Styly skalního lezení

23. prosince 2002, 00:00 - Radka Kohutová Vít Urbánek
23. prosince 2002, 00:00

Pravidla sportovního lezení vznikla většinou v západních zemích a názvy pro jejich stupně nemají dosud odpovídající české ekvivalenty - i u nás se používají anglické nebo německé zkratky a názvy. AF, all free - všechno lezeno volně Lezec užívá k postupu jen přírodní útvary a zemskou přitažlivost překonává pouze vlastní silou.

Pravidla sportovního lezení vznikla většinou v západních zemích a názvy pro jejich stupně nemají dosud odpovídající české ekvivalenty - i u nás se používají anglické nebo německé zkratky a názvy.

AF, all free - všechno lezeno volně Lezec užívá k postupu jen přírodní útvary a zemskou přitažlivost překonává pouze vlastní silou. Jisticí body může použít k odpočinku - v dalším postupu pak pokračuje z místa přerušení. Časté přerušování a odpočinky snižují sportovní hodnotu výstupu

RP, redpointed - červenobodově Styl volného lezení, při kterém je cesta překonána s využitím terénem daných přirozených útvarů, jisticí body se používají pouze k jištění, odpočinek je povolen jen na přirozených stanoviscích (kde lezec může stát bez držení rukama, tzv. „no hand rest“). Výstup má být přelezen pokud možno bez pádu. Po pádu anebo neúspěšném pokusu lze začít nový pokus až z posledního „no hand restu“a lezec musí stáhnout lano z jistících bodů.

OS, on sight - na pohled Obecně to znamená přelezení cesty na první pohled, tedy bez všech předchozích nácviků s jištěním shora i zdola, bez předchozího zakládání jistých bodů a také bez pádu. S výjimkou Francie se považuje za nejvyšší stupeň sportovní hodnoty lezení s jištěním.

RK, red circle - styl volného lezení ve smyslu červeného kruhu K postupu se užívají jen terénem dané přirozené útvary, jisticí body se používají jen k jištění, každou lanovou délku je žádoucí přelézt souvisle, ne po částech. Pády a neúspěšné pokusy se připouštějí, při dalších pokusech není třeba nad prvolezcem rušit jištění (jako při RP). Styl je méně sportovně hodnotný než RP. Jestliže prvolezec při tomto stylu opakovaně padá, říká se mu také „jo-jo“ („yoyoing“).

RC, red cross - ve smyslu červeného kříže Je to vlastně lezení s jištěním shora, označované též anglickým názvem „top-rope“. Cestu je žádoucí přelézt souvisle, bez vyvěšování do lana. U nás se tento způsob považuje za sportovně bezvýznamný, s funkcí pouze tréninkovou.

GP, green point - zelený bod V základní formě znamená jakékoli volné lezení bez užití magnezia, tedy s „čistýma rukama“, a není rozhodující zdali RP nebo RK. V další fázi znamená úplné vyloučení jakýchkoli pomůcek, které zanechávají stopy na skále, tedy třeba i boty s přilnavou podrážkou. Ve spojení s OS představuje výkon o nejvyšší sportovní hodnotě.

Pramen: http://sweb.cz/martin.ru

Mohlo by vás zajímat

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

  • Daniel Stein Kubín: Slova jsou jen slova, surf a poušť…

Hry pro příležitostné hráče