Středoevropské měny opět v kurzu. Na jak dlouho?

31. srpna 2009, 14:10 - Jaroslav Brychta, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
31. srpna 2009, 14:10

Přestože mají všechny tři středoevropské měny za sebou impozantní růst z minulých měsíců, jejich další zhodnocování na párech s eurem a dolarem může být stále poměrně reálné. Jak dlouho ale tento trend vydrží?

Autor: Kasia Marcinkiewicz

Po velmi bolestivé druhé polovině minulého roku, kdy se měny zemí ve střední Evropě dostaly pod silný prodejní tlak, začíná jejich cena opět stoupat. Česká koruna, polský zlotý a maďarský forint získávají na oblibě s tím, jak se postupně stabilizuje situace v největších světových ekonomikách a investoři opět hledají investice, které nabízejí vedle většího rizika také vyšší výnos. Řečí čísel, jen od začátku března, kdy akciové indexy celosvětově dosedly na své dno, zpevnila koruna k euru o 11 %, maďarský forint o 14 % a polský zlotý o necelých 16 %. K dolaru si pak měny ve stejném pořadí připsaly růst ještě daleko vyšší, a to o 26 %, 30 % a 31 %.

Rizikovost klesá

Zatímco ještě v prvním čtvrtletí nazírali obchodníci na celý středoevropský region jako na jednu velmi problémovou část Evropy, od března se jejich obavy začaly podstatně zmírňovat. Důkazem je i vývoj ceny Credit Default Swapů (CDS), tedy finančních derivátů, které slouží k zajištění proti případnému defaultu emitenta dluhopisu. Ty v případě zemí střední Evropy po pádu Lehman Brothers prudce podražily a tak například jen cena CDS na české pětileté státní dluhopisy vystoupala v polovině února na 350bsp., v případě polského dluhu na 420bsp. a u maďarských dluhopisů pak dokonce až na 650bsp., viz graf níže. Pro lepší představu, jeli cena CDS 650bsp. (tj. 6,5 %), investor vlastnící maďarský dluhopis v hodnotě 100 mil. EUR musí prodejci CDS zaplatit ročně 6,5 mil EUR. V případě defaultu Maďarska je pak prodejce CDS povinen uhradit držiteli maďarského dluhopisu vzniklou škodu. Právě Maďarsko přitom bylo a stále je ve střední Evropě daleko nejvíce rizikovou zemí, když jako první ze všech členských států Evropské unie muselo koncem minulého roku požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond.

Graf: Ceny CDS na 5letý vládní dluh zemí střední Evropy

Zdroj: bloomberg

Díky celosvětové fiskální a monetární expanzi však v posledních měsících cena CDS začala výrazně klesat, což byl výsledek opětovného nárůstu důvěry v celý středoevropský region. Státní a firemní dluhopisy začaly být znovu atraktivní, akcie, mnohdy i s více než 60% slevou, začaly lákat nové kupce a jejich cena prudce vzrostla. Opětovný příliv kapitálu do středoevropského regionu následně pomáhal měnám střední Evropy zpevňovat bez ohledu na to, že z Česka, Polska i Maďarska začala přicházet mimořádně špatná čísla nasvědčující hlubokému útlumu ekonomické aktivity.

Graf: Vývoj kurzu středoevropských měn (100 = 1.březen 2009)

Zdroj: bloomberg

Je to proto právě faktor rizikovosti, který bude klíčovým pro vývoj středoevropských měn i do budoucna. Bude-li se situace ve světové ekonomice nadále zlepšovat, koruna, zlotý i forint mají velkou šanci, že své dřívější zisky ještě navýší.

Více na Finance.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít