omlouvat.

Čtyři stovky na život

Když vše zaplatím, strhávají mi to z účtu, tak mi na měsíc zbydou čtyři stovky. Co mám dělat, v létě chodím do lesa na dříví, na borůvky, jablek je tady všude kolem dost. Co jím? Ráno housku, v poledne polívku, večer housku,“ rozpláče se. „Letos nebyly borůvky, ale hub bylo dost, tak nějak žiju. Nestěžuji si, z brambor se dá uvařit spoustu dobrot, když má člověk doma brambory a sádlo, tak má vždy co jíst.

Zaplať do tří dnů sto tisíc

Málem jsem omdlela, pošťačka mi podala psaní a tam byla složenka, že mám do tří dnů zaplatit bez pár korun sto tisíc. Zprvu jsem nechápala, co se stalo, ale pak mi došlo, že je to asi trest za to, že jsem tři měsíce neplatila, kvůli maminčině pohřbu. Když jsem se trochu vzpamatovala a probrala situaci s mými sousedy, došlo mi, že nezbývá než rychle volat do banky a vysvětlit jim moji situaci. Nejprve mě trochu odbyli, ale pak, když pochopili, co se mi stalo, tak byli vlídnější. Po několika telefonátech mi přišlo písemně, že sice budu muset sto tisíc uhradit, ale mohu dluh opět splácet. Chyba byla, že jsem prostě nesplácela tři měsíce, kvůli pohřbu mojí maminky. Pochopili a já jsem dostala opět splátkový kalendář, musím platit tři tisíce měsíčně, na své čtyři stovky měsíčně jsem už zvyklá.

Jak tento příběh dopadne? Kdo nakonec skutečně pomůže staré paní, která si možná do konce života neužije nic jiného, než  bídu a starost, aby její čtyři synové se měli v životě dobře, i když o třech už léta vůbec nic neví?  Nechce je obtěžovat. Vědí oni, jak se daří jejich mamince?  Tento smutný příběh uvidíte v pořadu Suma sumárum dnes na ČT 1, ve 21 hod.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít