Strojírenský výrobce a vývozce Metaz Týnec bude mít nového majitele

15. června 2011, 13:26 - Profit, TZ
15. června 2011, 13:26

Výroba i zaměstnanost v Metazu Týnec nad Sázavou patřícímu k tradičním českým strojírenským podnikům bude zachována. Výběrové řízení proběhlo v minulých dnech a za 52 milionů korun tento podnik získává na přelomu června a července český investor, jenž hodlá v produkci pokračovat.

Foto: Profimedia.cz

Transakci realizovala společnost Naxos, která je specialistou na prodeje podniků a patří k leaderům na českém realitním trhu.

Druhého kola výběrového řízení se zúčastnilo, tedy nabídku podalo, pět subjektů. Jednalo se vesměs o české společnosti podnikající v oborech strojírenství a metalurgie. Zájem projevili během soutěže i další potenciální investoři, což svědčí mimo jiné o tom, že obor těžkého strojírenství a slévárenství má perspektivu,“ řekl obchodní ředitel Naxosu Libor Nevšímal. Případ Metazu, dříve jedné z vlajkových lodí českého průmyslu, který se ocitl v insolvenci, dopadl podle jeho slov zřejmě nejlépe, jak mohl. „Uspokojení pohledávek především zajištěných věřitelů bude velmi dobré, nadstandardní. Navíc lze oprávněně předpokládat, že výroba se bude v dohledné době zvyšovat a rozšiřovat a že tedy bude zachována zaměstnanost. A případ Metazu je zároveň i ukázkou toho, že při profesionalitě insolvenčního správce a úsilí zaměstnanců lze udržet provoz  podniku i v konkursu, který je mnohdy v tuzemsku mylně považován za likvidační řešení,“ dodal Nevšímal.

Metaz byl jedním z předních českých výrobců a vývozců odlitků z hliníku, oceli a barevných kovů. Na počátku 30. let minulého století jej založil pražský podnikatel František Janeček. V Týnci nad Sázavou na Benešovsku postavil slévárnu a v roce 1931 byla zahájena  výroba odlitků pro automobilový průmysl, zejména pro motocykly Jawa.  Ještě nedávno činil roční obrat Metazu kolem 300 milionů korun. 

Ke svému závěru se blíží také zpeněžení dalších strojírenských podniků. V dohledné době dokončí Naxos prodej Slévárny šedé a tvárné litiny Ústí nad Labem – uzávěrka prvního kola výběrového řízení je 15. června – a Severočeské armaturky Ústí nad Labem, u níž bude první kolo uzavřeno o den později.  Letos v březnu zpeněžil Naxos za téměř 280 milionů korun PA Export, bývalý škodaexport.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít