Středoevropské měny opět v kurzu. Na jak dlouho?

31. srpna 2009, 14:10 - Jaroslav Brychta, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
31. srpna 2009, 14:10

Přestože mají všechny tři středoevropské měny za sebou impozantní růst z minulých měsíců, jejich další zhodnocování na párech s eurem a dolarem může být stále poměrně reálné. Jak dlouho ale tento trend vydrží?

Autor: Kasia Marcinkiewicz

Po velmi bolestivé druhé polovině minulého roku, kdy se měny zemí ve střední Evropě dostaly pod silný prodejní tlak, začíná jejich cena opět stoupat. Česká koruna, polský zlotý a maďarský forint získávají na oblibě s tím, jak se postupně stabilizuje situace v největších světových ekonomikách a investoři opět hledají investice, které nabízejí vedle většího rizika také vyšší výnos. Řečí čísel, jen od začátku března, kdy akciové indexy celosvětově dosedly na své dno, zpevnila koruna k euru o 11 %, maďarský forint o 14 % a polský zlotý o necelých 16 %. K dolaru si pak měny ve stejném pořadí připsaly růst ještě daleko vyšší, a to o 26 %, 30 % a 31 %.

Rizikovost klesá

Zatímco ještě v prvním čtvrtletí nazírali obchodníci na celý středoevropský region jako na jednu velmi problémovou část Evropy, od března se jejich obavy začaly podstatně zmírňovat. Důkazem je i vývoj ceny Credit Default Swapů (CDS), tedy finančních derivátů, které slouží k zajištění proti případnému defaultu emitenta dluhopisu. Ty v případě zemí střední Evropy po pádu Lehman Brothers prudce podražily a tak například jen cena CDS na české pětileté státní dluhopisy vystoupala v polovině února na 350bsp., v případě polského dluhu na 420bsp. a u maďarských dluhopisů pak dokonce až na 650bsp., viz graf níže. Pro lepší představu, jeli cena CDS 650bsp. (tj. 6,5 %), investor vlastnící maďarský dluhopis v hodnotě 100 mil. EUR musí prodejci CDS zaplatit ročně 6,5 mil EUR. V případě defaultu Maďarska je pak prodejce CDS povinen uhradit držiteli maďarského dluhopisu vzniklou škodu. Právě Maďarsko přitom bylo a stále je ve střední Evropě daleko nejvíce rizikovou zemí, když jako první ze všech členských států Evropské unie muselo koncem minulého roku požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond.

Graf: Ceny CDS na 5letý vládní dluh zemí střední Evropy

Zdroj: bloomberg

Díky celosvětové fiskální a monetární expanzi však v posledních měsících cena CDS začala výrazně klesat, což byl výsledek opětovného nárůstu důvěry v celý středoevropský region. Státní a firemní dluhopisy začaly být znovu atraktivní, akcie, mnohdy i s více než 60% slevou, začaly lákat nové kupce a jejich cena prudce vzrostla. Opětovný příliv kapitálu do středoevropského regionu následně pomáhal měnám střední Evropy zpevňovat bez ohledu na to, že z Česka, Polska i Maďarska začala přicházet mimořádně špatná čísla nasvědčující hlubokému útlumu ekonomické aktivity.

Graf: Vývoj kurzu středoevropských měn (100 = 1.březen 2009)

Zdroj: bloomberg

Je to proto právě faktor rizikovosti, který bude klíčovým pro vývoj středoevropských měn i do budoucna. Bude-li se situace ve světové ekonomice nadále zlepšovat, koruna, zlotý i forint mají velkou šanci, že své dřívější zisky ještě navýší.

Více na Finance.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít