Strukturální fondy EU mají vlastní webovou stránku

29. září 2003, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
29. září 2003, 00:00

INFORMAČNÍ POMOC PODNIKATELŮM NABÍZÍ NA INTERNETU MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ. PŘIPRAVUJE I BURZU PARTNERŮ - ŽADATELŮ O PROJEKTY. V letech 2004 - 2006 může Česká republika získat z Evropské komise až 2,3 miliardy eur (zhruba 72 miliard korun).

INFORMAČNÍ POMOC PODNIKATELŮM NABÍZÍ NA INTERNETU MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ. PŘIPRAVUJE I BURZU PARTNERŮ - ŽADATELŮ O PROJEKTY.

V letech 2004 - 2006 může Česká republika získat z Evropské komise až 2,3 miliardy eur (zhruba 72 miliard korun). Z toho v příštím roce by šlo o 657,6 miliony, o rok později o 733,7 miliony a konečně v roce 2006 o 936,2 milony eur. Tyto peníze však nebudou moci být poskytnuty automaticky. Podle druhu podpory totiž může Unie poskytnout pro středky na krytí maximálně 35-75 procent potřeb jednotlivých projektů. Podle metody takzvaného kofinancování musí být zbytek peněz financován z jiných zdrojů, ať již soukromých či veřejných. Peníze mohou jít například na podporu podnikání, cestovního ruchu, opravy komunikací či památek. Cílem podpory je především pomáhat v regionálním rozvoji a přispívat k postupnému stírání ekonomických či sociálních rozdílů mezi jednotlivými evropskými regiony. Při vypracování projektů a možnostech získávání peněz ze strukturálních fondů Evropské unie by mělo napomoci ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). To od 15. září nabízí na internetu v české i anglické verzi informační pomoc jak obcím či neziskovým organizacím, tak především podnikatelům. Vedle informací z MMR se zde soustřeďují i informace z ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy, životního prostředí či zemědělství. Česká re publika je tak první z kandidátských zemí, která podobně podrobné informace poskytuje. N a rozdíl od již existujících stránek ministerstva zahraničí či Delegace Evropské komise, které jsou spíše obecnějšího charakteru, půjde na stránkách, které zřídilo MMR o konkrétní informace přímo zaměřené na možnosti čerpání ze strukturálních fondů. „Na našich stránkách jsou informace jak všeobecné, tak odborné. Je tam i poradenský servis, například návod, jak psát projekty,“ říká mluvčí MMR Petr Dimun. Zájemci najdou rovněž aktuality přímo z centra Evropské komise v Bruselu, takže budou mít možnost aktualizovat své potřeby podle posledního vývoje situace. To ale není všechno. Od Nového roku budou na stránkách MMR zveřejněni i zájemci o shodné projekty z ostatních zemí EU, kteří by měli zájem o spolufinancování. Právě sdružování zájemců z více zemí a oblastí působení do jednoho projektu je totiž to, na co unijní úředníci rádi slyší, a tak naděje na získání finanční pomoci je v takovém případě vyšší. „Bude se jednat o jakousi burzu partnerů,“ vysvětluje princip Dimun. V současnosti existují čtyři strukturální fondy EU. Je to Evropský regionální rozvojový fond, Evropský zemědělský orientační a záruční fond, Evropský sociální fond a Finanční nástroj pro orientaci rybolovu.

INTERNETOVÉ ADRESY:

Ministerstvo pro místní rozvoj: www. strukturalni-fondy.cz (e-mail: public@mmr.cz)

Ministerstvo zahraničních věcí: www. euroskop.cz

Delegace Evropské komise v ČR: www. evropska-unie.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít