Strýček Bernanke

19. března 2009, 13:08 - Michal Kučera
19. března 2009, 13:08

Šéf centrální banky USA vystoupil v bulvární televizní show

Americké centrální bance Fed zřejmě začíná být ouzko. Snaha uklidnit miliony občanů stresovaných neustálou záplavou zpráv o finanční krizi ji přivedla k bezprecedentnímu kroku. Ačkoli šéf Fedu tradičně nedává žádné rozhovory médiím a rozhodně nenavštěvuje populární televizní pořady, Ben Bernanke se rozhodl tuto zvyklost porušit. Zpovídat se nechal v jednom z nejsledovanějších diskusních pořadů Ameriky, v 60 minutách televize CBS. Okamžitě poté se na něj snesla kritika, že jeho cílem bylo pouze uklidnit masy občanů a udělat reklamu „starostlivému úřadu“, který dbá o blaho lidí. V opačném případě by totiž mohl zvolit mnohem odbornější pořad, kde by neodpovídal pouze moderátorovi, ale ekonomickým odborníkům či zástupcům finančního a průmyslového světa. Kritika se zdá být oprávněná, Bernanke se v pořadu vyhnul zásadním otázkám a hovořil především v obecných frázích. Sympatie diváků si vysloužil historkami o tom, jak si coby talentovaný syn chudých rodičů vydělával na studia na Harvardu jako číšník v mexické restauraci. K tomu se přidal velmi uctivý, až servilní projev moderátora, který hned zpočátku zdůraznil, že Bernanke může být se svými bilionovými finančními injekcemi do ekonomiky nejdůležitějším šéfem Fedu v americké historii. Přestože 60 minut má pověst pořadu, v němž se propírají i kauzy nejlepších investigativních reportérů CBS News, tentokrát připomínal spíše reklamní blok zaplacený vládou a centrální bankou. Těch několik málo konkrétních vět, které Bernanke řekl, ale vyvolalo pozdvižení. Největší pozornosti se oprávněně dostalo prohlášení ze samého úvodu, kdy Bernanke řekl, že finanční krize zřejmě skončí už letos.

Záchrana AIG mě štve „Kdy tohle všechno skončí?“ zeptal se se zjevným odkazem na krizi předsedy Fedu moderátor hned v první otázce. Dostalo se mu odpovědi, že ekonomický pokles začne již letos evidentně zpomalovat a v příštím roce odstartuje proces obnovy. Ten se bude podle šéfa centrální banky rozjíždět pomalu, ale rychle chytne dech. Krize tedy neskončí okamžitě, ale tak špatná čtvrtletí, jaká Spojené státy zažívaly v poslední době, by již neměla pokračovat. „Riziko, že nastane další Velká hospodářská krize, jsme odvrátili. Překonali jsme to a problém nyní je, aby věci opět začaly pořádně fungovat,“ řekl Bernanke. Současně přiznal, že nynější osmiprocentní nezaměstnanost v USA nemusí být konečná a může ještě stoupnout. Hned ale pokračoval v uklidňování občanů prohlášeními typu, že pokud se povede stabilizovat finanční systém, „krizi odvrátíme“. Americká média a zástupy bloggerů na vágních příslibech nenašly mnoho pozitivního, avšak Bernankeho pověsti to stejně neublíží. Laikům musel být jeho kultivovaný a srozumitelný projev sympatický a odborníci vědí, že šéf Fedu si nemohl dovolit říct nic jiného. Každý projev obav nebo nejistoty z budoucnosti by totiž byl okamžitě interpretován jako poplašný signál a bezpochyby by vedl k poklesu akciových trhů. Nic jiného než uklidňování občanů tedy podobný pořad ani přinést nemohl. Přesto představoval alespoň pokus o zodpovězení několika základních otázek, například proč nechala centrální banka padnout Lehman Brothers, aby poté napumpovala 160 miliard dolarů do pojišťovny AIG. I zde ale Bernanke hrál roli chápavého strýčka, který souhlasí s výtkami občanů. Osobně ho rozčiluje, že musel z peněz daňových poplatníků zachraňovat finanční instituce, které nadělaly tolik chyb. Ale musel to prý udělat v zájmu zdraví finančního systému a společnosti. Asi nejvtipnější moment nastal, když Bernanke uvedl, že vlastně peníze občanů příliš neutrácí. Centrální banka si jich totiž v podstatě může natisknout, kolik chce.

BOX:
Co také zaznělo – Ke globálnímu ekonomickému výbuchu jsme měli v jednu chvíli velmi blízko.
– Ze všech kroků, které jsme udělali, mě nejvíc štve intervence v AIG.
– Když chceme někomu půjčit, tak jednoduše v počítači zvýšíme limit jejich úvěru. Má to blíž k tištění peněz než ke skutečné půjčce.
– (O tom, proč dává poprvé ve funkci rozhovor.) Je mimořádná doba. Musím mluvit k Americe přímo.
– Nejsem člověk z Wall Streetu. Co se tam děje, mě zajímá jen proto, že se to dotkne obyčejných lidí.
– Matka nechtěla, abych šel na Harvard. Bála se, že na to nemám dost dobré oblečení.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít