Strukturální fondy EU mají vlastní webovou stránku

29. září 2003, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
29. září 2003, 00:00

INFORMAČNÍ POMOC PODNIKATELŮM NABÍZÍ NA INTERNETU MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ. PŘIPRAVUJE I BURZU PARTNERŮ - ŽADATELŮ O PROJEKTY. V letech 2004 - 2006 může Česká republika získat z Evropské komise až 2,3 miliardy eur (zhruba 72 miliard korun).

INFORMAČNÍ POMOC PODNIKATELŮM NABÍZÍ NA INTERNETU MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ. PŘIPRAVUJE I BURZU PARTNERŮ - ŽADATELŮ O PROJEKTY.

V letech 2004 - 2006 může Česká republika získat z Evropské komise až 2,3 miliardy eur (zhruba 72 miliard korun). Z toho v příštím roce by šlo o 657,6 miliony, o rok později o 733,7 miliony a konečně v roce 2006 o 936,2 milony eur. Tyto peníze však nebudou moci být poskytnuty automaticky. Podle druhu podpory totiž může Unie poskytnout pro středky na krytí maximálně 35-75 procent potřeb jednotlivých projektů. Podle metody takzvaného kofinancování musí být zbytek peněz financován z jiných zdrojů, ať již soukromých či veřejných. Peníze mohou jít například na podporu podnikání, cestovního ruchu, opravy komunikací či památek. Cílem podpory je především pomáhat v regionálním rozvoji a přispívat k postupnému stírání ekonomických či sociálních rozdílů mezi jednotlivými evropskými regiony. Při vypracování projektů a možnostech získávání peněz ze strukturálních fondů Evropské unie by mělo napomoci ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). To od 15. září nabízí na internetu v české i anglické verzi informační pomoc jak obcím či neziskovým organizacím, tak především podnikatelům. Vedle informací z MMR se zde soustřeďují i informace z ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy, životního prostředí či zemědělství. Česká re publika je tak první z kandidátských zemí, která podobně podrobné informace poskytuje. N a rozdíl od již existujících stránek ministerstva zahraničí či Delegace Evropské komise, které jsou spíše obecnějšího charakteru, půjde na stránkách, které zřídilo MMR o konkrétní informace přímo zaměřené na možnosti čerpání ze strukturálních fondů. „Na našich stránkách jsou informace jak všeobecné, tak odborné. Je tam i poradenský servis, například návod, jak psát projekty,“ říká mluvčí MMR Petr Dimun. Zájemci najdou rovněž aktuality přímo z centra Evropské komise v Bruselu, takže budou mít možnost aktualizovat své potřeby podle posledního vývoje situace. To ale není všechno. Od Nového roku budou na stránkách MMR zveřejněni i zájemci o shodné projekty z ostatních zemí EU, kteří by měli zájem o spolufinancování. Právě sdružování zájemců z více zemí a oblastí působení do jednoho projektu je totiž to, na co unijní úředníci rádi slyší, a tak naděje na získání finanční pomoci je v takovém případě vyšší. „Bude se jednat o jakousi burzu partnerů,“ vysvětluje princip Dimun. V současnosti existují čtyři strukturální fondy EU. Je to Evropský regionální rozvojový fond, Evropský zemědělský orientační a záruční fond, Evropský sociální fond a Finanční nástroj pro orientaci rybolovu.

INTERNETOVÉ ADRESY:

Ministerstvo pro místní rozvoj: www. strukturalni-fondy.cz (e-mail: public@mmr.cz)

Ministerstvo zahraničních věcí: www. euroskop.cz

Delegace Evropské komise v ČR: www. evropska-unie.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít