Střešní krytina je pro dům životně důležitá

16. února 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK, johanek@edoras.cz
16. února 2004, 00:00

STŘECHA SE ZDÁ BÝT TŘEŠNIČKOU NA DORTU CELÉ STAVBY DOMU, ALE NENÍ TOMU TAK. VEDLE SVÉ ZÁSADNÍ FUNKCE, TEDY OCHRANY OBJEKTU PŘED NEPŘÍZNÍ POČASÍ, PLNÍ I FUNKCI ESTETICKOU. MŮŽE CELKOVOU KVALITU DOMU VÝRAZNĚ ZLEPŠIT, ALE TAKÉ ZHORŠIT.

Foto - Střecha v takovém stavu je pro celý dům doslova pohromou. Zejména u starších objektů by údržba měla začínat právě u střechy. Stejně tak revize stavu nemovitosti při obchodních transakcích.

Trh nabízí jak tradiční, tak nové materiály v různých cenových hladinách

STŘECHA SE ZDÁ BÝT TŘEŠNIČKOU NA DORTU CELÉ STAVBY DOMU, ALE NENÍ TOMU TAK. VEDLE SVÉ ZÁSADNÍ FUNKCE, TEDY OCHRANY OBJEKTU PŘED NEPŘÍZNÍ POČASÍ, PLNÍ I FUNKCI ESTETICKOU. MŮŽE CELKOVOU KVALITU DOMU VÝRAZNĚ ZLEPŠIT, ALE TAKÉ ZHORŠIT. PROTO JE DOBRÉ VĚNOVAT VÝBĚRU SPRÁVNÉ STŘECHY I MATERIÁLU NA JEJÍ REALIZACI VELKOU POZORNOST.

Střechy se v zásadě dělí na ploché a šikmé. Šikmá střecha je praktičtější, lépe opravitelná a zajišťuje lepší odvětrávání objektu. Plochá střecha zase nabízí efektivnější využití zastavěného prostoru, navíc je její konstrukce jednodušší, neboť není nutné stavět krov. V České republice se v zásadě používají oba typy střech, šikmé střechy jsou ovšem rozšířenější. Při výběru vhodného typu střechy a střešní krytiny je nutné vycházet z toho, že vlastně jde o nejzatíženější část stavby. Klíčovými parametry kvality střešní krytiny jsou mrazuvzdornost, tvar, stálobarevnost, odolnost proti lomu a pochůzce, odolnost proti nasákavosti, prodyšnost, pracnost montáže a v neposlední řadě i možnost opravy.

NAPLOCHO ASFALT ČI PLECH Na ploché střechy se používala ještě v nedávné minulosti pouhá lepenka s několika vrstvami nátěrů gumoasfaltu nebo reflexolu. Klasické asfaltové pásy nejsou příliš vhodné, neboť nemají schopnost tepelné dilatace. Jejich dnešní „modernizovaná“ podoba už má ale takové potřebné vlastnosti, jako jsou pružnost, tažnost a elastičnost. Oblíbenou krytinou plochých střech jsou také plechy: měděný, titanzinek a plastované pozinkované plechy. Plastované plechy jsou velmi výhodné díky víceméně nulové potřebě nějaké údržby (včetně nátěrů), také jejich odolnost je vysoká. Jejich nevýhodou je na druhé straně vyšší finanční náročnost - stojí dvojnásobek toho, co zaplatíte za asfaltové krytiny a takřka o třetinu více než měděný plech. Zcela novou „krytinou“ vhodnou pro ploché střechy je zeleň. Zelené střechy či střešní zahrady jsou právě dnes velmi módní. Jejich realizace je ovšem finančně náročná a složitá je i jejich výstavba. Je zapotřebí znát statiku nosné konstrukce a možnost zatížení všech jejích částí. Přitom je třeba počítat nejen s vrstvou zeminy, ale především s kvalitním řešením hydroizolace, odvodem dešťové vody a konečně i vyřešením způsobu využití a udržování zeleně. Cena realizace střešních zahrad se pohybuje od 1500 korun za metr čtvereční. (Podrobněji v Profitu č. 50/2004.) NAŠIKMO JE NEJLEPŠÍ TAŠKA

Klasickým a nejvíce používaným materiálem pro šikmé střechy je taška, a to pálená nebo betonová. Pálená taška neboli bobrovka je u nás snad nejrozšířenější. Na střechu se tašky kladou dvěma způsoby: korunovým a šupinovým. V nabídce jednotlivých firem je dnes mnoho rozmanitých variant tašek, které se liší tvarem, vlastnostmi a také barvou. Kupodivu právě barva „stojí“ na tašce nejvíc: zvláštní odstíny například modré či zelené mohou cenu vyšroubovat až na několikanásobek základní ceny. Trh s pálenými či betonovými taškami u nás ovládají čtyři firmy - Bramac, KM Beta, Tondach a Meindl. Cena střechy z pálených bobrovek se pohybuje zhruba od 250 korun za metr čtvereční, na stejné částce začíná i cena střechy z betonových tašek.

NEJEN PLECHY A TAŠKY

Tradiční krytinou zejména v severočeském a severomoravském regionu je štípaná břidlice, která se v období návratu k přírodním materiálům opět dostává do popředí zájmu. Její zajímavá struktura, barva, hedvábný lesk a dlouhodobá životnost ji předurčuje pro střechy, které mají působit luxusně. Tomu odpovídá cena - metr čtvereční stojí od 550 korun výše, tedy zhruba dvojnásobek ceny pálené či betonové tašky. V horských oblastech, kde střechy musí odolávat extrémnímu počasí (hlavně v zimě, kdy musí „unést“ přívaly sněhu), se zase historicky osvědčil eternit, jehož cena je v porovnání s ostatními krytinami průměrná. Výhodou je, že bez výrazného zvyšování ceny je možné pořídit jej v několika barevných kombinacích. Neustále se na trhu objevují i novinky - třeba ocelová střešní krytina s protikorozním potahem, nebo náhrada starých šindelů v betonové podobě. Při výběru střešní krytiny je dobré seznámit se s aktuální nabídkou, pro konkrétní volbu je pak užitečná konzultace s architektem.

Orientační ceny střešních krytin (v Kč za metr čtvereční)

Asfaltové pásy 200

Šindele 200

Betonové tašky 250

Pálené tašky 250

Plechové krytiny 300

Plastované plechy 400

Břidlice 550

Střešní zahrada 1500 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít