Středomoří v čelistech imigrantů

19. listopadu 2010, 18:42 - Jakub Křešnička
19. listopadu 2010, 18:42

Žraloci v ohrožení

Velcí bílí žraloci brázdící vody Středozemního moře jsou ve skutečnosti potomky malé skupinky australské populace těchto vodních dravců. Před 450 tisíci lety totiž žraloci migrující z Austrálie „zabloudili“ u jihoafrických břehů. Shoda okolností (kombinace klimatických změn, vysoké hladiny moří a silných proudů kolem jihoafrického pobřeží) je totiž zavedla vzhůru podél západních břehů Afriky. Zmatení žraloci ve snaze pokračovat zpátky na východ propluli Gibraltarským průlivem. Jako doma pak ve Středomoří zůstali kvůli reprodukci, podobně jako lososi se totiž vrací na místa, kde porodí mladé.
Tým britských a tureckých vědců vedený mořským biologem Lesliem Noblem z Aberdeenské univerzity toto překvapení odhalil ve svém výzkumu publikovaném ve sborníku Proceedings of the Royal Society B-Biological Sciences. Zkoumal vzorky DNA žraloků chycených v rybářských sítích – dva z Turecka a po jednom z Tunisu a Sicílie. „Byli jsme naprosto ohromeni. Z DNA žraloků jsme zjistili, že byli všichni z jedné širší rodiny. Jejich původní matky měly stejné DNA jako velcí bílí u australských břehů,“ uvedl Noble.
Vzhledem k tomu, že původní skupinka zbloudilých australských žraloků byla poměrně malá, trpí jejich potomci nízkou genetickou různorodostí. Nedostatek genové rozmanitosti by mohl ohrozit jejich budoucí přežití, samičkám žraloků z blízkého Atlantiku totiž Středozemní moře zřejmě příliš nevoní, do této oblasti nemigrují a nemohou tak přispět k doplnění stagnujícího genofondu.
Vědci si od svého výzkumu slibují, že pomůže upozornit na velmi nepříznivou situaci, v níž se žraloci nacházejí. Kromě malé rozmanitosti genů je totiž ohrožují predátoři největší – lidé se svými rybářskými sítěmi. Žraloci jsou přitom, ač se to zvláště divákům filmů typu Čelisti nemusí líbit, nesmírně důležitou součástí mořského ekosystému.
„Vyhlazení žraloků u východního pobřeží USA způsobilo „ekologický domino efekt,“ připomíná Noble. Druhy, které žralokům slouží jako kořist, se prudce rozmnožily, a celý systém se tak dostal z rovnováhy. „Nerad bych spekuloval o tom, jaké důsledky by zaniknutí této populace žraloků mohlo mít pro Středomoří,“ varuje na závěr.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít