Strojírenský výrobce a vývozce Metaz Týnec bude mít nového majitele

15. června 2011, 13:26 - Profit, TZ
15. června 2011, 13:26

Výroba i zaměstnanost v Metazu Týnec nad Sázavou patřícímu k tradičním českým strojírenským podnikům bude zachována. Výběrové řízení proběhlo v minulých dnech a za 52 milionů korun tento podnik získává na přelomu června a července český investor, jenž hodlá v produkci pokračovat.

Foto: Profimedia.cz

Transakci realizovala společnost Naxos, která je specialistou na prodeje podniků a patří k leaderům na českém realitním trhu.

Druhého kola výběrového řízení se zúčastnilo, tedy nabídku podalo, pět subjektů. Jednalo se vesměs o české společnosti podnikající v oborech strojírenství a metalurgie. Zájem projevili během soutěže i další potenciální investoři, což svědčí mimo jiné o tom, že obor těžkého strojírenství a slévárenství má perspektivu,“ řekl obchodní ředitel Naxosu Libor Nevšímal. Případ Metazu, dříve jedné z vlajkových lodí českého průmyslu, který se ocitl v insolvenci, dopadl podle jeho slov zřejmě nejlépe, jak mohl. „Uspokojení pohledávek především zajištěných věřitelů bude velmi dobré, nadstandardní. Navíc lze oprávněně předpokládat, že výroba se bude v dohledné době zvyšovat a rozšiřovat a že tedy bude zachována zaměstnanost. A případ Metazu je zároveň i ukázkou toho, že při profesionalitě insolvenčního správce a úsilí zaměstnanců lze udržet provoz  podniku i v konkursu, který je mnohdy v tuzemsku mylně považován za likvidační řešení,“ dodal Nevšímal.

Metaz byl jedním z předních českých výrobců a vývozců odlitků z hliníku, oceli a barevných kovů. Na počátku 30. let minulého století jej založil pražský podnikatel František Janeček. V Týnci nad Sázavou na Benešovsku postavil slévárnu a v roce 1931 byla zahájena  výroba odlitků pro automobilový průmysl, zejména pro motocykly Jawa.  Ještě nedávno činil roční obrat Metazu kolem 300 milionů korun. 

Ke svému závěru se blíží také zpeněžení dalších strojírenských podniků. V dohledné době dokončí Naxos prodej Slévárny šedé a tvárné litiny Ústí nad Labem – uzávěrka prvního kola výběrového řízení je 15. června – a Severočeské armaturky Ústí nad Labem, u níž bude první kolo uzavřeno o den později.  Letos v březnu zpeněžil Naxos za téměř 280 milionů korun PA Export, bývalý škodaexport.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít