Strojírenský veletrh hostí studentské formule a elektromobily

06. října 2011, 13:00 - Profit, TZ
06. října 2011, 13:00

Již 53. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu na brněnském výstavišti je v plném proudu. Na návštěvníky čekají zaplněné haly, kde se prezentují přední firmy oboru.

 

Foto: MSV/VUT

Velký prostor je každoročně věnován také výzkumu, technickým univerzitám a jejich studentům. K vidění jsou na výstavišti formulové vozy, elektromobily, roboti nebo přenosný rentgenový a CT přístroj SCIOX – to vše v provedení studentů ČVUT v Praze a VUT v Brně. Probíhá také projekt Transfer technologií a inovací zaměřený na propojování výzkumu a praxe nebo soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů. Zajímavou příležitost může studentům přinést i dvoudenní veletrh pracovních příležitostí JobFair MSV.

Potřetí proběhne v rámci MSV projekt Transfer technologií a inovací, který je soustředěn do pavilonu A1. „Propojování vědy s praxí je pro rozvoj techniky klíčové, proto se snažíme dávat této spolupráci mezi výzkumem a praxí patřičný prostor. Tuzemské i zahraniční technické vysoké školy a výzkumné instituce zde představují výsledky své práce a nabízejí spolupráci průmyslovým partnerům,“ říká k projektu ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) Jiří Rousek.

Novinkou je početná účast Německa zaštítěná Spolkovým ministerstvem vzdělávání a výzkumu, které na MSV vystavuje vůbec poprvé. Mezi deseti institucemi nechybí věhlasný Fraunhoferův institut výrobní techniky a automatizace IPA, Institut výroby strojů a zařízení Chemnitz ICM nebo specializovaná výzkumná centra Univerzity Sárska. Český výzkum zastupuje mj. Akademie věd ČR. Ústav přístrojové techniky v Brně představí unikátní zařízení pro metrologii, které s využitím bílého světla zdokonaluje metodu interferometrického měření.

Do projektu se zapojily i největší tuzemské technické univerzity, které se pochlubí velmi atraktivními exponáty. Jak ČVUT v Praze, tak VUT v Brně vystaví v pavilonu A1 formulové vozy, které se účastní série Formula Student – nejprestižnější celosvětové soutěže studentů v oblasti automobilového průmyslu. VUT vystaví na veletrhu rovněž elektromobil na platformě Škoda Superb II, jehož maximální trvale udržitelná rychlost se pohybuje okolo 160km/h s dojezdem 220 km. V současné době připravují studenti rychlou nabíječku 49kW, která bude schopná nabít vozidlo z 10 % na 90 % kapacity za 30 minut.

Na veletrhu změří v soutěži mladých strojařů v programování CNC své programovací schopnosti postupně na 120 studentů středních technických škol a učilišť. Každý z nich si vybere buď technologii frézování a systém Heidenhain či Siemens, nebo technologii soustružení a řídicí systém Fanuc a během 90 minut přímo na místě vypracuje CNC program podle zadaného výkresu. Vítězný program bude okamžitě použit k obrábění na CNC stroji a výherce si z Brna odveze obrobek vyrobený dle vlastního programu.

Vzestup strojírenství dokazuje také fakt, že po dvouleté přestávce se na výstaviště vrací dvoudenní veletrh pracovních příležitostí JobFair MSV, který reaguje na obnovenou poptávku po kvalifikovaných pracovnících zejména v technických profesích. Uskuteční se od 5. do 6. října.

Vstupné: Za vstup na veletrh zaplatíte 250 Kč, pokud se budete registrovat předem na webu, vyjde vás vstupenka o 50 Kč méně.

Více informací: http://www.bvv.cz/msv/

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít