Article, show

Stříbro – ve stínu zlata

14. října 2009, 13:30 - Jiří Tyleček, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
14. října 2009, 13:30

Nahrazení stříbra jiným kovem v průmyslu je díky jeho unikátním vlastnostem nepravděpodobné. Dramatický vývoj ceny směrem vzhůru se nepředpokládá, stabilní růst však ano.

Autor: Martin Siebert

Stříbro je společně s ostatními drahými kovy jako zlato či platina považováno za uchovatele hodnoty. Při jejich výčtu je ale často opomíjeno. Někteří dokonce považují stříbro za spíše průmyslový kov a dávají ho na úroveň hliníku nebo mědi. Největší díl se totiž využívá v průmyslu. Není stříbro dost vzácné?

Význam stříbra Stříbro je známo minimálně 6 tisíc let a používalo na výrobu nástrojů a jako základní prostředek směny. Díky své snadné opracovatelnosti se ze stříbra dodnes vyrábějí šperky. V některých obdobích bylo stříbro dokonce hodnotnější než zlato. Stříbrné horečky v Severní Americe v 19. století byly silou, která táhla přistěhovalce z východního pobřeží na západ. Historicky se tedy významu stříbra nedá nic upřít. V současné době se v 60 zemích světa těží přibližně 20 000 tun stříbra ročně. Základní jednotkou je stejně jako u zlata 1 trojská unce (oz. = 31,1 gramů). Největším producentem na světě je Peru s třetinovým podílem na těžbě, následováno Mexikem, Austrálií a Spojenými státy. Graf: Využítí stříbra ve světě

Vždy se investic do stříbra používalo jako ochrana před inflací v dobách nejistoty na finančních trzích. Jeho význam uchovatele hodnoty však pokulhává za zlatem kvůli nižší odolnosti před poklesem během hospodářských krizí. Je to dáno vysokou mírou jeho průmyslového využití, které v nejistých dobách zákonitě klesá a to ovlivňuje i jeho cenu.

Vývoj ceny není lineární

V roce 1980 se dostalo na svoji nejvyšší cenu 35 dolarů za unci, což je dosavadní historické maximum. Tento vzestup způsobila inflace a z toho vyplývající snaha lidí směnit „zelené papírky“ za trvalou hodnotu kovu. Tato bublina však brzy splaskla a následujících 20 let se cena stříbra držela kolem 5 dolarů. V posledních několika letech došlo k dramatickému zvýšení jeho ceny. Toto však platí pro naprostou většinu komodit a proto dnešní ceny stříbra nejsou žádným překvapením.

Po propadu v druhé polovině roku 2008 se cena stříbra stabilizovala a ze svých minim okolo hodnot 8,5 USD/oz. roste s menšími výkyvy prakticky dodnes. Od začátku roku už stříbro posílilo o 50 % a zatím nenarazilo na rezistenci, která by měla jeho růst zastavit. Aktuální ceny prosincového kontraktu testují hranici 17,50 USD/oz.

Kde a jak lze investovat do stříbra**

Stříbro se primárně obchoduje na mimoburzovních trzích (OTC). Obchodování probíhá také na new yorské komoditní burze Comex a tokijské komoditní burze TOCON.

Více na Finance.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít