Stres může přispět k zneužívání návykových látek

31. března 2003, 00:00 - MUDr. Karel Nešpor, CSc.
31. března 2003, 00:00

Stres zvyšuje riziko problému s návykovými látkami. Na druhou stranu, je jen jedním z rizikových faktorů a ne vždy musí vyústit v pití alkoholu nebo zneužívání drog.Spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele se v ČR blíží deseti litrům 100% alkoholu za rok. Relativně časté je používání alkoholu právě ve stresu.

Stres zvyšuje riziko problému s návykovými látkami. Na druhou stranu, je jen jedním z rizikových faktorů a ne vždy musí vyústit v pití alkoholu nebo zneužívání drog.

Spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele se v ČR blíží deseti litrům 100% alkoholu za rok. Relativně časté je používání alkoholu právě ve stresu. V odborné literatuře se popisuje vyšší konzum alkoholu v souvislosti s rodinnými problémy, ekonomickým a pracovním stresem. Působení stresu zvyšuje i nedostatečná podpora ze strany okolí. Zejména v případech, kdy je alkohol snadno dostupný, kdy člověk nenachází alternativní řešení a pokud je o účincích návykových látek mylně informován.

Krátkodobá úleva není řešením

Alkohol může přinést krátkodobou subjektivní úlevu, ale při „kocovině“ se míra nepohody pronikavě zvyšuje. Nakonec člověk trpí více než v době, kdy začal pít. Navíc průměrného českého pivaře příliš nezajímá, jaké důsledky má alkohol pro jeho nadledviny a další orgány. V době, kdy alkohol přináší subjektivní zmírnění obtíží, na mnoha úrovních vlastně zvyšuje míru stresu - zrychluje dechovou a tepovou frekvenci, krevní tlak, nepříznivě působí na metabolizmus a kožní galvanickou vodivost. Účinky jiných návykových látek na výše zmíněné funkce mohou být v některých směrech odlišné. I v tomto případě však dochází spíše ke zhoršení stresové reakce, kupříkladu konopí zvyšuje při intoxikaci tepovou frekvenci i krevní tlak. Stresogennně působí také budivé aminy (pervitin) a kokain. Opioidy (heroin) stresovou reakci spíše tlumí, ale k výraznému stresu a aktivaci osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny dochází během odvykacích obtíží. Zvláště v tomto tito lidé reagují na stresory nadměrně.

Z bludného kruhu se obtížně utíká

Jestliže si někdo zvykne při stresu používat alkohol nebo jiné návykové látky, je snadno možné, že se dostane do bludného kruhu. Únik před stresem k návykovým látkám znamená vyšší stres, což vede k dalšímu úniku. K závislosti pak chybí jen malý krůček. Pokud se vytvoří, přistupují k už existujícím problémům další stresory: odvykací obtíže, craving (bažení), pracovní, manželské i jiné nesnáze. K silným stresorům patří bolest. Na tu působí alkohol dvoufázově. Nejprve může některé typy bolesti zmírnit, později bolest často naopak vzroste. Například u revmatoidní artritidy se zjistilo, že dochází ke zhoršení obtíží až po osmi dnech od požití alkoholu, což se vysvětluje vlivem alkoholu na hormonální systém.

Prevencí je i relaxace

Naskýtá se přirozeně otázka jak předejít vzniku zmíněného bludného kruhu a, pokud tato situace nastane, jak bludný kruh přerušit. Jedno z řešení nabízejí tzv. „dovednosti potřebné pro život“ (life skills), jejichž význam se v posledních letech zdůrazňuje v léčbě a v prevenci problémů působených návykovými látkami. Velmi účinné jsou i relaxační techniky - autogenní trénink, progresivní relaxace podle Jacobsona, jógové relaxační techniky apod. Změny, k nimž v organizmu dochází, budou ve všech těchto případech podobné. Mimo jiného dochází ke zmírnění svalového napětí a prokrvení svalu, zmírní se krevní tlak, dechová a tepová frekvence. Používáme-li relaxační techniky jako součást léčby, nemusí být ovšem jedno, kterou techniku zvolíme. Proto je důležité poradit se s odborníkem. Je zřejmé, že prevence stresu sama o sobě nepostačuje k prevenci a léčbě návykových nemocí. Může a měla by být však jejich užitečnou součástí.

Stres jako faktor vedoucí k recidivě

Výzkumy prováděné u závislých na alkoholu referují o tom, že chronický stres zvyšuje riziko recidiv. Nejvíce jsou ohroženi ti, kdo disponují nedostatečnými dovednostmi jak ho zvládat a mají ve svém okolí malou podporu. Rizikovým faktorem je i to, že závislý hledá oporu u lidí, kteří nebezpečně pijí alkohol, a nemá ve věcech abstinence dostatečnou sebedůvěru. Léčba závislosti by proto měla jistě zahrnovat prevenci stresu, nevystačíme zde však pouze s relaxačními technikami, ale je třeba používat daleko širší spektrum postupů (posilování sebedůvěry, osvojení zdravého životního stylu, rodinná terapie a další).

Autor je vědecký sekretář Společnosti návykových nemocí České lékařské společnosti JEP a národní koordinátor Evropského akčního plánu o alkoholu Světové zdravotnické organizace.

Další informace

www.plbohnice.cz/nespor

www.mujweb/veda/nespor

www.geocities.com/nespor

Některé dovednosti potřebné pro život

Dovednosti sebeovlivnění

* Schopnost se motivovat ke zdravému způsobu života.

* Schopnost oddálit uspokojení nebo potěšení.

* Schopnost chránit a posilovat zdravé sebevědomí.

* Schopnost plánovat čas.

* Dovednosti při zvládání rizikových duševních stavů (sem patří zejména bažení, ale i úzkost, hněv, deprese, radost nebo nuda).

* Schopnost se uvolnit, účinně relaxovat a odpočívat.

Sociální dovednosti

* Schopnost čelit sociálnímu tlaku (např. odmítnout vrstevníky, starší nebo nadřízené, když nabízejí alkohol nebo jiné návykové látky).

* Další asertivní dovednosti (dovednosti zdravého sebeprosazení).

* Dovednosti rozhodování se a schopnost předvídat následky určitého jednání.

* Schopnost vytvářet vztahy a budovat si přiměřenou síť sociálních vztahů.

* Mediální gramotnost a schopnost čelit reklamě na návykové látky.

* Schopnost racionálně hospodařit s penězi.

* Dovednosti týkající se volby a hledání vhodného zaměstnání a dobrého fungování v něm.

* Rodičovské dovednosti.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít