Středomoří v čelistech imigrantů

19. listopadu 2010, 18:42 - Jakub Křešnička
19. listopadu 2010, 18:42

Žraloci v ohrožení

Velcí bílí žraloci brázdící vody Středozemního moře jsou ve skutečnosti potomky malé skupinky australské populace těchto vodních dravců. Před 450 tisíci lety totiž žraloci migrující z Austrálie „zabloudili“ u jihoafrických břehů. Shoda okolností (kombinace klimatických změn, vysoké hladiny moří a silných proudů kolem jihoafrického pobřeží) je totiž zavedla vzhůru podél západních břehů Afriky. Zmatení žraloci ve snaze pokračovat zpátky na východ propluli Gibraltarským průlivem. Jako doma pak ve Středomoří zůstali kvůli reprodukci, podobně jako lososi se totiž vrací na místa, kde porodí mladé.
Tým britských a tureckých vědců vedený mořským biologem Lesliem Noblem z Aberdeenské univerzity toto překvapení odhalil ve svém výzkumu publikovaném ve sborníku Proceedings of the Royal Society B-Biological Sciences. Zkoumal vzorky DNA žraloků chycených v rybářských sítích – dva z Turecka a po jednom z Tunisu a Sicílie. „Byli jsme naprosto ohromeni. Z DNA žraloků jsme zjistili, že byli všichni z jedné širší rodiny. Jejich původní matky měly stejné DNA jako velcí bílí u australských břehů,“ uvedl Noble.
Vzhledem k tomu, že původní skupinka zbloudilých australských žraloků byla poměrně malá, trpí jejich potomci nízkou genetickou různorodostí. Nedostatek genové rozmanitosti by mohl ohrozit jejich budoucí přežití, samičkám žraloků z blízkého Atlantiku totiž Středozemní moře zřejmě příliš nevoní, do této oblasti nemigrují a nemohou tak přispět k doplnění stagnujícího genofondu.
Vědci si od svého výzkumu slibují, že pomůže upozornit na velmi nepříznivou situaci, v níž se žraloci nacházejí. Kromě malé rozmanitosti genů je totiž ohrožují predátoři největší – lidé se svými rybářskými sítěmi. Žraloci jsou přitom, ač se to zvláště divákům filmů typu Čelisti nemusí líbit, nesmírně důležitou součástí mořského ekosystému.
„Vyhlazení žraloků u východního pobřeží USA způsobilo „ekologický domino efekt,“ připomíná Noble. Druhy, které žralokům slouží jako kořist, se prudce rozmnožily, a celý systém se tak dostal z rovnováhy. „Nerad bych spekuloval o tom, jaké důsledky by zaniknutí této populace žraloků mohlo mít pro Středomoří,“ varuje na závěr.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít