Střepy dnů

23. května 2013, 11:56 - Miroslav Zámečník, Euro
23. května 2013, 11:56

Na hodně let máme vymalováno, aniž by byl jakýkoli problém vyřešen.

Tento týden přinesl několik událostí, jež jsou zralé alespoň na krátký komentář. Investice jako cesta k vyvedení Česka z recese si zaslouží detailnější rozbor, avšak způsob, jakým se této problematiky ujal pan prezident, je poněkud nešťastný. Zejména proto, že v evropském srovnání Česko vždy investovalo nadprůměrně, a to jak z hlediska celkové tvorby hrubého fixního kapitálu, tak z hlediska participace veřejného sektoru na investiční aktivitě. Problém není s investiční mírou, ale s její efektivností. A to nespraví ani stanovení závazného limitu pro veřejné investice ve státním rozpočtu. Kdyby Miloš Zeman hovořil na Žofíně o tom, jak strašlivě plánujeme, vyhodnocujeme a realizujeme investiční projekty ve veřejném sektoru, poslouchal bych velmi pečlivě, protože to je kardinální problém s netriviálními řešeními. Ale o tom řeč nebyla, ačkoli Češi si například zaslouží položit na stůl propočty ekonomické návratnosti Temelína a srovnat je s ochotou platit za omyl.

Promarněná šance

Další den patřil premiérovi Petru Nečasovi a penzijní reformě, čehož jsem se osobně účastnil. Nečas precizně vysvětlil, že reforma je ve skutečnosti krotkým a velmi umírněným pokusem udělat něco s demografickým vývojem a nepřiměřeně vysokou závislostí zdejší populace na státních penzích. Nemohu se ovšem zbavit pocitu, že chyby v designu jsou promarněnou příležitostí, kterou si způsobila koalice sama. Levici by se nekonečně hůře argumentovalo, kdyby byl na stole návrh na automatické členství v druhém fondovém (a z definice plně zásluhovém pilíři) v kombinaci s veřejnoprávním (státním) fondem životního cyklu, do nějž opět automaticky spadne každý, kdo si nevybere soukromého správce. Nestalo se a budeme žít s důsledky.

Poslední poznatek je dotaz kolegy z Mezinárodního měnového fondu (MMF), zda si ČSSD opravdu myslí, že parametrické úpravy průběžných penzí budou stačit, anebo to jenom tak „markýruje“. Poctivě jsem odpověděl, že ČSSD si to opravdu myslí, protože jinak by nedělala, co dělá, tedy „doráží“ už beztak nedostatečnou reformu sliby, že druhý pilíř zruší. Na hodně let máme vymalováno, aniž by byl problém vyřešen.

Vyřešen není ani problém českých veřejných financí, zejména pokud jde o strukturální deficity, které začnou podle MMF za rok za dva zase stoupat. Současná koalice na poli strukturálních reforem holt zase až tak nezaválela, ale k tomu by bylo zapotřebí nejen bystré mysli, ale i podpory a ochoty k dohodě z druhé strany. Většina konsolidace se odehrála na příjmové, nikoli výdajové straně, a nemá trvalý charakter, ani kdyby ji nikdo nerušil. Zástupci MMF samozřejmě nepochybují o tom, že cyklické oživení přijde a bude trochu foukat vítězi voleb v příštím roce do plachet. Hlavou jim ale vrtá, jak se chceme posunout dále, když už jsme se v klíčových otázkách docela pěkně ideologicky „zazdili“. Vidí do nás jako do děravého džbánu, ti kluci z MMF. Radostný pohled to není, ale buďte bez obav – oni už viděli mnohem horší věci.


Čtěte další komentáře Miroslava Zámečníka:

Kam se poděly naše živočišné instinkty?

Hlavy, které se nedostaly na špalek

Zdravotní projížďka jarní Bohémií


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít