Stříbro – ve stínu zlata

14. října 2009, 13:30 - Jiří Tyleček, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
14. října 2009, 13:30

Nahrazení stříbra jiným kovem v průmyslu je díky jeho unikátním vlastnostem nepravděpodobné. Dramatický vývoj ceny směrem vzhůru se nepředpokládá, stabilní růst však ano.

Autor: Martin Siebert

Stříbro je společně s ostatními drahými kovy jako zlato či platina považováno za uchovatele hodnoty. Při jejich výčtu je ale často opomíjeno. Někteří dokonce považují stříbro za spíše průmyslový kov a dávají ho na úroveň hliníku nebo mědi. Největší díl se totiž využívá v průmyslu. Není stříbro dost vzácné?

Význam stříbra Stříbro je známo minimálně 6 tisíc let a používalo na výrobu nástrojů a jako základní prostředek směny. Díky své snadné opracovatelnosti se ze stříbra dodnes vyrábějí šperky. V některých obdobích bylo stříbro dokonce hodnotnější než zlato. Stříbrné horečky v Severní Americe v 19. století byly silou, která táhla přistěhovalce z východního pobřeží na západ. Historicky se tedy významu stříbra nedá nic upřít. V současné době se v 60 zemích světa těží přibližně 20 000 tun stříbra ročně. Základní jednotkou je stejně jako u zlata 1 trojská unce (oz. = 31,1 gramů). Největším producentem na světě je Peru s třetinovým podílem na těžbě, následováno Mexikem, Austrálií a Spojenými státy. Graf: Využítí stříbra ve světě

Vždy se investic do stříbra používalo jako ochrana před inflací v dobách nejistoty na finančních trzích. Jeho význam uchovatele hodnoty však pokulhává za zlatem kvůli nižší odolnosti před poklesem během hospodářských krizí. Je to dáno vysokou mírou jeho průmyslového využití, které v nejistých dobách zákonitě klesá a to ovlivňuje i jeho cenu.

Vývoj ceny není lineární

V roce 1980 se dostalo na svoji nejvyšší cenu 35 dolarů za unci, což je dosavadní historické maximum. Tento vzestup způsobila inflace a z toho vyplývající snaha lidí směnit „zelené papírky“ za trvalou hodnotu kovu. Tato bublina však brzy splaskla a následujících 20 let se cena stříbra držela kolem 5 dolarů. V posledních několika letech došlo k dramatickému zvýšení jeho ceny. Toto však platí pro naprostou většinu komodit a proto dnešní ceny stříbra nejsou žádným překvapením.

Po propadu v druhé polovině roku 2008 se cena stříbra stabilizovala a ze svých minim okolo hodnot 8,5 USD/oz. roste s menšími výkyvy prakticky dodnes. Od začátku roku už stříbro posílilo o 50 % a zatím nenarazilo na rezistenci, která by měla jeho růst zastavit. Aktuální ceny prosincového kontraktu testují hranici 17,50 USD/oz.

Kde a jak lze investovat do stříbra**

Stříbro se primárně obchoduje na mimoburzovních trzích (OTC). Obchodování probíhá také na new yorské komoditní burze Comex a tokijské komoditní burze TOCON.

Více na Finance.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít