Strukturální fondy EU mají vlastní webovou stránku

29. září 2003, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
29. září 2003, 00:00

INFORMAČNÍ POMOC PODNIKATELŮM NABÍZÍ NA INTERNETU MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ. PŘIPRAVUJE I BURZU PARTNERŮ - ŽADATELŮ O PROJEKTY. V letech 2004 - 2006 může Česká republika získat z Evropské komise až 2,3 miliardy eur (zhruba 72 miliard korun).

INFORMAČNÍ POMOC PODNIKATELŮM NABÍZÍ NA INTERNETU MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ. PŘIPRAVUJE I BURZU PARTNERŮ - ŽADATELŮ O PROJEKTY.

V letech 2004 - 2006 může Česká republika získat z Evropské komise až 2,3 miliardy eur (zhruba 72 miliard korun). Z toho v příštím roce by šlo o 657,6 miliony, o rok později o 733,7 miliony a konečně v roce 2006 o 936,2 milony eur. Tyto peníze však nebudou moci být poskytnuty automaticky. Podle druhu podpory totiž může Unie poskytnout pro středky na krytí maximálně 35-75 procent potřeb jednotlivých projektů. Podle metody takzvaného kofinancování musí být zbytek peněz financován z jiných zdrojů, ať již soukromých či veřejných. Peníze mohou jít například na podporu podnikání, cestovního ruchu, opravy komunikací či památek. Cílem podpory je především pomáhat v regionálním rozvoji a přispívat k postupnému stírání ekonomických či sociálních rozdílů mezi jednotlivými evropskými regiony. Při vypracování projektů a možnostech získávání peněz ze strukturálních fondů Evropské unie by mělo napomoci ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). To od 15. září nabízí na internetu v české i anglické verzi informační pomoc jak obcím či neziskovým organizacím, tak především podnikatelům. Vedle informací z MMR se zde soustřeďují i informace z ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy, životního prostředí či zemědělství. Česká re publika je tak první z kandidátských zemí, která podobně podrobné informace poskytuje. N a rozdíl od již existujících stránek ministerstva zahraničí či Delegace Evropské komise, které jsou spíše obecnějšího charakteru, půjde na stránkách, které zřídilo MMR o konkrétní informace přímo zaměřené na možnosti čerpání ze strukturálních fondů. „Na našich stránkách jsou informace jak všeobecné, tak odborné. Je tam i poradenský servis, například návod, jak psát projekty,“ říká mluvčí MMR Petr Dimun. Zájemci najdou rovněž aktuality přímo z centra Evropské komise v Bruselu, takže budou mít možnost aktualizovat své potřeby podle posledního vývoje situace. To ale není všechno. Od Nového roku budou na stránkách MMR zveřejněni i zájemci o shodné projekty z ostatních zemí EU, kteří by měli zájem o spolufinancování. Právě sdružování zájemců z více zemí a oblastí působení do jednoho projektu je totiž to, na co unijní úředníci rádi slyší, a tak naděje na získání finanční pomoci je v takovém případě vyšší. „Bude se jednat o jakousi burzu partnerů,“ vysvětluje princip Dimun. V současnosti existují čtyři strukturální fondy EU. Je to Evropský regionální rozvojový fond, Evropský zemědělský orientační a záruční fond, Evropský sociální fond a Finanční nástroj pro orientaci rybolovu.

INTERNETOVÉ ADRESY:

Ministerstvo pro místní rozvoj: www. strukturalni-fondy.cz (e-mail: public@mmr.cz)

Ministerstvo zahraničních věcí: www. euroskop.cz

Delegace Evropské komise v ČR: www. evropska-unie.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy,…
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít