Studovat v zahraničí se vyplatí

27. ledna 2003, 00:00 - Aleš Vlk, doktorand na Twente Universiteit, Nizozemí
27. ledna 2003, 00:00

Někomu se rozšíří obzory natolik, že se už domů nevrátí Až bude mít každý český vysokoškolák za sebou alespoň semestr na zahraniční univerzitě, úroveň absolventů se zvýší. Zkušenost ze zahraniční vysoké školy je významná v mnoha směrech. V první řadě je to jazykové cvičení.

Někomu se rozšíří obzory natolik, že se už domů nevrátí

Až bude mít každý český vysokoškolák za sebou alespoň semestr na zahraniční univerzitě, úroveň absolventů se zvýší.

Zkušenost ze zahraniční vysoké školy je významná v mnoha směrech. V první řadě je to jazykové cvičení. Je-li student nucen dva semestry v cizím jazyce nejen studovat, ale i konverzovat ve volném čase, pak je zlepšení jeho jazykových dovedností očividné. Samozřejmě to předpokládá omezit setkávání s českou komunitou na minimum a na cizím jazyce tvrdě pracovat i nad míru řádných školních povinností. Velmi důležitá je i kulturně-sociální stránka studijního pobytu. Člověk je vystaven jiným kulturním vlivům a všeobecně dochází k rozšíření jeho obzoru. Zahraniční zkušenost však může být v určitém smyslu záludná. Vzhledem k stále ještě vnímatelným rozdílům v životním stylu a celkové atmosféře mezi Českou republikou a některými rozvinutými západními zeměmi může dojít u vybraných jedinců k tak výraznému rozšíření obzorů, že už se domů nevrátí. Není možné odhadnout, jak významnou skupinu tvoří studenti, kteří svá studia dokončili na zahraničních vysokých školách, získali výhodná pracovní místa a v zahraničí se usadili. Jediné, co mohu z vlastní zkušenosti říci, je, že se jednalo z velké části o studenty, kteří patřili na českých vysokých školách k absolutním špičkám ve svém oboru.

Buď sám, nebo v rámci programu

Nejjednodušší způsob je ten, že se student sám přihlásí na nějakou vysokou školu v zahraničí bez ohledu na to, zda jsou mu studijní výsledky potom doma uznány. Podmínkou je samozřejmě znalost jazyka. Další podmínkou je pokrytí životních nákladů a popřípadě zaplacení školného, jestliže ho příslušná instituce vybírá. Co dělat, když tolik peněz není? Oblíbenou možností jsou studentské pobyty v rámci programu Sokrates spolufinancovaného Evropskou komisí. Kromě tohoto programu podporuje EU ještě programy Leonardo da Vinci a Youth. Speciálním podprogramem Socrata, zaměřeným právě na vysoké školství, je program Erasmus. Erasmus dává našim studentům příležitost strávit tři až dvanáct měsíců na zahraniční univerzitě, se kterou má vysoká škola podepsanou vzájemnou dohodu. Díky evropskému kreditnímu systému (ECTS) je celá tato doba včetně studijních výsledků plně započítána do studijních povinností našeho studenta. Příspěvek, který student na studium dostává, se může rok od roku lišit a záleží také na počtu studentů, již se na studijní pobyty přihlásí. V různých zemích jsou příspěvky různé. Většinou se ale počítá s tím, že student si něco málo za svou studijní zkušenost v zahraničí připlatí. V minulých letech bylo nejvíce našich studentů v Německu, Velké Británii a Francii. V projektu Erasmus jsou v současné době zapojeny všechny naše veřejné vysoké školy a postupně se začínají zapojovat i školy soukromé.

Spolupráce škol

Další možností, jak strávit alespoň část studia v zahraničí, poskytují společné programy - joint degrees. Jde o spolupráci dvou či více vysokých škol z různých zemí, které společně sestaví studijní program. Může se jednat o stupeň bakalářský, magisterský, ale i doktorský. Vyučujícím jazykem je většinou angličtina, ale není to podmínkou. Dochází k výměně učitelů, studentů anebo cestují s různou intenzitou všichni. Jako příklad můžeme uvést Technickou univerzitu v Liberci nabízející bakalářský kurz informačního a komunikačního managementu. První rok studia absolvují studenti v Liberci, druhý v polské Wroclavi a třetí v německých městech Zittau či Görlitz. Do budoucnosti se dá předpokládat, že se tato forma spolupráce opět díky finanční podpoře Evropské komise bude mezi evropskými vysokými školami rozšiřovat.

Stipendií je málo

A jak jsme na tom se stipendijními pobyty? Zlatá doba stipendií pro české vysokoškoláky z poloviny devadesátých let minulého století však bohužel nepokračuje. Štědrá ruka amerického filantropa George Sorose a jeho Open Society Fund se posunula více směrem na východ a jihovýchod a ostatní země se s nabídkami pro české studenty nepředhánějí. Z těch ostatních v rámci dobrých vzájemných vztahů nabízí poměrně zajímavé nabídky nizozemská strana prostřednictvím organizace Nuffic. V budoucnosti by měl každý vysokoškolák strávit alespoň jeden semestr na zahraniční vysoké škole. I minimální studijní pobyt mimo republiku se vyplatí. Projeví se nejen výhodnějším uplatněním a teoretickými znalostmi, ale i praktickými schopnostmi postarat se sám o sebe.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít